Daži domā, ka ieturēt maltīti vajag ēdamistabā, bet virtuve ir paredzēta ēdiena pagatavošanai. Savukārt citiem virtuve ir mājīguma iemiesojums - tur ģimene ne vien pulcējas kopīgai vakariņu gatavošanai un baudīšanai, bet arī cienā savus viesus ar tēju. No tā arī ir atkarīga virtuves organizācija, taču pat ja ģimene konsekventi ēd ēdamistabā, nevajadzētu virtuvi atstāt bez elementa, pie kuru varētu lietot ēšanai.
Pēc ēdamzonas organizācijas tipiem virtuve var būt ar vai bez ēdamgalda. Pirmajā gadījumā virtuve būs noslēgta un pašpietiekama, otrajā - apvienota ar ēdamistabu vai viesistabu, kad telpa tiek dalīta funkcionālās zonās. Pēdējo gadu laikā ļoti populāra ir atklāta telpa, kas iekļauj sevī virtuvi, ēdamistabu, viesistabu un halli. Taču šāds telpas organizācijas variants lēnām sāk zaudēt savas pozīcijas, bet vietā nāk itāļu virtuves variants - noslēgta liela virtuve ar ēdamgaldu, kurai paralēli tiek izmantota arī ēdamistaba. Iet kopsolī ar tendencēm, protams, ir moderni, taču vispirms ir jādomā par savām vajadzībām un iespējām.
Virtuves projektēšanu, kurā paredzēts arī ēst, vajadzētu sākt tieši ar vietas izvēli galdam. Ja virtuve ir neliela, ir iespējams iegūt vairāk vietas, samazinot skapīšu daudzumu, izvēloties kompaktu un multifunkcionālu tehniku. Speciālisti ir aprēķinājuši, ka vienam pieaugušam cilvēkam, lai tas pie galda justos ērti, ir nepieciešama zona vismaz 70 cm platumā. Pusdiena galda izmēri parasti ir domāti vidēja auguma cilvēkam. Pie galda, kura augstums ir 75 cm, garums 120 cm, bet platums ne mazāk par 75-80 cm, ērti justies varēs vidusmēra ģimene no 4 cilvēkiem. Apaļā galda diametram vajadzētu būt ne mazākam par 90 cm, taču šie skaitļi apzīmē minimālos, nevis maksimālos parametrus, kas ļautu justies komfortabli.
Ja jūsu virtuvē ir pietiekami daudz vietas, galds, kas nepieguļ pie sienas, būs optimālākais variants, tāpēc, ja virtuves konfigurācija atļauj, vēlams galdu novietot 70-80 cm attālumā no sienas, tas ļaus pieaugušam pie galda normāli pieiet, atstumt krēslu un apsēsties. Taču daudz būtiskāk, lai galds atrodas pēc iespējas tālāk no darba zonas - ja virtuves kompozīcija ir trīstūrveida, galdam jāstāv pretējā stūrī. Protams, ne vienmēr tas ir iespējams, tādā gadījumā ir jāizvēlas mazākais ļaunums - centieties izvairīties no galda novietošanas plīts un izlietnes tuvumā - tas nav patīkami, un reizēm arī nav droši, tāpēc, ja virtuves izmēri spiež jūs pusdienot darba zonas tuvumā, ir jāsaglabā distance - starp darba zonu un galdu ir jābūt ejai vismaz 1 m platumā. Ja šis attālums būs mazāks, jums būs ne vien neērti ieturēt maltīti, bet arī grūti pārvietoties pa virtuvi gatavojot ēdienu.
Galdu veidi
Viens no populārākiem risinājumiem ir salokāms galds, kuru nepieciešamības gadījumā var izvilkt lielāku. Ne mazāk ērts ir kustīgs galds uz ritentiņiem, kuru var pārvietot tieši tur, kur tas ir vajadzīgs visvairāk, vai arī, kur tas vismazāk traucē. Daudz oriģinālāks risinājums ir slīdošais galds - tas ir stiprināts pie sienas, gar kuru tas slīd, bet papildus to balsta viena vai divas kājas uz ritentiņiem. Ļoti izplatīti mazās telpās ir atgāžamie galdi, kas pēc savas būtības ir skaists panelis, kas tiek stiprināts pie sienas un vajadzības gadījumā atvāzts. Šāds galdiņš būs ļoti piemērots ģimene, kur maltīti parasti ietur istabā - tas netraucēs rosīties pa virtuvi, bet atsevišķos brīžos jūs neierobežos arī galda trūkums. Lielākās virtuvēs var ierīkot arī bāra leti - tā noteikti neaizvietos pusdienu galdu, taču brokastīm un vieglām uzkodām tieši kā radīta. Ja virtuve ir lielāka par 20 m2, vietas ziņā jūs varat atļauties gan leti, gan klasisko pusdienu zonu.
Galdu formas.
Ja virtuvē ir pietiekami daudz vietas, var izvēlēties jebkādas formas galdu, par vienīgo kritēriju izvēloties interjera stilu un virtuves konfigurāciju. Lielā virtuvē, kur iekārtojuma izvietojums ir gar sienām, vēlams galdu novietot tā, lai tas kalpotu par labu interjera akcentu. Lielā virtuvē, sākot no 20 m2 labi izskatīsies gan apaļš, gan ovāls galds. Starp citu, tie aizņem vairāk vietas nekā taisnstūra vai kvadrāta formas modeļi. Un, prasti tie ir nošķirti no darba zonas, veidojot stacionāru pusdienu zonu. Nelielā virtuvē priekšroka dodama taisnstūra galdam, nevis kvadrāta formas, bet tieši taisnstūra, jo pie tā var apsēsties vairāk cilvēku, taču telpas ziņā tas neaizņem daudz vairāk vietas kā kvadrāta formas galds.
Materiāls izmantots no managimene.lv