Naudas plānošanas centra iepriekšējo gadu pieredze un šī gada aprēķini liecina, ka visu skolai nepieciešamo lietu iegāde vienam skolēnam maksā vidēji 100 latu. „Neskatoties uz to, ka daļu mācību grāmatu pieejama skolu bibliotēkās, vecākiem vēl ir jāparūpējas par apģērba, apavu, rakstāmpiederumu un, protams, speciālo mācību materiālu – darba burtnīcu, vārdnīcu u.tml. iegādi," secina Signe Bierande, Naudas plānošanas centra vadītāja. „Tieši tādēļ, ierobežotu finansu apstākļos, skolai nepieciešamās preces jāiegādājas īpaši pārdomāti, nepārtērējoties. Mēs iesakām rūpīgi izvēlēties preču iegādes vietas, doties iepirkties jau ar iepriekš izveidotu lietu sarakstu un salīdzināt cenas," iesaka Signe Bierande.
Novērojumi liecina, ka bērnu vidū trūkst izpratnes par ģimenes budžetu un reālajām vecāku iespējām atlicināt konkrētajai vajadzībai noteiktu naudas summu. „Skolas tuvošanos aicinātu izmantot savstarpējā dialoga veicināšanai ģimenē, sava veida „finansu nodarbībām". Diemžēl bērni nezina un pat bieži nenojauš, cik daudz naudas vecākiem ir, līdz ar to nespēj novērtēt, kādu daļu no tās iespējams tērēt konkrētam mērķim. Kopīga plānošana, nepieciešamo lietu saraksta izveide daudz sekmīgāk rada vienu no pirmajām finansu pieredzēm," uzskata Ginta Ratniece, psihoterapeite, NPC eksperte. „Atkarībā no vecuma, jāveido bērna naudas uztvere - jāļauj bērnam pašam iesaistīties nepieciešamo lietu izvēlē noteiktā budžeta ietvaros, jāļauj izteikt savu viedokli, bet, kas pats svarīgākais, – jāieklausās un jārunā ar bērniem. Izmantojot spēles elementus, varat sekmēt pārdomātākus tēriņus, dot vairāk laika piemeklēt izdevīgāko piedāvājumu, lai ietaupījumus skolēns varētu tērēt pēc saviem ieskatiem."
Kā samazināt izdevumus, gatavojoties skolai?
Naudas plānošanas centrs apkopoja vairākus praktiskus ieteikumus.
Grāmatu iegāde
Grāmatas iespējams iegādāties internetā, tā ievērojami samazinot vienas no lielākajām izmaksām skolas somas komplektēšanā. Portālā www.ibook.lv pieejamas mācību grāmatas, kuras var pirkt, pārdot un mainīt. „Pašlaik portālā reģistrējušies 13 tūkstoši lietotāju un kopumā dažādos žanros pieejamas aptuveni 60 tūkstoši dažādu vienību, tostarp mācību grāmatas," informē portāla pārstāve Rita Šure-Riškova. „Kopumā summa par kādu var savā īpašumā iegūt mācību grāmatu svārstās no „dāvinājuma", tātad par brīvu, līdz 3 latiem. Šīs summu robežas ir salīdzinoši nelielas, ja vērtējam tās pretstatā grāmatu cenām veikalos."
Par portāla lietotāju var kļūt ikviens, kam pieejams dators un interneta pieslēgums, veicot pavisam vienkāršu reģistrāciju minētajā portālā.
Sarunā ar pamatskolas „Rīdze" direktores vietnieci izglītības jomā Baibu Rudeni, uzzinājām, ka minētajā skolā līdz ar kvalitatīvāku skolas bibliotēkas grāmatu fonda izveidi, grāmatu iegāde vai apmaiņa starp audzēkņiem vairs nav tik aktuāla. „Tomēr neiztikt bez priekšmetiem, kuros grāmatas pagaidām nevar nodrošināt ne mūsu, ne citu skolu bibliotēkas, tādēļ par labu praksi var kļūt savstarpējā sadarbība starp klasēm, kad vecākas klases skolēni nodod/pārdod savas grāmatas jaunākajiem, tostarp par labu tradīciju jau veidojas skolās rīkotie grāmatu tirdziņi," pieredzē dalās B.Rudene.
Skolās pavasaris var kļūt arī par piemērotāko brīdi, lai vecākus savlaicīgi informētu par nepieciešamajām grāmatām, lai to iegāde varētu notikt laikus, tā izvairoties no apjomīgiem „pēdējā brīža" tēriņiem.
Rakstāmpiederumi un apģērbs
Iesakām sekot līdzi akcijām lielveikalos, jo tur pieejamas atlaides skolai nepieciešamajiem materiāliem, piemēram, rakstāmpiederumiem, burtnīcām, zīmēšanas blokiem, krāsām u.c. lietām. Lieti noderēs arī pircēju un atlaižu kartes, kas nodrošina speciālos piedāvājumus un papildus izdevīgumu, iegādājoties pamata preci. Pievērsiet uzmanību veikalu bukletiem, kas apkopo labāko skolas preču piedāvājumu.
