Svētdiena, 22.Decembris 2024. » Vārdadienas svin: Saulvedis;

Cik gaismas nepieciešams mājoklī?

iMebeles.lv, 15.09.2008. 19:32

Psihologi apgalvo, ka tumšie rudens un ziemas vakari rada emocionālu nepieciešamību pēc maksimāla gaismas daudzuma mājoklī. Tādā veidā cilvēka organisms iegūst to nepieciešamo gaismas daudzumu, ko gada tumšajā periodā nesniedz saule. Gaišumu dzīvoklī var panākt gan ar nelieliem gaismas ķermeņiem, gan ar jaudīgu lustru, gan ar sveču palīdzību.
Cik gaismas nepieciešams mājoklī?

Cik gaismas nepieciešams mājoklī?


Kādas spuldzītes labākas
Parastā kvēlspuldze palielina krāsas asumu un rada sveces gaismas efektu. Der atcerēties, ka kvēlspuldzes gaisma siltos toņus mājokļa interjerā padarīs vēl siltākus, savukārt aukstie toņi kļūs blāvāki un vēl aukstāki.

Halogēnās spuldzes neitralizē auksto toņu iedarbību interjerā, darbojoties līdzīgi sveces gaismai.

Dienas gaismas spuldzes parasti izmanto biroju un lielu telpu apgaismošanai. Šīs spuldzes, gluži pretēji, pastiprina auksto toņu iedarbību un samazina silto toņu efektu interjerā. Dienas gaismas spuldzes ar zilganu gaismu padara spilgtākus zaļos un zilos toņus interjerā, savukārt sarkanais, oranžais un dzeltenais tonis šajā gaismā kļūs blāvāks.

Gaismas minimums
Minimālais mājokļa apgaismojums, rēķinot uz kvadrātmetru dzīvojamās platības, ir 30 vati. Ja mājoklī ir daudz tumšu mēbeļu vai arī tapešu tonis ir patumšs, apgaismojumu der palielināt vēl par 5-10 vatiem uz kv.m.

    * Ja telpa ir liela, tad nebūtu pareizi aprobežoties ar viena apgaismes ķermeņa ierīkošanu, pat ja tas sastāv no vairākām spuldzēm un ir pietiekami jaudīgs. Lielu dzīvojamo telpu izgaismošanai ieteicama gan lustra, gan ierīkot arī papildu apgaismes ķermeņi - siena lampas vai stāvlampas.
      Der ielāgot: lai interjeru nepadarītu smagnēju, vienā telpā nevajadzētu salikt vairākus dažādu stilu gaismas ķermeņus.
      Ja nepieciešams vizuāli palielināt telpu ar zemiem griestiem, ieteicams izmantot sienas lampas, kurām gaismas stari vērsti uz augšu.
      Ja esat nolēmuši istabas sienas nokrāsot baltā vai ļoti gaišā pasteļkrāsā, jau iepriekš parūpējaties, lai šī telpa būtu bagātīgi izgaismota. Pretējā gadījumā telpa vakaros izskatīsies bāla un neizteiksmīga, kā arī nesniegs to plašuma iespaidu, ko parasti dod gaišu sienu izmantošana interjerā.
      Ar gaismas palīdzību var panākt telpas sadalīšanu atsevišķās zonās - šim nolūkam nebūt nav nepieciešams izveidot starpsienu vai pakāpienus.

Spilgtāka apgaismojuma telpas

Koridorā ieteicams izmantot spilgtu gaismu, jo parasti šīs telpas ir bez logiem un pietiekama apgaismojuma trūkums padara tās padrūmas un nemājīgas. Īss koridors izskatīsies garāks, ja gaismas stars tiks virzīts paralēli koridora sienām, savukārt pārāk garš koridors kļūs mājīgāks, ja gaismas ķermeņi izgaismos koridora pretējās sienas. Koridora apgaismošanai var tikt izmantotas ne tikai sienas lampas, bet arī galda lampas kombinācijā ar izkaisītu griestu apgaismojumu.
 

Viesistabā parasti ir nepieciešama spilgta lustra, kas dotu iespēju katram viesim labi aplūkot istabas kopējo panorāmu. Tiesa, spilgta augšējā gaisma nogurdina acis, tāpēc lielās hallēs vai viesistabās der ierīkot vairāklīmeņu regulējumu apgaismojumu, kas ļautu variēt apgaismojuma intensitāti telpas atsevišķās zonās. To var panākt, viesistabā izvietojot galda lampas, stāvlampas, sienas lampas. 

Ja viesistaba ir apvienota ar virtuvi un ēdamistabu, tad katrai no trim zonām jābūt ar atšķirīgu apgaismojuma intensitāti un virzienu.
 

Virtuvē nepieciešams pietiekami spilgts apgaismojums, kas fokusēts uz darba virsmām (galds, plīts, izlietne). Savukārt par kopēju telpas apgaismojuma avotu labi kalpos lampa, kas piekārta virs pusdienu galda. Ēdamistabas zonai nepieciešama izkliedēts, taču vienlaikus arī pietiekami spēcīgs apgaismojums, savukārt viesistabas zonai piemērotāki būs sienu lampu pieklusinātie toņi.

Gaisma mājīguma noskaņai
Spilgta gaisma parasti nav nepieciešama guļamistabā . Pilnīgi pietiks ar diviem gaismekļiem gultas galvgalī, kas liegi izgaismos gultu, bet pārējo telpu atstās mijkrēslī. Ja guļamistabā pie griestiem ir lustra, ieteicams izvēlēties dzeltenīgu vai pasteļtoņa abažūru. Tāpat guļamistabās labi iederēsies izkaisīta gaisma, kas nāks no vairākiem gaismas ķermeņiem un klusināti izgaismos atsevišķas telpas zonas.

Arī darba kabinetu vislabāk izgaismot klusinātos toņos, jo visbiežāk šī telpa kalpo nevis intensīvai strādāšanai, bet pabūšanai vienatnē un lasīšanai. Nav šaubu, ka kabinetā galda virsmai jābūt pietiekami izgaismotai, tomēr pārējo telpas daļu ar sienas gaismekļu palīdzību labāk veidot romantiskā viduslaiku noskaņā.
Topā joprojām ir arī galda lampas ar abažūriem, kas iederēsies kā klasiskā, tā modernā interjera stilā. Galvenā prasība - galda lampas abažūram ir jānosedz spuldzītes patrona.

Vannasistabā un tualetē nebaidieties izmantot zilganos gaismas toņus, kas radīs sterilitātes atmosfēru. Bez tam zilganais tonis pastiprinās flīžu un santehnikas spožumu. Tiesa, zilgano gaismu nevajadzētu izmantot apgaismes ķermeņos pie spoguļa - šādā gaismā jūs vienmēr šausmināsieties par savu bālo sejas krāsu. Paaugstināta mitruma dēļ šajā telpās ieteicams izmantot gaismas ķermeņus ar slēgta tipa abažūriem no matēta stikla vai arī halogēnās spuldzītes.

Arī bērnu istabu nevajadzētu padarīt smagnēju ar masīvām griestu lustrām. Bērnu istaba būtu īstā vieta, kur paeksperimentēt ar spilgtāku gaismas toņu un neparastu ģeometrisku formu gaismekļu izmantošanas.

http://www.imebeles.lv

 

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV