Pēc atvēršanas veida durvis iedala atveramās, saliekamās un atbīdāmās. Ar pirmā veida durvīm mums nākas saskarties visbiežāk. Tās ir piestiprinātas ar eņģēm un veras uz iekšpusi vai ārpusi. Saliekamās durvis ir kā radītas oriģinālu interjera risinājumu cienītājiem. Tās sastāv no atsevišķām sekcijām, kas savienotas ar tērauda atsperēm, kuras piestiprinātas pie viras plāksnēm. Savukārt bīdāmās durvis, ko mēdz dēvēt arī par kupejdurvīm, pārvietojas pa sliecēm. Tās ir ļoti praktiskas, jo pie atvēršanas nav nepieciešama papildus vieta.
Bīdāmo durvju komplektācijā ietilpst vairāki elementi:
durvju plāksne; durvju kārba; slieču komplekts (vai speciāls mehānisms, ar kura palīdzību durvis iekar augšējā vadības sliecē); rokturi un cita furnitūra;kasete.
Plāksnes
Vairumā gadījumu bīdāmās durvis sastāv no vairākām plāksnēm (taču to parasti nav vairāk kā astoņas), bet mēdz būt izstrādājumi, kam ir tikai viena plāksne. Viss atkarīgs no tā, cik plata ir durvju aila.
Patiesībā par bīdāmu konstrukciju var pārvērst jebkuru durvju plāksni, izņemot tās, kuru augšpuse ir veidota arkas formā.
Atgādināsim, ka būvniecībā pazīstami četri durvju plākšņu veidi: plāksnes no kombinētajiem materiāliem. Pamatā ir koka (piemēram, priedes) brusas, kā arī kokskaidu vai kokšķiedru plāksnes; plāksnes no vērtīga masīvkoka; plāksnes no koka un stikla; stikla plāksnes ar alumīnija ietvaru.
Kārba
Tā ir konstrukcija, ko ievieto durvju ailā un kurā stiprina plāksni. Kārbas parasti darina no vesela koka. Kārbai ailā jāturas stingri, tāpēc tās stiprināšanā mēdz izmantot līmi un skrūves. Taču ar kārbu viss nebeidzas. Komplektācijā ietilpst arī apmales - dekoratīvas plāksnes. Tās aptver durvju ailu un piešķir tai dekoratīvu efektu.
Slieces
Bez sliecēm bīdāmo durvju darbība nav iespējama - tās nekustēsies ne no vietas. Tās ir ļoti svarīgas bīdāmo durvju komplektācijas detaļas, kuru montāžai jāpievērš nopietna uzmanība. Speciālas detaļas (aizturis un ierobežotājs) fiksē durvis un neļauj tām aizbīdīties pārāk tālu. Ierobežotāju stiprina pie grīdas, bet aizturi pie sienas augšpusē.
Izvēloties mehānismus, noteikti jāņem vērā durvju svars. No tā būs atkarīgs bīdāmo ritentiņu skaits. Šajā kontekstā gribētos sniegt vienu padomu - neekonomējiet uz mehānismu rēķina. Pretējā gadījumā tie var salūzt, un tad izdevumi būs lielāki. Un vēl viens ieteikums - mehānismu nevajadzētu pirkt "uz savu roku". Labāk konsultēties ar profesionāļiem.
Furnitūra
Galvenais furnitūras elements ir rokturis, taču parastais variants bīdāmajām durvīm nederēs. Rokturim jābūt tādam, kas netraucē durvīm iebīdīties gar sienu vai tajā. Parasti rokturi ietilpst durvju standarta komplektācijā, bet atsevišķos gadījumos tos var mēģināt pasūtīt no kataloga.
Kasete
Šis elements nepieciešams tad, ja saimnieks vēlas, lai durvis iebīdās sienā. Ja saimnieks vēlas šādu konstrukciju, speciālisti iesaka izmantot metāla karkasu (kaseti). To ievieto sienas izlauzumā komplektā ar sliecēm. Pēc tam šo vietu nomaskē ar ģipškartonu.
Plusi un mīnusi
Bīdāmās durvis palīdz ekonomēt telpu, kas citkārt būtu nepieciešama parasto durvju atvēršanai. Tās der gan istabās, gan priekšnamos. Tikai jāņem vērā, ka šīs durvis samērā brīvi laiž cauri skaņas un dažādus aromātus, jo starp durvju kārbu un plāksnēm ir spraudziņas. Tas nozīmē, ka bīdāmās durvis nebūtu ieteicams uzstādīt starp virtuvi un istabu.
Materiāls izmantots no Multiprese.eu