V. Freibergs jokojot atklāj, ka lekcijas tēmas izvēle saistīta ar Alfrēda Hičkoka filmu analīzi, bet pēc tam radusies nepieciešamību aplūkot arī citas filmas. „Kāpnes nav izvēlētas, jo tām piemīt kāda simboliska nozīme, tieši pretēji – simboliskā nozīme veidojas filmas gaitā, filmā tās iegūst jēgu”, norāda V. Freibergs. „Es vēlos norobežoties no interpretācijas, kas varētu būt saistīta ar Orfeja mītu, arī telpas dalījumu, kā arī no tā, ka kāpnes simbolizē hierarhiju”. V. Freibergs atklāj, ka dažās filmās uzkāpšana pa kāpnēm tiek skaidrota ar seksuālu aktu, bet „nevar jau filmās aizstāt uzkāpšanu pa kāpnēm ar ko citu”.
Viktora Freiberga lekcijas ietvaros īpaši atlasīto filmu fragmenti mijas ar profesora skaidrojumu un interpretācijas paušanu. „Negribu meklēt konkrētus piemērus, kas attaisno sacīto, jo simboliskā jēga var vēsturiski radīt savu nozīmi, ja tā tiek konkrēti pozicionēta”, norāda V. Freibergs. „Kāpnes filmās neved ne augšup, ne lejup - viss atkarīgs no tā, kurp iet”.
Viktors Freibergs uzskata, ka kino ietver konkrētu vēstījumu. „Tas, ko mēs redzam, ir tas, ko mēs redzam, bet ne vienmēr”, norāda V. Freibergs. „Konkrēti šī lekcija ir empīrisks piegājiens konkrēta tēla izmantošanas interpretācijai, bet interpretācijas robežu nedrīkst pārkāpt, interpretējot visas filmas pēc konkrētas shēmas”, skaidro V. Freibergs. „Kino var būt tas, kas kopē realitāti, caur tēliem rodot izjūtas, piemēram, kino valodas interpretācijai”.
Kultūra un māksla » Kino
Viktors Freibergs: Kāpnes filmās neved ne augšup, ne lejup
Ilze Malaševska, 08.07.2009. 11:49
7. jūlijā kino zinātnieks un profesors Viktors Freibergs Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja pilotprojekts kim? pasākumu cikla „Psihodrāma” ietvaros lekcijā „Kurp ved šīs kāpnes?” aicināja ikvienu vērot to, kā tāds vizuāls un sadzīvisks tēls kā kāpnes tiek atspoguļotas un izmantotas dažādu autoru filmās. Viktors Freibergs pievērsās tādu režisoru kā Alfrēda Hičkoka, Alana Renē, Žana Luka Godāra, Stenlija Kubrika filmu analīzei.
Lasi vēl...