Depresija? Iespējams. Bet labā daktera Aikāsāp izrakstītās zāles vienalga prieku neatnes. Šie kaprīzie bērni, neiejūtīgais dzīvesbiedrs, fanātiķis priekšnieks...Stop! Nemeklējiet vainīgos! Visbiežāk mēs paši savus spēkus neprātīgi iztērējam nelietderīgām un pat kaitīgām nodarbēm. Runa nav par smēķēšanu vai pārēšanos, bet par spēku izšķiešanu nebeidzamiem pārdzīvojumiem. Lūk, šādi izskatās energoietilpīgāko emocionālo ieradumu reitings.
1.vieta "Skaidrošanās"
Mēdz būt, ka smaga saruna jau sen ir beigusies, bet jūs vēl aizvien nepamet sašutums? Jūs atceraties uzbrukumus un savas atbildes, pārspriediet argumentus, kuri jums neienāca prātā vajadzīgajā brīdī. Tagad jūs tos atkārtojiet atkal un atkal: sākumā sev, pēc tam mājiniekiem, tad vēl kādam. Pēc tam sākat zvērēt, ka "nākamreiz es viņam parādīšu..." un atkal sākat apli no jauna. Tā tas var turpināties nedēļām, garantējot jums absolūtu spēku izsīkumu. Turklāt problēma radās uz līdzenas vietas.
VAI TĀ MĒĢINĀJĀT? Jā, jums ir tiesības būt sašutušam. Padusmojieties, izraudieties, izlādējieties pret boksa maisu! Dariet vienalga ko, kas nenodara pāri citiem, bet atvieglo jums sirdi. Pēc tam pasakiet sev "STOP!". Psihologi par optimālu sauc šādu režīmu: izplosieties, apstājieties, izanalizējiet, izdariet secinājumus un ejiet tālāk. Bet, ja domas tomēr aizklīst "ciešanu" virzienā, sāciet pār tām stingru kontroli. Tiklīdz atkal prātā ar kādu sākat lamāties, nekavējoties sāciet domāt par kaut ko citu, kas tieši šobrīd ir aktuāls.
2.vieta "Pārdzīvošana"
Muļķīgus jokus ar mūsu nervu sistēmu izspēlē ne tikai atmiņa, bet arī mūsu iztēle. Seriālu cienīgu jūtu uzplūdu iespaidā mēs kļūstam ārkārtīgi jutīgi: skrambiņu pirkstā varam noturēt par gangrēnu. Naktī pirms atbildīgas sarunas neguļam līdz rītam un domājam: un ja nu pēkšņi kompanjons rīt nokavēs, ja nu es nespēšu atrast īstos argumentus... Jūs jau iepriekš programmējat tūkstošiem nepatikšanu tā vietā, lai izplānotu, kā rīkoties visneparedzamākajās situācijās.
VAI TĀ MĒĢINĀJĀT? Mēģinājums – lielisks veids kā uzveikt bažas par gaidāmās dienas norisēm. Tas nostiprina jūsu pašpārliecinātību, un neatliks laika, lai pārdzīvotu šausmu stāstus. Ja tā vietā, lai nodarbotos ar pašiebiedēšanu, jūs prātā izplānosiet gaidāmo sarunu detaļas vai svarīga telefona zvana atbilžu variantus, jūs iegūsiet rīcības rezerves variantus visām dzīves situācijām.
3.vieta "Nožēlošana"
Jums nav ienācis prātā, ka nemaz neeksistē tāds cilvēks, kam dzīvē izdotos absolūti viss? Pat ja iztaujātu superveiksminiekus, viņi sacīs, ka vienmēr gribējuši kaut ko vēl. No neveiksminieku pamatmasas tos atšķir tas, ka viņi par savām neveiksmēm nav ilgi
birdinājuši asaras. Zaudējumi viņus ir rūdījuši un atmodinājuši viņos cīņassparu. Turpretī neveiksminieks visu dzīvi var atcerēties reiz nokavētu tikšanos vai vakances atteikumu. Šādu cilvēku viegli atpazīt pēc frāzes "ja nebūtu...".
VAI TĀ MĒĢINĀJĀT? Ja jums kaut ko vajag – dariet to. Jo, ja līst lietus, jūs taču vienalga ejat uz darbu? Bet! Tas nenozīmē, ka jums nav jāmaina savas rīcības raksturs, ja kaut kas nesanāk pa vecam. Nepavisam nav obligāti izmirkt lietū: var atgriezties pēc lietussarga vai aizbraukt ar taksometru. Ceļā radusies problēma piedāvā jums iespēju likt lietā attapību.
Materiāls publicēts sadarībā ar: http://body.lv/