Svētdiena, 22.Decembris 2024. » Vārdadienas svin: Saulvedis;

Kā tikt galā ar paģirām?

Inguna Almbauere, klīnikas "Premium Medical" komunikāciju speciāliste, 30.12.2011. 11:09

"Paģiras jeb alkohola abstinences sindroms ir organisma dabiska aizsargreakcija, kas brīdina par lielāka alkohola daudzuma patēriņa sekām", saka klīnikas Premium Medical interniste, aviācijas medicīnas eksperte Dace Cibule.
Kā tikt galā ar paģirām?

Lai gan paģiras ir aprakstījuši jau senie ēģiptieši, senie grieķi, un tās ir pieminētas pat Bībeles Vecajā derībā, vēl joprojām par šo nepatīkamo izjūtu un sajūtu buķeti ir daudz neskaidrību - gan par paģiru izraisītājiem, gan par to, kā tās ārstēt. Pastāv neskaitāmas receptes un ieteikumi, bet pietrūkst nopietnu zinātnisku pētījumu.

Slāpes, galvas un muskuļu sāpes, slikta dūša, vemšana, nogurums, sāpes kuņģī, reibonis, palielināta jutība pret gaismu un trokšņiem, pazeminātas koncentrēšanās spējas, baiļu izjūta, drebuļi, svīšana, paaugstināts asinsspiediens un sirds dauzīšanās ir galvenie paģiru simptomi, taču nav vienprātības, no kā tad īsti paģiras rodas. Visticamāk, ka pie vainas ir dažādi iemesli.

Metanols un vielmaiņas produkti

Dzerot alkoholu, cilvēks uzņem ne tikai mazāk kaitīgo etilalkoholu, bet arī ļoti kaitīgo metilalkoholu, vai, precīzāk sakot, nevis metilalkohols jeb metanols ir inde, bet tas, ko mūsu organisms (aknas) no tā izveido kā vielmaiņas produktus - formaldehīdus un aminoskābes. Metanola saturs dažādos alkoholiskajos dzērienos ir atšķirīgs - degvīnā un džinā tā ir mazāk nekā, piemēram, sarkanvīnā, viskijā vai brendijā. Un patiešām - eksperimenti ir pierādījuši, ka degvīns un džins izraisa procentuāli mazākas paģiras nekā dzērieni ar lielāku metanola saturu. Taču, tā kā arī vienīgi etilalkoholu saturoši dzērieni izraisa paģiras, metanols nav vienīgais iemesls, kādēļ paģiras rodas.

Enzīmu trūkums

Alkohols aknās vispirms pārvēršas par acetaldehīdu, tas ir indīgs un izraisa sliktu dūšu un vemšanu, paātrina pulsu un rada piesārtumu sejā. Organisms ar enzīma aldehīddehidrogenāze palīdzību to ātri pūlas pārvērst par nekaitīgu etiķskābi. Ir cilvēki, kuriem jau no dzimšanas pietrūkst aldehīddehidrogenāzes, tādēļ viņiem katra iedzeršana beidzas visai nepatīkami: seja kļūst sarkana un dūša slikta jau tad, kad citi vēl tikai jautri tērgā.

Alkohols aizskalo ūdeni

50 grami alkohola liek no organisma izvadīt no 600 līdz 1000 mililitriem ūdens. 50 grami alkohola ir vienā litrā alus, puslitrā vīna vai 125 mililitros degvīna. Alkohols traucē antidiurētiskā hormona rašanos organismā, tādējādi slāpes, reiboņi, sausa mute un miegainība liecina par ūdens trūkumu organismā. Taču antidiurētiskā hormona trūkums nevar būt vienīgais iemesls, kādēļ organismā trūkst ūdens, speciālisti domā, ka ir vēl kāds cits - nezināms faktors. Protams, arī svīšana, vemšana un caureja veicina ūdens trūkumu organismā, tāpat kā svarīgu elektrolītu trūkumu - kālija, nātrija un magnija.

Sarkanvīns un galvassāpes

Sarkanvīns atsevišķiem cilvēkiem paaugstina histamīna un serotonīna koncentrāciju asinīs, un tas paplašina smadzeņu asinsvadus, tādējādi daudziem cilvēkiem izraisot galvassāpes, taču kas sarkanvīnā ir tāds, kas šo histamīna un serotonīna līmeni asinīs tik ļoti paaugstina, nav zināms.

