Vērienīgajā ekspozīcijā māksliniece turpina attīstīt jau iekopto minimālisma un abstrahēta vispārinājuma stilistiku. Realitātes konkrētība caur Lindas Klētnieces objektīvu gūst izsmalcinātu un lakonisku, kompozicionāli niansētu izteiksmi, kas nekad neieslīgst literāri izvērstā vēstījumā. Fototēlojums viņas darbos tuvināts dzejas valodai. Faktūru, formu un krāsu domīgais apcerīgums liecina par jūtīga garīguma klātbūtni, kas daudzejādi asociējas ar japāņu haiku kultūru. Taču sakarība ar austrumu kultūru šeit ir tikai nosacīta, post factum konstatēta. Jo Lindai Klētniecei šāds fotogrāfiskais skatījums ir pilnīgi personīgs, organisks un apzināti ārējos kultūriespaidos nesaistīts. Nosaukums fotohaikas ir īpaši šai izstādei piemeklēts ar nolūku kāpināt tās emocionalitāti un noskaņot dažādos atšķirīgos darbu ciklus vienā toņkārtā. Izstāde apelē pie estētiski skolota skatītāja, kurš spējīgs uztvert tīras formas skaistumu. Tos, kas cer attēlos ieraudzīt kādu stāstiņu, varbūt sagaidīs vilšanās. Izstāde domāta nesteidzīgam, uz meditāciju gatavotam vērotājam.
Tagad izstādes norises gaita tiks bagātināta ar īpašu multimediālu mākslas pasākumu - tējas vakaru, kas notiks 1. oktobrī, plkst. 19.00, D-Fab izstāžu zālē (www.dfab.lv). Tajā piedalīties ir aicināts ikviens interesents un austrumu kultūras cienītājs (ieeja bez maksas). Šo svētku atslēga būs haiku poēzija un noskaņojums dziesmā, dejā, dzejā un fotogrāfijā. Vakara gaitā publika varēs iepazīties ar japāņu Buto deju tradīciju (www. i-deja.lv) – improvizācijām Simonas Orinskas izpildījumā (muzikālais pavadījums - Artis Gulbis). Šajā japāniskajā ķermeņu kustības mākslā, kas dzimusi dubļu peldēs, spēcīgu atspulgu rod arī Rietumu mākslas formas – sirreālisms, dadaisms, vācu ekspresionisms. Buto ir ļoti sena mākslas forma, kurā rituālais apvienots ar mākslinieciskas jaunrades kaisli.
Tējas baudījumu pavadīs arī komponistes Agnetas Krilovas dziesmu cikls "Ilgas atnāk..." - balsij, flautai un klavierēm, ar gleznotāja Jāņa Anmaņa vārdiem haiku formā. Izpildītāji - Ginta Siliņa (soprāns), Anna Petraškeviča (flauta, alta flauta, pikolo flauta), Kristīne Bierande - Bierena (klavieres).
Un visbeidzot pasākumu vainagos dzejas lasījumi latviešu haiku autoru Jāņa Pētersona un Raivo Sabuļa izpildījumā (vairāk par latviešu haikām – http://indans.blogs.lv).
...un protams pati Lindas Klētnieces darbu izstāde - "Foto Haikas".. ar 100 gandrīz fotogrāfijām un autores klātbūtni, ko ikviens var izmantot, uzdodot savus jautājumus, komentārus un viedokļus pašai māksliniecei.
Nobeigumā atgādinām, ka izstāde ir atvērta katru dienu no 12 – 20 (ieeja brīva), taču piektdien, 2. oktobrī sakarā ar tās telpās paredzēto konferenci, ekspozīcija būs slēgta.
Kultūra un māksla » Dažādi
Haiku svērtki D-Fab zālē
Jānis Borgs, 30.09.2009. 15:46
Vienā no Rīgas spirituālākajām izstāžu zālēm D-Fab dizaina centrā, Rīgā. Slokas ielā 52D, jau trešo nedēļu turpinās (līdz 8. oktobrim) Latvijas fotomākslas talantīgās debitantes Lindas Klētnieces pirmā personālizstāde FotoHaikas. Tā jau priecējusi daudzus simtus rīdzinieku un Rīgas viesu, izraisot viņos neviltotu interesi, atzinību, emocionāli dziļu pārdzīvojumu, un dažos gadījumos arī pārdomas un diskusijas, kādas allaž rodas saskaroties ar netradicionālām un nepazīstamām mākslas izteiksmes formām. Izstāde kļuvusi par ievērojamu notikumu mūsdienu Latvijas fotomākslas dzīvē.
Lasi vēl...