Tradicionālos tintes zīmējumus Taivānā parasti izpilda uz zīda vai papīra. LNVM izstādē eksponēto tintes zīmējumu reprodukciju oriģināli atrodas Nacionālajā pils muzejā Taipejā - Ķīnas Republikas (Taivānas) Nacionālajā muzejā, kas slavens ar to, ka tam pieder viena no izcilākajām un bagātākajām Ķīnas tradicionālās kultūras kolekcijām pasaulē. Mūsdienu Taivānas mākslinieku darbu oriģināli atrodas Nacionālajā Taivānas muzeja kolekcijā. Šis muzejs ir arī Latvijas Nacionālā vēstures muzeja sadraudzības partneris. Mākslinieki, kuru darbus būs iespēja aplūkot Rīgā, ir labi zināmi vārdi Taivānas mākslas pasaulē.
Savukārt tā dēvētie Jaungada estampi - tintes nospiedumu tehnikā radīti zīmējumi, kas, iemiesojot tautas gudrību un specifisko humoru, attēlo atnākošo Zodiaka dzīvnieku un citus simbolus, kas nes veiksmi un laimi jaunajā gadā - ir ļoti populāra un sena tradīcija gan Ķīnā, gan Taivānā. Tie ir svarīgi Jaungada sagaidīšanas svētku atribūti, ko ik mājā piekar uz durvīm vai citā redzamā vietā. Estampu radīšanas tehnika gadsimtiem ilgi palikusi nemainīga: mākslinieks uzskicē zīmējumu uz caurspīdīga papīra, tad kokgriezējs pēc dotā parauga iegriež zīmējuma aprises kokā, kuras pēc tam izmanto precīzu kontūru uzspiešanai uz papīra, visbeidzot mākslinieks nospiedumu izkrāso. Mūsdienās mēdz izmantot arī modernākas tehnikas, tomēr princips paliek nemainīgs.
Izstādē aplūkojamie mākslas darbi - Senās Ķīnas vai mūsdienu Taivānas ikdienas dzīves attēls, ekspresionistisks dabas tēlojums vai vienkārši laimi nesoši simboli tintes nospiedumu (estampu) formā, kas ieved krāsainajos un tēliem bagātajos Pavasara svētkos (tradicionālā ķīniešu Jaungada svinības) - ir ķīniešu dzīves redzējuma atspulgs.
"Lai kādu tematiku mākslinieki centušies aplūkot, lai kādas mākslas formas tie izvēlējušies savu emociju un ideju paušanai, māksla spēj nojaukt robežas un valodas barjeras. Zināms, ka latvieši ir tauta, kas mīl mākslu un dabu. Ceru, šajos darbos tie varēs rast ko interesantu un tuvu savām sirdīm." saka Taipejas misijas Latvijas Republikā vadītājs David C.Y. Wang.
Taipejas misija Latvijā sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju jau agrāk īstenojusi šādas izstādes: 1998. gadā mākslas (koka un akmens skulptūru, ādas izstrādājumu, porcelāna, papīra, stikla u. c. mākslas darbu) izstāde, veltīta Tīģera gadam; 1999. gada augustā - Ķīnas ainavu zīmējumu izstāde, kuras laikā notika Taivānas ziedu kārtotāju performance ar tradicionāliem tējas dzeršanas rituāliem; 2000. gadā nogalē - Taivānas mākslinieka Lin Chih-hsin mākslas darbu izstāde.
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ir lielākā latviešu tautas muzejisko vērtību krātuve. Tas dibināts 1869. gadā kā Rīgas Latviešu biedrības muzejs. Kopš 1920. gada muzejs atrodas Rīgas pilī. 1924. gadā tas ieguvis valsts muzeja statusu. Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme. Muzeja kolekcijās ir gandrīz 1 000 000 priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas u.c. Latvijas vēstures liecības.
Papildu informācija:
www.lnvm.lv
Kultūra un māksla » Izstādes
Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā būs aplūkojama Taivānas māksla
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 08.06.2009. 14:07
No 10.jūnija līdz 5.jūlijam Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) būs apskatāmi Taivānas mākslas darbi. Taipejas misijas Latvijā sagatavotajā izstādē "Māksla Taivānā: no klasikas līdz mūsdienām" varēs aplūkot 16 tradicionālo tintes zīmējumu augstvērtīgas reprodukcijas un 25 mūsdienu Taivānas mākslinieku radītās gleznas. Tā kā 2009. gads ķīniešu mitoloģijā ir Vērša gads, izstādīti tiks arī 6 estampi, veltīti šai astroloģiskajai zīmei. 10 citi estampi saturiski ir veltījumi citiem ķīniešu veiksmes simboliem.
Lasi vēl...