2008.gada novembrī Latgales Kultūrvēstures muzejs (LKM) savā krājumā ieguva poļu muižnieku Romeru dzimtas pētījumu „A Family History” (četrus sējumu un pielikumu), ko apkopojis bijušās Janopoles muižas pēdējo īpašnieku Romeru dēls Henriks Severīns de Romers (Henry S.de Römer) (dz. 1926.g., ģenealoģijas profesors, dzīvo Kanādā Kvebekas provincē).
LKM krājuma nodaļas vadītāja Renāte Vancāne savā referātā atklās H.S.de Romera (citos avotos minēts Rēmers) dzimtas apjomīgā pētījuma (biezākais sējums satur 632 lpp.) galvenās līnijas, sniedzot informāciju ne vien par Romeru dzimtu, bet arī tā laika valodnieciskajiem, kultūras, ekonomiskajiem, politiskajiem u.c. aspektiem.
Vēsturiskajos sējumos sniegta gan laikmetu periodizācija, gan ģeneoloģiskā dzimtas koka shēmas, kas atklāj Romeru dzimtas saknes 13 paaudzēs un sniedz smalkus aprakstus par notikumiem un personāžiem, gan arī ietverts bagātīgs ilustrāciju skaits. Par pētījuma daudzpusību liecina arī fakts, ka tajā sniegti Romeru īpašumu – gan zemes, gan ēku apraksti, un, stāstot par muižas ēkām, vietām tiek dots pat celtniecības materiālu pielietojums. Tāpat te var smelties izzinošus faktus tā laika savstarpējā ikdienas sadzīvē, modes tendencēs u.tml.
Daudzie pētījumi balstās uz autora mātes Annas Soltanes Romeres (Anna Sołtan Römer (1895-1974)) un tēva Antonija Kazimira Romera (Antoni-Kazimierz Römer (1889-1973)) atmiņu pierakstiem viņu dienasgrāmatās un vecāku korespondenci, tostarp tēva dienasgrāmatā rodamas arī atmiņas par Janopoles muižā pavadīto baiļu pilno pēdējo nakti, kad ienāca padomju karaspēks.
Īpašu uzmanību šai pētījumā autors veltījis savai mātei gleznotājai Annai Soltanei Romerei un viņas mākslinieciskajai darbībai – sējumi papildināti ar viņas akvareļu kopijām. Šī gada 8.maijā konferencē „Akvarelis. Akvarelists” LKM Mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure uzstājās ar referātu, kas tika balstīts uz H.S.de Romera materiāliem, „Akvareliste Anna Soltane Romere”, kurā sniedza pirmo plašāko ieskatu akvarelistes A.Romeres mūža veikumā. Māksliniece bija pazīstama ne vien Latvijas publikai 20.gs. 20.-30. gados, kad Romeru ģimene vēl dzīvoja Janopoles muižā, bet arī visā Eiropā, viņa daudz ceļoja un eksponēja personālizstādes lielākajās Eiropas pilsētās, plaši mātes ceļojumu apraksti atklāti arī H.S.de Romera pētījumā. Romeru ģimenei emigrējot uz ārzemēm 1941.gadā, Latvijā pamazām tika aizmirsta arī pasaulslavenā māksliniece.
Henrika S.de Romera dokumentārais dzimtas pētījums noteikti atzīmējams kā pasaules mēroga mantojums, jo tā saturs atklāj starpkultūru saskarsmi vēsturisko notikumu kontekstā, kas balstīti uz autentiskām Romeru dzimtas pārstāvju atmiņām, ģenealoģiskajiem aprakstiem, oriģināldokumentu kopijām u.c. unikāliem materiāliem. Vai Romeru dzimtas pētījums no LKM krājuma tiks iekļauts Latvijas nacionālajā reģistrā, būs zināms jau šī gada novembrī!
Attēlā: Janopoles muiža 1939.g. vasarā, Annas Soltanes Romeres akvarelis. Fotoreprodukcija no LKM krājuma.
Kultūra un māksla » Dažādi
Romeru dzimtas pētījuma prezentācija UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” seminārā
Maija Upeniece, 15.06.2009. 12:50
17. jūnijā Daugavpils Universitātē seminārā, ko rīko UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar Latgales Pētniecības institūtu, uzstāsies arī Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma nodaļas vadītāja Renāte Vancāne ar referātu „Vēsturiskie pētījumi par Romeru dzimtu (1558-1948) Latgales Kultūrvēstures muzeja krājumā”.
Lasi vēl...