Runājot par griestu apgaismes veidiem, iespējams iezīmēt trīs tipu dalījumu - apgaismojuma funkciju, gaismas plūsmas virzienu un apgaismes ķermeņu kā interjera objektu veidus.
Sīkāk apskatot telpā iespējamā mākslīgā griestu apgaismojuma iespējamās variācijas, atsevišķi var izdalīt -
1. Vispārējais apgaismojums: gaismas ķermeņi telpā izkārtoti ritmiski un vienmērīgi griestu plaknē, tādējādi apgaismojot visu telpu. šāda veida gaisma rada dabīgā apgaismojuma, saules klātesamības iespaidu, kas nodrošina minimālo nepieciešamo komfortu, tai pat laikā lieki nenogurdinot acis, tāpēc ir ideāli piemērots gan publiskajiem interjeriem, gan privātajām telpām.
2. Zonētais apgaismojums: šāda veida gaisma paredz gaismekļa novietojumu virs akcentējamās, vajadzīgās zonas. Šāda tipa apgaismojums uzskatāmi redzams telpās, kuras pilda vairākas funkcijas vienlaicīgi, līdz ar to tajās izveidojušās vairākas darbības zonas, spilgts piemērs ir dzīvojamā istaba. Standarta dzīvojamās istabas bieži vien pilda gan ēdamistabas, gan atpūtas telpas, gan arī viesu uzņemšanas funkciju, līdz ar to telpā veidojas vairākas zonas - ēdamzona, mīksto sēdmēbeļu zona ar atpūtas funkciju utt. Lai līdz ar telpas daudzajām funkcijām tā netiktu pārāk sadrumstalota, zonu nodalīšanai iespējams izmantot griestu apgaismojumu - iekārtu garāku gaismas ķermeni virs ēdamgalda, plafona lampu virs kafijas galdiņa, mājīgākas noskaņas radīšanai.
3. Lokālais apgaismojums: telpas vietās, kur nepietiek ar vispārējo apgaismojumu, tiek izmantotas papildus lampas. Vistiešāk šis veids redzams virs darba virsmām, piemēram, virtuvē, kur papildus griestos nereti tiek iebūvētas halogēnās lampiņas.
Atkarībā no gaismas plūsmas virziena, izdala -
1. Izkliedēto gaismu, ko iespējams panākt lietojot apgaismes ķermeni ar gaišu, vislabāk baltu, apaļu un matētu kupolu, kurš kliedē gaismas starus vienmērīgi uz visām pusēm pa griestu plakni un telpā.
2. Atstaroto gaismu, kas veidojas, kad gaismas plūsma tiek vizīta uz kādu no gaišām telpas plaknēm, taču pats gaismas avots nav redzams. Labs piemērs šeit ir slēptie apgaismes ķermeņi aiz ģipškartona griestu konstrukcijām.
3. Slīdošā gaisma, kad gaismas kūli virza paralēli griestu plaknei. Šādu efektu vislabāk iespējams panākt ar prožektoru tipa gaismas ķermeņiem.
4. Tiešo gaismu griestu apgaismojumā visbiežāk izmanto kādas vietas vai objekta telpā akcentēšanai. Labs veids, kā panākt šādu apgaismojumu, ir izmanot jebkādas iespējamās prožektoru tipa lampas, kuras gan spēj nepatīkami apžilbināt, tāpēc vairāk iz uzskatāmas par efektu gaismu.
Visbeidzot runājot par apgaismes ķermeņu veidiem, iespējams izdalīt trīs populārākos. Iebūvētās griestu lampas, kurām izmanto halogēnās spuldzes, ir neuzkrītošākais griestu apgaismojuma veids. Griestu lampu jeb plafonu (franču valodā vārds "plafond" nozīmē "griesti") dizaina variācijas ir neierobežotas, tomēr tās salīdzinoši ir ļoti funkcionālas, jo atrodas tuvu griestu plaknei. Iekārtās griestu lampas, kas ir tradicionālākais apgaismes veids, tomēr vairāk paredzētas vai nu telpām ar augstiem griestiem, vai arī zonētajam apgaismojumam.
Tomēr nevajagag aizmirst, ka griestu apgaismojums nebūt nav vienīgais nepieciešamais gaismas avots telpā, kurā ilgstoši jāuzturas un kurā vēlams panākt komfortu un harmonisku atmosfēru, proti, viena vienīga griestu lapma griestu plaknē var radīt pārāk nomācošu efektu - cietas, tumšas ēnas un neizgaismotus telpas nostūrus. Lai izvairītos no šādām nepatīkamām parādībām, ieteicams papildus griestu apgaismojumam izmantot arī sienas lampas- bra, stāvlampas, galda lampas un citus gaismas avotus.
Rakstu mēbeļu un interjera preču katalogam http://www.imebeles.lv/ sagatavoja:
Kristīne Skudrēna
Interjera dizainere
+371 2 6619612
kristine.skudrena@illustra.lv
http://www.illustra.lv/