Smaržas, parfīms, smaržūdens, tualetes ūdens, odekolons… Atšķirība ir ne tikai cenā.
Visi parfimērijas veidi pamatvilcienos sastāv no aromātiskā koncentrāta, spirta un ūdens un atšķiras tikai ar šo komponentu attiecību. Parfīma sastāvā tiek pieļauts nedaudz krāsvielu un antioksidantu saturs, kuri nekādi neiespaido parfīma smaržas izmaiņas. Smaržvielu koncentrāciju normas dažādiem parfimērijas veidiem dažādās valstīs ir atšķirīgas, bet vienmēr svārstās noteiktās robežās.
Smaržas (Parfum (fr.), Perfume (angl.) ir viskoncentrētākais un noturīgākais, kā arī visdārgākais parfimērijas veids, kas tiek rekomendēts lietošanai vakaros un aukstajā gadalaikā. Smaržām ir ļoti izteikts gala, šleifa notis. Tieši tāpēc, rītos, kad smaržu izjūta ir īpaši asa, kā arī karstajā laikā, kad pastiprinās pikantie, smagnējie aromāti, smaržas labāk neizmantot. Smaržvielu saturs smaržās variējas no 20 līdz 30 % 90% spirtā.
Smaržūdens (Eau de Parfum), dažreiz izmanto terminu Parfum de Toilette – tualetes smaržas ir parfimērijas veids, kas pēc smaržvielu koncentrācijas atrodas starp smaržām un tualetes ūdeni 12-20 % smaržvielu 90% spirtā. Parfimētu ūdeni sauc par dienas smaržām. To var lietot visas diena garumā. No smaržām parfimēts ūdens atšķiras ar to, ka tajā ir vairāk izteikts aromāta "sirds" notis, un daudz mazāk šleifa notis. Labi saglabā aromātu 5-7 stundu ilgi. Krietna parfimēta ūdens lietošana no rīta nepalīdz saglabāt aromātu visas dienas garumā, bet tikai padara to pārlieku spēcīgu pirmajās stundās.
Tualetes ūdens (Eau de Toilette) ir vieglais parfimērijas veids, kurā spilgti „skan” augšējās un vidējās notis, bet šleifu sajūt pavisam nedaudz. Smaržu kompozīcijas koncentrācija ir 8-10 % 80-85% spirtā. Tualetes ūdens ir paredzēts lietošanai dažas reizes dienā, un der darba laikā, karstā klimatā, sportam un aktīvai atpūtai.
Materiāls publicēts sadarbībā ar Sieviešu Noslēpumu enciklopēdiju – www.kleoo.lv