Soderbergs reālu stāstu par Marku Vitekeru, ASV uzņēmumu vēsturē lielāko ziņotāju, ir pārvērtis par melno komēdiju.
„Mēs ar Stīvenu pusdienaslaikā viens otram teicām "Paldies Dievam, mēs tā izdarījām",” atceras Deimons, „savādāk mums būtu filma, kas atspoguļotu to, ko mēs redzam TV ekrānos no korperatīvās Amerikas.”
Šobrīd Deimons un Soderbergs atrodas Venēcijā, kur notiks šīs filmais, kura tika veidota 7 gadus, pasaules pirmizrāde . To demonstrēs tieši tai pašā dienā, kad tiks demonstrēta Maikla Mūra filma "Kapitālisms. Mīlas stāsts." ("Capitalism: A Love Story") un Olivers Stouna filma "Uz dienvidiem no robežas" ("South of the Border"), kurā arī attainota finansiālā alkatība.
„Ir daudz vieglāk izteikt savas domas kāda filmā, nekā improvizēt uz tribīnes,” teica Mets Deimons. „Tajā atspoguļo tagadējos laikus, bet tomēr, mēs jau labu laiku pirms šīs ekonomikas un krīzes lietas kļuva aktuālas atklājām, ka Marks Vitekers ir intriģējošs un apburošs. Mēs pabeidzām filmu tieši pirms tas viss sākās."
Marks Vitekers bija agrorūpniecības uzņēmuma "Archer Daniels Midland" (saīsinājums – "ADM") nodaļas vadītājs līdz 1995.gadam, kad kļuva zināms, ka viņš strādāja FBI, ziņojot par cenu noteikšanu. Izmeklēšanas laikā atklājās, ka viņš piesavinājies miljoniem dolāru un nonāca cietumā uz 9 gadiem.
Filmā Vitekera meli atklājas ātri un bieži vien smieklīgā secībā, ļaujot skatītājiem izlemt, vai viņš ir varonis vai ļaundaris. „Šāda melošana patērē daudz enerģijas. Tas ir laikietilpīgs darbs,” atzina Deimons. „Pats interesantākais ir tas, ka uzņēmums "ADM" bija vainīgs tajā, kurā viņi apsūdzēja Vitekeru, bet viņš centās aizsargāt sevi, atklājot viņu krāpšanos.”
„Daži cilvēki joprojām uzskata, ka Marks Vitekers bija labs cilvēks, bet pret viņu tika vērsts pārāk liels FBI spiediens, bet citi apgalvo, ka viņam bija maniakāla depresija, kuru vajadzēja ņemt vērā,” piebilda Mets Deimons. „Tas, ko es nesaprotu, ir, sākumā šīs lietas advokāts uzdeva jautājumu „Kāpēc šis puisis to dara?” Liekas, ka visi būtu akli. Ja kāds par to būtu nopietni padamājis, tad nebūtu bijušas tik daudz grūtību.”
Vitekeram piemita tradicionāls amerikāņu piegājiens lietām, kas sniedza viņam konkrētu slavenības statusu, kad skandāls atklājās, bet Mets Deimons saka, ka filmas režisors viņa tēlu rezumēja vienā vārdā – "jēls".
„Divu mēnešu laikā Metam bija jāpieņemas svarā,” teica Soderbergs. „Es nejokoju, nav nevienas bildes, kur Mets filmas uzņemšanas laikā nestaigātu ar čipšu paku rokās.”
„Un man bija parūka, ūsas, piepildīti vaigi un deguna protēze," piebilda Deimons.
Meta Deimona parūka sāka kustēties vienā no nopietnākajiem filmas mirkļiem, kas netīši bija aktiera ideja. „Mēģinājumu laikā bija viens mirklis, kad es pakasīju galvu un mans šinjons pakustējās. Stīvens iebļāvās un teica: „Tas mums jāizmanto fimā!” Beigās viņš to izmantoja kāda tiešām traģiskā filmas vietā, kad FBI, atbrīvo Vitekeru pēc visu viņa melu atklāšanas.”
Soderbergs sacīja, ka Vitekers reālajā dzīvē ir redzējis šo filmu un atzina to par labu. Šobrīd viņš ir uzņēmuma direktors un joprojām ir kopā ar savu sievu, kas arī pēc skandāla palika pie vīra. „Praktiski viņš ir optimists,” skaidroja filmas režisors.
Pats Vitekers atzina, „Jā, tieši tāda bija sajūta, darot to visu. Es toreiz izdarīju pāris trakas lietas.”
Apvienotajā Karalistē filmu "The Informant" tiks demonstrēta no 20. novembra.
Kultūra un māksla » Kino
Mets Deimons filmā "The Informant"
Egija Petrova, 11.09.2009. 10:50
Ar korporatīvās mantkārības nopietno problēmu Holivuda jau agrāk ir tikusi galā – it īpaši filmā "The Insider". Bet filmu "The Informant" režisors Stīvens Soderbergs un Mets Deimons radījuši, lai ļautu cilvēkiem pasmieties.
Lasi vēl...