Kā liecina Pacientu Ombuda veiktā pacientu aptauja, patlaban gandrīz 46% Latvijas iedzīvotāju veselības dati atrodas dažādās ārstniecības iestādēs pie dažādiem speciālistiem, turklāt vairāk nekā pusi satrauc viņu veselības datu drošība. Savukārt gandrīz 70% aptaujāto apšauba, ka viņu ārstējošā ārsta rīcībā ir visi nepieciešamie dati par pacienta veselības stāvokli. Veselības datu bankas galvenā vērtība ir iespēja vienkopus glabāt un jebkurā situācijā piekļūt saviem veselības datiem, kas ļauj būtiski risināt pacientu norādītās problēmas.
Veselības datu banka sniedz cilvēkam iespēju pašam aktīvi iesaistīties un rūpēties par savu veselību, kā arī modernizē un atvieglo ārstēšanās procesu. Veselības datu bankā cilvēks var apkopot, sistematizēt un droši glabāt visus savus veselības datus – saslimšanas, alerģijas, analīzes un izmeklējumus, rentgenus, ultrasonogrāfijas, izrakstus, medikamentus. Sistēma ļauj sekot līdzi veselības stāvoklim un rādītājiem (asinsspiedienam, pulsam u.c.) Tā piedāvā iespēju saņemt arī atgādinājumus par vakcinācijām, medikamentu kursu, ārsta apmeklējumiem un citām plānotām darbībām.
Med Record Bank dati ir stingri konfidenciāli un nevar tikt izmantoti bez personas piekrišanas. To aizsardzībai tiek izmantotas modernākās drošības sistēmas, kādas visā pasaulē izmanto bankas. Veselības dati lietotājam ir pieejami, ienākot www.mrb.lv. Dati pieejami 24 h diennaktī latviešu, krievu un angļu valodās, ļaujot tos efektīvi izmantot arī ceļojumu laikā vai ārstējoties ārzemēs.
Medicīnas datu elektroniska glabāšana pasaulē pazīstama jau vairāk nekā četrus gadus. Pārņemot labāko starptautisko praksi, veselības datu banku Med Record Bank Latvijā izveidojis ārsts Aigars Rezevskis, kurš guvis pieredzi kā Latvijā, tā arī Amerikas Savienotajās Valstīs, vairāk nekā 10 gadus lasot lekcijas topošajiem mediķiem ASV Medicīnas Augstskolā.
„Gan ASV, gan Eiropas valstu pieredze rāda, ka pacientu veselības datu bankas ļāvušas būtiski uzlabot iedzīvotāju veselības aprūpi, izvairīties no medicīnisko kļūdu riska un pat glābt dzīvības. Īpaši svarīgi tas ir situācijās, kad nepieciešama ātra un operatīva palīdzība, piemēram, ja cilvēks cietis avārijā vai kādā citā nelaimes gadījumā," norāda Med Record Bank Latvijā dibinātājs, SIA Future Medicine Group valdes loceklis Aigars Rezevskis.
A. Rezevskis arī uzsver, ka līdzās veselības datu bankas kontam internetā, ikviens lietotājs saņems arī Balto karti – neatliekamās palīdzības karti, kas sniedz pieeju cilvēka dzīvības glābšanai svarīgākajiem datiem, lai nepieciešamības gadījumā mediķi varētu sniegt personas veselības stāvoklim atbilstošu palīdzību. "Šī karte būs īpaši noderīga situācijās, kad palīdzība jāsniedz nekavējoties, kad ārstam ir svarīgi zināt pacienta asinsgrupu, alerģijas, medikamentu nepanesību, kādi medikamenti tiek lietoti un citas būtiskas lietas, kas var izrādīties izšķirošas," stāsta Dr. A. Rezevskis.
Šādu veselības datu bankas un Baltās kartes nepieciešamību apstiprina arī Mārtiņš Šics, Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta direktora vietnieks katastrofu medicīnas jautājumos, norādot, ka „pēc nelaimes gadījuma vai smagā veselības stāvoklī cilvēks ātrās palīdzības rokās nonāk pliks, kā no mātes miesām. Pat tiem cilvēkiem, kuriem ir iepriekš veikti izmeklējumi, ne vienmēr var uzsākt adekvātu ārstēšanu, jo nav pieejama pilnīga informācija. Tas nozīmē, ka ir jāzaudē stundas. Nerunājot par palīdzības sniegšanu neatliekamajās situācijās, kad dzīvības glābšanai svarīga ir katra minūte. Informācijas trūkuma dēļ ir neizglābtie, un tiek pieļautas atkārtotas medicīniskās kļūdas. Informācijas pieejamība jau pirms pacienta nonākšanas slimnīcā, nodrošinātu ārstiem informāciju un ļautu savlaicīgi sagatavot slimnīcas personālu gaidāmā pacienta uzņemšanai."
To, ka medicīnas datu kvalitātes un pieejamības aspekts ir ļoti būtisks, uzsver arī Pacientu Ombuds. "Datiem jābūt konfidenciāliem, tajā pašā laikā nepieciešamības gadījumā tiem jābūt arī viegli un ātri pieejamiem. Jo pacientu dati būs precīzāki un pieejamāki speciālistiem dažādās ārstniecības iestādēs vai pat dažādās valstīs, jo pacienta ārstēšana noritēs efektīvāk un drošāk. Līdz ar to medicīnisko datu elektronizācija ir ļoti būtiska un nepieciešama lieta, kas dotu nozīmīgu ieguldījumu veselības aprūpes sistēmas uzlabošanā," norāda Pacientu Ombuda valdes priekšsēdētāja Liene Šulce.
Vairāk informācijas par Med Record Bank atrodama www.mrb.lv.