Nākamais lielākais dzīvojamo platību cenu samazinājums nominālajā izteiksmē fiksēts ASV - par 14,8% un Īrijā - par 8,87%. Cenas samazinājušās arī Luksemburgā, Portugālē, Maltā un Japānā.
Savukārt visstraujākais mājokļu cenu kāpums bijis Ķīnas pilsētā Šanhajā - par 40,47%. Nākamajās vietās ierindojas Slovākija - 34,53%, Bulgārija - 31,55%, Honkonga - 31,14% un Singapūra - 29,82%.
Ziņojumā norādīts, ka kredītu krīzes un augstās inflācijas ietekmē līdzšinējais mājokļu cenu straujais kāpums pasaulē ir beidzies. No visām apskatītajām 34 valstīm tikai 13 valstīs mājokļu cenas, ņemot vērā inflāciju, pirmajā ceturksnī ir palielinājušās, kamēr 21 valstī tās ir kritušās.
Tāpat kā faktiskajās cenās, arī ņemot vērā inflāciju, lielākais cenu pazeminājums pirmajā ceturksnī bijis Latvijā - par 38,22%. ASV cenas samazinājušās par 18,07%, Īrijā - par 13,24%, Lietuvā - par 7,5% un Igaunijā - par 6,5%. Savukārt lielākais pieaugums bijis Slovākijā - par 29,30%.
Analītiķi norāda, ka nekustamā īpašuma buma beigas izraisījuši vairāki faktori. Starp tiem ir iegādes un īres cenas attiecība, kas daudzās valstīs bija kļuvusi izdevīgāka īrei. Vēl viens apstāklis ir inflācijas kāpums, kas izraisījis procentu likmju pieaugumu, īpaši Eiropas valstīs, un būtisku ietekmi atstājusi arī ASV augstā riska hipotekāro kredītu krīze.
Kamēr pasaules finanšu sistēmā nebūs skaidras pārliecības, ka visas problēmas jau ir aiz muguras, kreditēšanas apjomi samazināsies, atstājot ietekmi arī uz mājokļu cenām, teikts ziņojumā.