Kāpēc streiko kuņģis?

Alkohols kairina kuņģa gļotādu un veicina sālsskābes rašanos kuņģī. Tas var radīt kuņģa gļotādas iekaisumu, alkoholisko gastrītu. Aizkuņģa dziedzera enzīmu sekrēcija un tievās zarnas darbība tiek veicināta, taču kuņģa iztukšošanās tiek aizkavēta. Īpaši jutīga kuņģa gļotāda ir pret stipro alkoholu.

Paģiras un personība

Alkoholā bēdas patiešām nevar noslīcināt - slikts noskaņojums alkohola ietekmē drīzāk kļūs vēl sliktāks. Cilvēkiem, kuri dzer, lai slīcinātu bēdas, biežāk vērojamas paģiras nekā citiem. Tas pats attiecas uz tiem, kam ir sliecība uz depresiju, vainas apziņu un baiļu stāvokļiem. Īpaši jāuzmanās tiem, kas iedzeršanas laikā labāk panes alkoholu, bet nākamajā dienā piedzīvos lielākas paģiras: tas var liecināt par alkohola atkarības risku.

Kas palīdz mazināt paģiru mokas?

Nav neviena zinātniski pamatota pierādījuma, ka kāda metode tiešām būtu iedarbīga pret paģirām. Nākas vien atzīt, ka alkohols ir inde, un pretinde tam nav līdz šim atrasta. Tas nozīmē: ja cilvēks negrib otrā dienā staigāt paģirains, ir jādzer mazāk. Tomēr internistei Dacei Cibulei ir daži ieteikumi, ko vērts ievērot:

• Dot priekšroku dzērieniem ar zemu metanola saturu;

• Nejaukt dažādus dzērienus;

• Izvairīties no dubultindes - smēķēšana pastiprina paģiras. Tas pats attiecas uz citām atkarību izraisošām vielām. Saindēšanās veidu sajaukšanās sliktākā gadījumā var beigties letāli;

• Kompensēt šķidrumu, piemēram, pirms un pēc katras izdzertas alkohola devas izdzert glāzi ūdens. Arī nākamajā rītā ūdens dzeršana palīdzēs pret reiboņiem un miegainību. Ūdenim var pievienot citrona sulu un mazliet medus;

• Kālija, nātrija un magnija trūkumu palīdzēs kompensēt kāda "paģiru zupiņa" vai kas cits;

• Pret galvassāpēm vislabāk palīdzēs aspirīns, ibuprofēns vai citi līdzīgi medikamenti, taču jāuzmanās, ja ir kuņģa sāpes, jo šie medikamenti kairina kuņģa gļotādu. Paracetamols arī nav laba alternatīva, jo aknām jau tāpat ir jācīnās, lai tiktu galā ar visām indēm. Dažkārt pret galvas sāpēm palīdz vienkārši tase stipras kafijas;

• Laiks nebūt nedziedē visas brūces, bet paģiru gadījumā nogaidīšana un īpaši izgulēšanās ir laba metode, jo paģiras 8-24 stundu laikā pāriet. Taču neizslēdzami ir gadījumi, kad paģiras ilgst pat līdz trim dienām, tādēļ īpaši jāuzmanās autobraucējiem, ķirurgiem, pilotiem - arī ja promiļu vairs nav, paģiru ietekmē var būt traucēta telpiskā un attāluma uztvere;

• Izvairīties no lielas fiziskās slodzes, jo ap 90% alkohola pārstrādā un izvada aknas (no 2 līdz 10% plaušas, nieres un āda), jo sports aknu funkcijas nepastiprinās, tikai palielinās negadījumu un traumu risku. Tomēr pastaiga svaigā gaisā par sliktu nenāks;

• Neizmantot principu - ar ko saslimu, ar to jāārstējas, t.i., neturpināt dzert otrā dienā, jo tas problēmas risināšanu tikai pārceļ uz nākamo dienu, turklāt tas īsākā vai ilgākā laikā var novest pie alkohola atkarības.

Informāciju sniedza klīnikas Premium Medical interniste, aviācijas medicīnas eksperte Dace Cibule.

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV