Sestdiena, 23.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds;

Izstāde "Laika gars un vietas atmosfēra" piedāvā ielūkoties Rīgas pilsētvidē

Helija Tetere, 15.09.2009. 16:02

Līdz 4. oktobrim Rīgas Mākslas telpas intro zālē, aplūkojama izstāde „Laika gars un vietas atmosfēra”, kas veidota par godu multimākslinieka Hardija Lediņa daudzpusīgajai darbībai.
Izstāde "Laika gars un vietas atmosfēra" piedāvā ielūkoties Rīgas pilsētvidē

Galerijas:

Izstādes pamatu veido Hardija Lediņa pārdomas par cilvēku, vidi un laikmetu.

Veiksmīgi izvēlēta un pielāgota izstādes telpa rada asociāciju ar tipveida ēkas dzīvokli, tādejādi sniedzot katram iespēju izdzīvot sajūtas, kas cieši saistītas ar izstādes pamatdomu. Pārdomas lasāmas citātu veidā, kas pasniegtas interesantā formā – uz telpas sienām un grīdas.

„Ja tu varēsi apskriet savai mājai apkārt, tad tev būs spēks iziet no savas mājas un atgriezties tajā atpakaļ.” /Hardijs Lediņš/

Atsevišķa izstādes siena veltīta Hardija Lediņa personiskās dzīves fotogrāfijām, darbu skicēm un maketiem. Īpaša uzmanība pievērsta mākslinieka radītajam projektam „Zilā lagūna”, kas veidots arhitektu izstādei „Daba – cilvēka mājoklis 1984”. Projekts – planšete attēlo utopisku Daugavas krasta apbūves vīziju, plānojot katru ēku kā unikālu vienību, attiecīgi katrai ēkai tiek dots savs nosaukums – „Lietus māja”, „Varavīksnes māja”, „Gājputnu māja” u.c. Projekts „Zilā Lagūna” skaidri parādā mākslinieka ekoloģisko domāšanu laikā, kad globāli attiecīgā tēma vēl netiek aktualizēta.

Dokumentāli spēcīgu iespaidu rada izstādē izvietotās fotogrāfijas, kurās attēlota tipveida apbūve dažādās Rīgas vietās. Fiksētās ēkas ir vienādas, kārtotas noteiktā sistēmā, vienlaicīgi raisot divējādas attieksmes – kārtības un noteiktības sajūtu un pārdomas par individualitātes zudumu. Cilvēks dzīvo vietā, kur valda apdzīvotības pārpilnība, bet tai pat laikā, iespējams, jūtas neuzklausīts un nesaprasts. Nespēja identificēt sevi ar dzīves vietu, indivīdā nerada vēlmi uzlabot apkārtni, tā nereti ir sākums destruktīvām darbībām, piemēram, vandālismam. Izstādē skatāmas autoru M. Bērsona, Ž. Lagzdiņa, V. Gaiļa, V. Šaldajeva, G. Maidanova, S. Daņilova, V. Semenova, V. Ļisicina uzņemtās fotogrāfijas.

Apmeklētāji jauniegūto informāciju var domās atzīmēt stilizētā Rīgas kartē, kur atzīmēti 20.gs tapušie Rīgas tipveida apbūves rajoni.

Papildus izstādē var iepazīties ar jaunākās paaudzes mākslinieču Ievas Epneres un Ivetas Vaivodes darbiem, kas runā par cilvēka un vides ideju, tomēr pievēršoties jau atšķirīgai vietas formai.

Izstādes vizuālās koncepcijas un iekārtojuma autori ir arhitekts Toms Kokins, sociologs Viesturs Celmiņš un mākslas zinātniece Maija Rudovska.

Foto: Didzis Grodzs

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV