Taču, pēdējā laikā cilvēku domas par to sāk pamazām mainīties. Daunšiftings (Downshifting) - kustība, kad cilvēki pamet prestižas darba vietas un augstu atalgojumu dēļ tā, lai varētu izbaudīt nesteidzīgu dzīves veidu kaut kur Havaju salās. Protams, ne visi pamet savas darbavietas pavisam, tomēr „frīlanceru” (Freelancer) paliek arvien vairāk arī pie mums un daudzās organizācijās tiek ieviests tā sauktais „mobilais ofiss”, kad darbinieks var pildīt darba pienākumus, neatrodoties tieši darba vietā. Meklējot darbu, cilvēki ar vien biežāk pie nākamās darbavietas plusiem min brīvu darba grafiku. Darbs naudas dēļ vai sabiedrības labā, pamazām aiziet nebūtībā un tā vietā nāk darbs, kas netraucē dzīvot.
Tas, ka darbs traucē dzīvot ir pierādīts fakts! Amerikāņu zinātnieku pētījums pierādīja, ka vairumam sieviešu, kuras strādā vadošos amatos nav personīgās dzīves un viņām nākas visu sevi veltīt darbam. Japānā situācija ir vēl sliktāka, ļoti daudz pašnāvību tiek izdarītas tieši dēļ problēmām darbā.
Dzirdot vecākus sakām, ka viņu sapņi nav piepildījušies, jo vajadzējis strādāt un pelnīt naudu. Vecvecākus sakām, ka tikai tagad, pensijā, viņiem beidzot izdodas darīt to, ko viņi tiešām vēlas. Jauniešiem liek domāt par savu karjeru savādāk. Jaunatne vairs neuzskata karjeru par tik svarīgu un jau tagad, nesagaidot pensiju, vēlas dzīvot pēc saviem ieskatiem un baudīt dzīvi.
Savs bizness
Kā viena no lielākajām kļūdām ir doma, ka katrs cilvēks var izvēlēties savu profesiju uzreiz pēc skolas beigšanas. Mēs jau sen sev atļāvām šķirties no cilvēkiem, kurus bijām iemīlējuši jaunībā, jo pēc kāda laika noskaidrojās, ka mums ir pilnīgi atšķirīgi viedokļi par dzīvi un kopā ir garlaicīgi. Tomēr ar darbu ir savādāk, kad esam sapratuši, ka tas nav īstais, mēs ļoti reti izlemjam to pamest.
Protams, ir arī cilvēki, kuri jau bērnībā zināja par ko grib kļūt, un visas dzīves garumā šo lēmumu nav nedz nožēlojuši, nedz mainījuši, bet tādiem nav jābūt visiem. Cilvēks dzīves laikā mainās un viņam rodas jaunas intereses un jauni mērķi. Gadās, ka jau nobriedis cilvēks, kurš daudz ko savā dzīvē ir sasniedzis, saprot, ka viņa vēlmes ir pavisam savādākas un itin nemaz nav saistītas ar prestižu un labi apmaksātu amatu. Kad deviņdesmitajos gados sākās lielie pārmaiņu laiki, tika slēgti daudzi zinātniski pētnieciskie institūti, to darbinieki, kas līdz šim strādāja prestižās vietās, sāka nodarboties ar tirdzniecību tirgos, bet tagad ar lielāko prieku nodarbojas ar savu mazo biznesu. Šie cilvēki nav pārāk turīgi, nopelna salīdzinoši mazāk, nekā potenciāli strādājot savā profesijā, un arī teikums „Man ir puķu kiosks, kurā es tirgoju rozes” neskan tik skaisti kā „Es esmu zinātnieks.”, toties viņi jūtās daudz laimīgāki un vairāk atpūšas.
Sagatavosimies brīvībai
Plānot un realizēt pārmaiņas savā dzīvē vajadzētu ar apdomu, lai pēc tam nevajadzētu nožēlot izdarīto. Novērtējiet savu finansiālo stāvokli, kas izmainīsies, ja jūs sāksiet saņemt divreiz mazāk? Ja arī esat gatavs tik krasam finansiālo līdzekļu samazinājumam vai arī neregulāriem ienākumiem, tomēr pacenšaties atlikt nedaudz naudas nebaltai dienai. Pirmās nedēļas brīvībā ir ļoti grūtas, tāpēc ir jābūt pārliecībai, ka tiksiet ar tām galā.
Sākot strādāt nepilnu darba dienu, uzreiz nevajadzētu savu brīvo laiku saplānot līdz pēdējai minūtei. Protams, uzreiz uzradīsies ļoti daudzi mājas darbi, kuri jau sen gaida, kad tos izdarīs, taču, ja jūs visu savu laiku sāksiet veltīt tiem, agri vai vēlu pārvērtīsieties par strādājošu mājsaimnieci un tad jau rodas jautājums, kāpēc jūs vispār mainījāt savu dzīves ritmu, tā arī paliks neatbildēts.
Atrodiet laiku, lai varētu mierīgi pasēdēt klusumā un kad domas par darbu, mājām, tuviniekiem, izlasīto grāmatu noklusīs, uzdodiet sev jautājumu „Ar ko man tagad gribētos nodarboties?”. Padomājiet, kas priekš jums būtu īstā lieta, atceraties, par ko jūs vēlējāties kļūt bērnībā, varbūt par jūsu biznesu var kļūt jūsu hobijs ... Kad izlemsiet, kas jums patiešām patīk, tad brīvs būs ne tikai jūsu laiks, bet arī jūs paši.
Materiāls publicēts sadarbībā ar vortālu visai ģimenei:http://managimene.lv/