Arī apģērbu iespējams kombinēt gan atsvaidzinot lietoto apģērbu ar kādu jaunu un interesantu detaļu, gan veiksmīgi pārveidojot esošo apģērbu. Gūstiet ierosmi šķirstot žurnālus, kas bez maksas pieejami bibliotēkās vai veikalos. Pirms iegādāties jaunu apģērbu, noderīga ir arī skapja revīzija, kas atklāj ļoti daudz aizmirstu, jau agrāk iegādātu jaunu apģērbu. Tā kā bērni strauji aug, bieži vien pēc laika nākas secināt, ka skapī glabājas jaunas un ne reizi neizmantotas lietas un apģērbs, kas bērnam ir par mazu, kādam noteikti varētu būt tieši laikā. Tāpēc aicinām vecākus nodot nevalkātās drēbes tiem, kam tās varētu lieti noderēt, tostarp piedaloties dažādās akcijās, piemēram, „Skolas soma", sociālajā akcijā „Mantinieks" - skolas lietu apmaiņas vietā t/c „Domina", vai nogādāt Latvijas Sarkanajam Krustam.
Padoms tiem, kuri studē augstskolā vai iegūst profesionālo izglītību
Ik gadu, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iedzīvotāju gada ienākumu deklarāciju, ir iespējams saņemt atmaksu par pārmaksāto iedzīvotāju ienākumu nodokli. Atmaksa pienākas par attaisnotajiem izdevumiem, tostarp nodokļu maksātāja un viņa ģimenes locekļu izglītības iegūšanu, kvalifikācijas paaugstināšanu, specialitātes iegūšanu. Lai varētu saņemt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli, jau tagad jāparūpējas par attaisnojuma dokumentiem - kases čekiem vai kvītīm, kuros iekļauti pakalpojumu saņēmēja personas dati - vārds, uzvārds un personas kods.
Ienākuma nodokļa pārmaksas atmaksa tiek izmaksāta par iepriekšējo gadu, tātad izdevumus, kas saistīti ar 2010.gadu, VID varēs iesniegt 2011.gadā VID klientu apkalpošanas nodaļā, iesniedzot Gada ienākumu deklarāciju papīra formātā, vai arī aizpildot elektroniski, pirms tam bez maksas kļūstot par Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (turpmāk – EDS) lietotāju.
! Iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksas atmaksu iespējams atgūt par trim iepriekšējiem gadiem, proti, vēl visu 2010. gadu var sniegt iedzīvotāju gada ienākumu deklarācijas par 2009., 2008. un 2007. gadu, pievienojot tām attaisnojuma dokumentus par attiecīgajiem gadiem, ja tādi saglabājušies.
„Jāņem vērā, ka, deklarējot attaisnotos izdevumus par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem un veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumiem un aizpildot 2009.gada ienākumu deklarāciju, piemērojamā attaisnoto izdevumu norma nodokļu maksātājam un viņa ģimenes locekļiem ir Ls 300 katram (iepriekšējos gadus – Ls 150)," skaidro VID pārstāve. „Proti, ja nodokļu maksātājs 2009.gadā par studijām augstskolā ir samaksājis Ls 700, ko norādījis savā gada ienākumu deklarācijā, tad trīs mēnešu laikā pēc deklarācijas iesniegšanas dienas persona kā pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli saņems 23% no 300 Ls, bet atlikušie 400 Ls „pārcelsies" uz nākamā gada deklarāciju (tiesa gan, nākamgad atkal būs jāiesniedz VID iedzīvotāju gada ienākumu deklarācija nu jau par 2010.gadu, kurā šie atlikušie 400 Ls būs jānorāda). Savukārt par citiem gadiem (2008. un 2007. gadu) tiek atmaksāti 25% no 150 Ls, bet atlikusī summa tāpat ir jāpārceļ uz nākamā gada deklarāciju. Arī 2010.gadā, sniedzot deklarāciju par 2009.gada izglītības un ārstnieciskajiem pakalpojumiem, limits atkal būs 150 lati."
Novērojams, ka ik gadu attaisnotajiem izdevumiem piesakās aizvien vairāk iedzīvotāju. „Pagaidām aktīvāk deklarācijas tiek aizpildītas VID nodaļās/apkalpošanas centros, bet aizvien pieaug EDS lietotāju skaits, kas deklarācijas iesniegšanu var veikt un veic elektroniski. Izmantojot EDS tas gan ir nedaudz komplicētāk, jo jāparūpējas, lai visi dokumenti būtu pievienojami elektroniskā formātā, tātad būtu ieskenēti, tomēr šādi var izvairīties no lieka laika patēriņa, ko ieekonomēt, lai nebūtu jādodas uz VID nodaļu personīgi," informē VID speciālisti.
! Attaisnotie izdevumi NEATTIECAS uz to mācību maksas daļu, kas paredzēta transporta izdevumiem uz mācību vietu un atpakaļ, mājokļa īrei un tajā izmantotajiem komunālajiem pakalpojumiem, kā arī ēdināšanas izdevumiem mācību laikā. Attaisnotajos izdevumos neiekļauj izdevumus par augstākās un visu pakāpju profesionālās izglītības, kā arī specialitātes iegūšanu ārvalstu mācību iestādēs. Detalizētāka informācija pieejama Valsts ieņēmumu dienesta mājas lapā www.vid.gov.lv, zvanot VID konsultantiem uz VID Informatīvo tālruni 1898, kā arī konsultējoties VID nodaļās visā Latvijā.
* Izglītības un zinātnes ministrijas statistiskas dati par skolēnu skaitu, kas 2010./2011. mācību gadā uzsāks mācības 1.klasē.