Skaisti, balti zobi ir svarīgi cilvēka izskatam, tāpēc daudzi vēlas iegūt baltākus zobus. Pasaulē zobus balina vairāk nekā 30 gadus, bet Latvijā aptuveni 10 gadus. Rietumvalstīs, īpaši ASV, zobu balināšana ir ļoti izplatīta, taču ārzemēs cilvēki par saviem zobiem ir rūpējušies gadu desmitiem jau kopš bērnības, viņiem zobi ir veseli, un tādiem balināšana nekaitē. Veselus un skaistus zobus balinot var padarīt vel pievilcīgākus, taču mūsu valstī lielai daļai cilvēku zobu stāvoklis ir slikts, tāpēc daudzi zobārsti pret zobu balināšanu ir noskaņoti skeptiski.
"Ja zobi ir daudz plombēti, tilti un kroņi saplaisājuši, zobu emalja trausla, cenšos pacientus atrunāt no zobu balināšanas," stāsta daktere I. Priedniece. "Zobu balināšanu var salīdzināt ar matu balināšanu - tāpat kā balinātājs padara matus trauslus, tā tas ietekmē arī zobu emalju. Tomēr zinātniski nav pierādīts, ka pēc profesionāli veiktas balināšanas zobu emalja kļūst trauslāka. Cenšos atrunāt pacientu no vēlmes iegūt spilgti baltus zobus, jo lielas atkāpes no dabiskā toņa var radīt samākslotu iespaidu. Domāju, ka nākotnē cilvēki zobus balinās arvien biežāk, jo attīstās jauna, mūsdienīga tehnoloģija un jaunā paaudze jau kopš bērnības vairāk rūpējas par zobiem."
Vidējo platuma grādu iedzīvotājiem, arī latviešiem jau no dabas raksturīga iedzeltena vai pelēcīga zobu krāsa. Zobu krāsu ietekmē arī dzīvesveids - mutes dobuma nekopšana, smēķēšana un uzturs. Zobus iekrāso ūdens ar paaugstinātu dzelzs saturu, tā sauktais rūsainais ūdens, bieži dzerta melnā tēja, kafija un sarkanvīns, ziedputekšņi, daži medikamenti, piemēram, bērnībā lietots tetraciklīns, dzelzs un hlorheksidīnu saturoši preparāti. Zobi zaudē baltumu pēc zobu sakņu kanālu ārstēšanas.
Cilvēkiem, kas vēlas baltākus zobus, ieteicams lietot pēc iespējas mazāk zobus krāsojošus produktus, kafiju dzert ar pienu, pēc tam izskalot muti vai košļāt košļājamo gumiju. Divreiz gadā vajadzētu apmeklēt zobu higiēnistu, jo mājas apstākļos visu aplikumu pat ar rūpīgu tīrīšanu no zobiem nav iespējams noņemt. Pēc šīs procedūras zobu krāsa kļūst baltāka vismaz par vienu toni. Zobu higiēnists iesaka arī līdzekļus zobu baltuma uzturēšanai.
Baltinošās zobu pastas satur enzīmus un sodu, piemēram, "Colgate Whitening", "Blend-a-Med whitening", "Advance white" u. c. Tas ir abrazīvākas nekā parastās pastas un palīdz uzturēt zobu baltumu, noņemot no zobiem krāsas pigmentu. Balinošās pastas, piemēram, "Rembrant", "Lacalut white", "Yotuei", "Foramen", "El-Ce Med" u. c, ir abrazīvākas un iedarbīgākas nekā baltinošās pastas. Tas satur ūdeņraža pārskābi, kas iedarbojas uz zoba emalju. Ne baltinošās, ne balinošās pastas nav ieteicams lietot ilgāk kā vienu mēnesi, jo tās, it īpaši zobus stipri beržot, bojā zobu emalju.
Zobu balināšana pie zobārsta
Radikālākā metode zobu baltuma iegūšanai ir zobu balināšana. Pirmajā reizē to noteikti nevajadzētu darīt bez konsultēšanās ar zobārstu mājās, pasūtot balinošo līdzekli TV veikalos vai aizņemoties no citiem, kuriem tie palīdzējusi. Zobārsts vispirms novērtē mutes dobuma stāvokli, lai izlemtu, vai balināšana nekaitēs zobu veselībai. Balināt drīkst tikai zobus ar stipru emalju, tiem jābūt veseliem un salabotiem.
Vispirms izgatavo speciālu, pacienta zobiem atbilstošu plastikas kapi jeb uzmavu, kurā iepilda balinātāju, kas parasti sastāv no ūdeņraža pār-skābes un palīgkomponen-tiera. Kapei cieši jāpieguļ zobiem, lai balinātājs nenokļūtu uz smaganām. Kapi uzliek uz zobiem un atkarībā no balinātāja veida tur no pusstundas līdz stundai. Dažus balinātājus var lietot arī mājās pēc konsultēšanās ar zobārstu.
Efektu parasti var redzēt pēc otrās vai trešās balināšanas reizes. Visbiežāk māksimālais rezultāts tiek sasniegts pēc 5-10 procedūrām. Sasniegtais efekts saglabājas 2 -4 gadus, ja tiek ievērota zobu higiēna, cilvēks nesmēķē, pēc iespējas mazāk lieto zobu emalju krāsojošus produktus, daudz nedzer kafiju un tēju, divreiz gadā apmeklē zobu higiēnistu.
Zobu balināšana maksā vidēji Ls 70 - 200 atkarībā no lietotā materiāla, rezultāta un zobārstniecības prakses, kurā to veic.Ja zobs kļuvis nedzīvs pēc tā kanāla ārstēšanas vai citu iemeslu dēļ, veic zoba iekšējo balināšanu. Parasti tam nepieciešami 3-5 seansi, kas kopumā izmaksā vidēji 20 - 60 latus. Efektīva un moderna zobu balināšanas metode ir Bright Smile, ar kuru rezultātu var panākt ātrāk. Procedūras laikā balinātāju, kura sastāvā ir ūdeņraža pārskābe, aktivizē ar speciālu gaismu, paātrinot balināšanas procesu. Stundas laikā tiek iegūts ļoti labs efekts. Viens šīs metodes seanss maksā 320 - 350 latus.
80% gadījumu zobi pēc balināšanas kļūst pastiprināti jutīgi. Lietojot fluora želejas, zobu putas vai citus zobu jutīgumu samazinošus līdzekļus, jutība ar laiku samazinās. Var rasties arī pārejoša diskomforta sajūta smaganām. Ja cilvēkam ir stipri bojāti zobi un balināšana nav vēla¬ma, tai līdzīgu efektu var pa¬nākt, uzliekot keramikas plāksnītes jeb venīrus vai arī keramikas kronīšus. Šādi var mainīt arī neglītu zobu formu. Venīrs vienam zobam maksā aptuveni 150 latus, bet kronis vienam zobam no 120 līdz 270 latiem.
Zobus neiesalta balināt:
- bērniem līdz 18 gadu vecumam
- grūtniecēm
- cukura diabēta slimniekiem
- pacientiem ar mutes gļotādas slimībām
- kariozu zobu īpašniekiem
- zobu emaljas erozijas gadījumā