Sestdien, 22.augustā, plkst.18:00 "Arēnā Rīga" notiks šo dienu noslēguma pasākums, kura apmeklētājiem būs iespēja vērot unikālus cīņu priekšnesumus.
Japāna vienmēr ir bijusi augstas kultūras valsts, kurā simbolismam un rituāliem ir liela nozīme. Tas ir ļāvis saglabāt no 12.gadsimta līdz mūsdienām vairāk kā 800 gadus veco cīņas veidu smalkākās nianses, kuras pilnā apmērā tiks demonstrētas 22.augusta vakarā "Arēnā Rīga".
Tik vērienīga Japānas cīņu programma Austrumeiropā būs vērojama pirmo reizi. Latvijā ir ieradušies 25 lietpratēji no dažādām valstīm, tostarp arī cienījamākie pasniedzēji no Japānas. Daži no tiem būs:
•"Kendo" meistari, kuri parādīs klasiskā samuraja zobena pārvaldīšanas tehniku;
•"Kyudo" meistari demonstrēs precizitāti bultu šaušanā no "Heki rju" loka, kurš pēc tradīcijas ir aptuveni divus metrus garš un kura bultas ir roku darbs, jo tās līdz centimetram jāpielāgo individuāli katra šāvēja roku garumam. Šī priekšnesuma īpatnība ir tā, ka šāvieni jāizdara nevien precīzi, bet arī ļoti ātri it kā darbība notiktu īstā kaujas laukā;
•"Yagyu šingan ryu" mācības ievērojamākais pārstāvis Hoši Nariaki ar saviem mācekļiem demonstrēs tuvcīņas elementus;
•"Kashima shinryu" ir senākā tradicionālās japāņu paukošanas skola, kuras meistarklasi parādīs tās patriarhs Seki Fumitake ar saviem mācekļiem;
•"Naginata" ir vienīgais cīņas veids, kuru atbilstoši Japānas tradīcijai visā krāšņumā spēj parādīt tikai sieviete. Kaujas kārts (naginata), kas nedaudz atgādina viduslaiku Eiropas šķēpu, ir galvenais šī cīņas veida ierocis.
Liela daļa no programmā iekļautiem cīņu veidiem ir dzimuši pirms vairākiem gadsimtiem Japānas lielākajos klosteros, galvenokārt - Kašima un Katori. No tiem atvasināti arī cīņas veidu nosaukumi. Ņemot vērā cīņas paņēmienu rašanās vietu, nepārsteidz daudzie reliģiskie elementi tajos, cīņas mistificēšana. Daudzi Japānas tradicionālie cīņas veidi saglabājuši filozofisko domu, ka cīnītājs, lai arī rīkojas patstāvīgi, patiesībā tikai izpilda Dieva gribu. Līdz ar to arī uzvara vai zaudējums kaujā ir tikai šīs gribas izpausme.
Biļetes šī Eiropas kultūrai tik nepierastā šova baudīšanai ir nopērkamas visās "Biļešu Servisa" tirdzniecības vietās.
Kultūra un māksla » Dažādi
Japānas kultūras dienas noslēgs ar tradicionālo cīņu priekšnesumiem
Anita Āboliņa, 19.08.2009. 10:10
Visu šo nedēļu, no svētdienas līdz svētdienai, Rīgā notiek Japānas kultūras dienas, kuru ietvaros ikvienam ir iespēja apmeklēt virkni semināru, tikties ar šīs valsts kultūras lietpratējiem iepazīstot un izprotot austošās saules valsts tradīcijas un tās iedzīvotāju dzīves vērtības.