Novāciet starpsienas, apvienojiet viesistabu ar virtuvi un koridoru, un jūsu mājoklis kļūs daudz mūsdienīgāks. Iespējams gan, ka drīz atklāsit, ka vēlaties vēl vietas dažādiem darbiem un norisēm. Tas nozīmē, ka nepieciešamas vairākas, kaut arī tikai nosacīti atdalītas zonas. Piemēram, ēdamzona, kur var netraucēti mieloties, nejūtot aiz muguras milzu plašumu. Turklāt speciālisti saka, ka milzīga telpa ātri apnīk. Taču mūsdienās ražotāji piedāvā mēbeles, kuras var dažādi grupēt, izveidojot sev tīkamu interjeru.
Lai saimniecei un ēdējiem ērtāk
Ēdienu gatavošanas process un viss, kas notiek virtuvē, jau no seniem laikiem ticis slēpts no ziņkārīgiem skatieniem, jo ne visiem jāredz, kā top kārtējais kulinārijas brīnums. Turklāt virtuvē ēdiena gatavošanas procesā valda zināms haoss, kas arī nebūtu jāredz. Tāpat mūsdienu mājokļos ēdienu gatavošanas zonu iespējams nedaudz nodalīt no pārējās platības. Visiem skaidrs, ka virtuve ir vieta, kur ēdienu gatavo, bet ēdamistaba - kur to pasniedz un bauda. Pirmā tātad ir aktivitāšu, otrā atpūtas zona.
Dažādas prasības
Plānošanas risinājums zonu izveidē ir atkarīgs no mājokļa kopējās koncepcijas. Visādā ziņā jāņem vērā, ka virtuves daļa nedrīkst zaudēt savu tehnoloģisko nozīmi, un pārējam interjeram izvirza zināmas prasības.
Ēdienu gatavošanas vieta nenoliedzami ir piesaistīta dažādiem inženiertīkliem (ūdensapgādei, kanalizācijai, elektrībai). Tai jāatrodas pēc iespējas ērtākā vietā. Ja darba virsma nav pie loga, bet kaut kur telpas dziļumā, tad noteikti jāpadomā arī par papildu apgaismojumu.
Savukārt ēdamzonu vēlams izvietot pēc iespējas tuvāk dabiskajam apgaismojumam vai logam, bet pēc iespējas tālāk no mājas iemītnieku aktivitāšu vietām. Un vēl noteikti jāpadomā par proporcijām, lai pietiktu vietas gan virtuves, gan ēdamistabas daļā.
Zonējuma pāreja
Veidojot zonējumu no vienas darbības vietas uz citu, jāņem vērā vairāki apstākļi. Tai brīdī svarīgs ir praktiski viss - kurš visbiežāk uzturēsies virtuves daļā, kādus ēdienus pārsvarā gatavos, kādas ir potenciālā saimniekotāja vēlmes un ieradumi. Mazsvarīgu apstākļu būtībā nav.
Viens no vienkāršākajiem zonējuma variantiem ir variācijas ar grīdas segumu. Taču pārejai no aktīvās ēdienu gatavošanas zonas uz ēdamzonu jābūt neuzkrītošai. Turklāt abām līdzās jāizskatās saskanīgi, jo faktiski tās ir divas vienota interjera sastāvdaļas.
Grīdas seguma izvēlē nekādi stingri nosacījumi neeksistē, tomēr speciālisti iesaka padomāt par dažādu materiālu kombinācijām. Piemēram, ja ēdamzonā grīdu klāj parkets, tad virtuves daļā var izvēlēties flīzes vai akmens plāksnes. Ja grīdu klāj no viena materiāla, tad var improvizēt ar krāsu toņiem vai zīmējumiem.
Tāpat telpu var sadalīt, izmantojot dažādu līmeņu iekaramos griestus, karnīzes vai arkas. Var izveidot nelielas, interesanta dizaina starpsienas, kas precīzi atdala zonējumu robežas.
Letes, skapji, plaukti
Samērā izplatītas mūsdienu mājokļos ir bāra letes, kas arī ir viens no zonējuma elementiem.
Dažkārt tās kalpo par ēdamvietu. Tomēr, izvēloties šo elementu, rūpīgi jāpārdomā, cik racionāls tas būs. Pie letes var ēst viens vai divi pieauguši cilvēki, bet, ja mājās ir bērni, labāk izvēlēties ēdamgaldu.
Telpu var sadalīt arī ar virtuves skapju palīdzību. Tikai jāraugās, lai mēbeles virtuvē un ēdamtelpā būtu saskaņotas. Abas zonas var atdalīt arī ar plauktiem, kas būs gan sadalošs elements, gan praktiski.
domeu.lv
www.virtuves.lv