Piektdiena, 22.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Aldis, Alfons, Aldris;

Lai pie mājas zaļotu skaists zāliens

Mārtiņš Langrāts, 28.04.2008. 12:00

Neatkarīgi no tā, vai tavu dārzu rotā neliels mauriņš mājas priekšā vai plašs zāliens, uzmanību un rūpes no kopēja tas pieprasa visa gada garumā.
Lai pie mājas zaļotu skaists zāliens

Lai pie mājas zaļotu skaists zāliens, jāatceras trīs pamatnoteikumi —tas regulāri ir jāpļauj, jālaista un jāmēslo

Skaista zāliena pamatlikumi

Vispirms tas noteikti ir noteikts graudzāļu sugu kopums, kas attiecīgajā vietā iesēts. Ir nopērkami dažādiem augšanas apstākļiem piemēroti sēklu maisījumi. Bet lielākā kļūda, ko nereti pieļauj — nav sagatavota zemes pamatne un ar melnzemi tiek izlīdzināts reljefs. Tādējādi zāliens izdīgst un aug nevienmērīgi un atšķiras tā tonis —vienā vietā tas būs dzeltenīgs, citviet zaļš. Gan pirms, gan pēc zāles iesēšanas zeme ir jāpieblietē ar tā sauktajiem zālienu ruļļiem. Pirms sēšanas tas jādara, lai nolīdzinātu vēl kādas nepamanītas ieplakas, pēc —lai paātrinātu sēklu dīdzību un tās vienkārši neaizpūstu vējš.

Kas zālienam nepieciešams pavasarī

Pēc ziemas zālienu vajadzētu atbrīvot no visas pa ziemu sakrājušās drazas: pērnajām lapām, zariem, papīriem un citiem vēja sanestiem mēsliem. Lai zāliens būt zaļš un augtu spēcīgs, tas noteikti jāiztīra. Te noderēs ass grābeklis vai veikalos iegādājami vertikulatori – speciālas ierīces zālienu kopšanai. Mazām zālienu platībām šādu iekārtu nebūtu racionāli iegādāties. Vertikulēšana palīdz ne vien atbrīvot zālienu no visa veida atkritumiem, bet arī uzirdina augsni, lai zāliena saknēm vieglāk piekļūtu barības vielas un skābeklis. Ja, veicot vertikulēšanu no zāliena izceļas kāds zāles cers, šī zāle acīmredzot savas augšanas funkcijas konkrētā vietā ir beigusi. Ja ārā izplēšas nelieli caurumi, zāliens pats ātri aizaudzēs ciet tukšās vietas. Ja tukšumi ir lielāki, tur zāliens būs jāsēj no jauna.

Zālienam nepieciešamas barības vielas

Speciālisti norāda, ka augstas kvalitātes zālienu vajadzētu mēslot trīs, četras reizes sezonā. Pirmoreiz tas jādara uzreiz pēc zāles iesēšanas vai pavasarī.

Nereti rodas situācijas, kad zāliena izskats vairs nepriecē mūsu acis, tas dzeltē, parādās nezāles, rodas apsūnojums, nav viendabīgs. Kaut arī šķiet, ka tiek veikts viss nepieciešamais, tomēr ir būtiski pievērst uzmanību arī zāliena mēslošanai. Veicot regulāru pļaušanu, zāliena ataugšanai tiek patērēts daudz barības vielu, tādēļ zālienam nepieciešams mēslojums. Taču kā ikvienā nozarē, arī šeit ir nepieciešamas zināšanas un tehnoloģijas. Tikai precīza problēmas konstatācija ļauj pieņemt kompetentu lēmumu par to, kādi līdzekļi ir nepieciešami. Būtisks ir arī mēslošanas līdzekļu pielietojums, jo tikai ar precīzām proporcijām un atbilstošām tehnoloģijām ir iespējams panākt vēlamo rezultātu.

Piemēram, mēs dodam priekšroku profesionālam Kemira GrowHow mēslojumam, kas plaši pieejams lielākajās tirdzniecības vietās. Protams, vienmēr labs ir dabīgais mēslojums —virca, kūtsmēsli.

Kvalitatīva zāliena nodrošināšanai jāatceras arī par regulāru laistīšanu, it īpaši karstās vasaras dienās tas jādara katru dienu, vai vismaz pārdienām, citādi tā izdegs. Ja zāliens ir gana plašs, var ierīkot mākslīgo apūdeņošanas sistēmu, kura darbojas automātiski, un ko var regulēt. Ja zāliena platība ir neliela, var iztikt ar vienkāršāku un lētāku laistīšanas sistēmu —parasto ūdens šļūteni. Dārzā var izvietot arī dažādus pārvietojamus ūdens laistītājus.

Zāliena kopšana prasa vairāk laika un pacietības, nekā krūmu un viengadīgo puķu kopšana. Profesionāli ierīkots un kopts zāliens sniegs prieku gan nama saimniekiem, gan tā viesiem..

IETEIKUMI

1.Izvēloties zāliena sēklu maisījumu jāpārliecinās vai tas būs gana izturīgs Latvijas bargajās ziemās. Latvijas apstākļiem ir piemēroti maisījumi, kas audzēti vai pārbaudīti līdzīgos apstākļos, piemēram, Skandināvijā (nevis Centrāleiropā)
2.Pirms sēšanas noteikti vajadzētu iznīcināt nezāles miglojot ar Roundup, jo vēlāk cīnīties ar nezālēm būs stipri grūtāk.
3.Pavasara mēslošanu vajadzētu veikt uzreiz pēc augsnes atkušanas vai tiklīdz var pārvietoties pa zālienu. Mēslošanai izvēlēties noteikti kompleksos minerālmēslojumus, jo tie nodrošina pilnvērtīgu zāliena uzturu un minerālmēslojumus ar smalkāku granulu, jo tas dod vienmērīgāku barības vielu pārklājumu. Iesakām izvairīties no vienkārša slāpekļa mēslojuma, jo tas augsni pastiprināti skābina un veicina sūnas attīstību. Piemājas zālienā būtu nepieciešamas 3—4 mēslošanas reizes sezonā atkarībā no laika apstākļiem un sezonās garuma. Zālienos kas apgādāti ar automātiskajām laistīšanas sistēmām mēslošana nepieciešama biežāk, jo pie optimāliem apstākļiem ir liels barības vielu patēriņš un daļa barības vielas izskalojās.
4.Lielākās zāliena platībās, kas pārsniedz jau 1000m² un kura saimnieks vēlas nevainojami pievilcīgu izskatu, optimālākais risinājums tomēr ir izvēlēties profesionālu kompāniju pakalpojumus. Lai tādu zālienu uzturētu un koptu ir nepieciešamas zināšanas, spēja orientēties šodienas plašajā piedāvājumu klāstā, kā arī, protams, nākas rēķināties ar visai lielu laika patēriņu, kas nepieciešams zāliena kopšanas darbu veikšanai.
5.No Green Land ilggadīgās dažāda tipa zāliena, t.sk., sporta zālienu kopšanas prakses mēs varam ieteikt lietot profesionālus un augstvērtīgus materiālus – mēslošanai Kemira Growhow minerālmēslus. Veicot tehnikas un dārza inventāra izvēli, arī tai ir jābūt augstvērtīgai un kvalitatīvai.

Rakstu portālam easyget.lv un mēbeļu un interjera preču katalogam http://imebeles.lv

 

sagatavoja:

Mārtiņš Langrāts,
SIA Green Land konsultants
e-pasts: martinsl@greenland.lv
Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV