Svētdiena, 24.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Velta, Velda;

Rīgā notiks jauno mediju kultūras festivāls MĀKSLA+KOMUNIKĀCIJAS 2009. ENERĢIJA

Agnese Baranova, 01.10.2009. 13:57

No 8. līdz 10. oktobrim Rīgā norisināsies XI Starptautiskais jauno mediju kultūras festivāls MĀKSLA+KOMUNIKĀCIJAS 2009. ENERĢIJA.
Rīgā notiks jauno mediju kultūras festivāls MĀKSLA+KOMUNIKĀCIJAS 2009. ENERĢIJA

Rīgā notiekošais 11. starptautiskais jauno mediju kultūras festivāls “Māksla+Komunikācijas” ar šī gada tēmu “Enerģija” pievērsīsies ilgtspējīgas attīstības jautājumiem, aplūkojot tos no dažādiem skatpunktiem – mākslas, zinātnes, kultūras, tehnoloģiju, sabiedrības, arhitektūras, dizaina, dabas, vides un citiem.

* Festivāla programma:

Ceturtdiena, 8. oktobris
14.00 Preses konference (tikšanās ar māksliniekiem un kuratoru vadīta ekskursija pa izstādi) – RIXC galerijā Spīķeros, Maskavas ielā 12, korpuss 1
19.00 Festivāla un izstādes “Enerģija” atklāšana – RIXC galerijā Spīķeros,Maskavas ielā 12, korpuss 1
21.00 Noize koncerts: John Wiese (US) (sadarbībā ar Skaņu Mežs) – Meta Cafe Spīķeros.

Piektdiena, 9. oktobris
10.00 – 16.00 Starptautiska konference “Enerģija. Zinātniskas un mākslinieciskas, utopiskas un kritiskas idejas” – Spīķeros, Maskavas ielā 12, korpuss 1
15.00 – 18.00 Radošās darbnīcas (studentiem, māksliniekiem un jaunajiem speciālistiem) – RIXC Mediju telpā, 11. Novembra krastmalā 35, ieeja no Minsterejas ielas
21.00 – Filma – RIXC Mediju telpā, 11. Novembra krastmalā 35, ieeja no Minsterejas ielas

Sestdiena, 10. oktobris
11.00 – 17.00 Konference – Spīķeros, Maskavas ielā 12, korpuss 1
12.00 – 14.00 Speciālprogramma “Elektrosmogs”: 12.00 – 14.00 – sadarbībā ar Amsterdamas Kultūras un politikas centru De Balie, notiks diskusija par enerģijas, mobilitātes un ilgtspējībgas attīstības jautājumiem, kurā piedalīties aicināti politiķi, zinātnieki un mākslinieki Rīgā  un Amsterdamā (tiešsaistē).
15.00 – 18.00 Radošās darbnīcas  (studentiem, māksliniekiem un jaunajiem speciālistiem)
21.00 – Performance: Telcosystems (NL) – RIXC Mediju telpā, 11. Novembra krastmalā 35, ieeja no Minsterejas ielas

* Konceptuālais pamats:

Enerģija dabā ir sastopama daudz dažādos veidos – kā kinētiskā (akmensnogruvumi), skaņas (pērkons), gaismas un elektriskā (zibens), termiskā (uguns), magnētiskā (Zemes magnētiskais lauks), ūdens (lietus), elektromagnētiskā (radioviļņi) u.c. – tā ir iesaistīta visos procesos, kas norisinās Visumā un uz Zemes.

Dabā enerģija ir sastopama daudz un dažādos veidos: kinētiskā (akmensnogruvumi), skaņas un elektriskā (pērkons un zibens), termiskā (uguns), magnētiskā (Zemes magnētiskais lauks), elektromagnētiskā (radioviļņi), vēja un ūdens (okeāna viļņi un lietus) un, protams mūžīgi neizsīkstošais enerģijas avots – saule, kuras siltumu un gaismu cilvēce izmanto kopš vissenākajiem laikiem.
Enerģija ir iesaistīta praktiski visos procesos, kas norisinās Visumā un uz Zemes.

Enerģija sabiedrībā ir bijusi viens no nozīmīgākajiem ekonomikas un nākotnes attīstības virzītājspēkiem. 21. gadsimta sākumā sabiedrība ar tās informācijas tehnoloģijām arvien pieprasa palielināt resursu daudzumu savas turpmākās attīstības nodrošināšanai līdz šim nepieredzētos apmēros. Tajā pat laikā ir zināms, ka šobrīd izplatītākās enerģijas ražošanas formas ir izsmeļamas un ka tās nav spējīgas nodrošināt ilgstošu attīstību, radot nopietnus draudus klimatam, cilvēkam un videi.

Mūsdienās ir nepieciešamas radošas idejas un jaunas pieejas principā visās jomās, kamēr jautājums gan par enerģijas, gan par informācijas tehnoloģiju ilgtspējīgu attīstību kļūst aizvien aktuālāks. „Gudrās” ierīces un enerģijas internets, tīri un atjaunojami enerģijas resursi, alternatīvs un ekoloģisks dizains un ražošanas metodes, atvērtā koda un hibrīdās pieejas informācijas tehnoloģijām ir tikai daži no potenciāli plašo meklējumu piemēriem, kuri varētu mainīt ilgtspējīgās attīstības situāciju nākotnē.

„Ilgtspējīgas pasaules meklējumi varētu būt sekmīgi vai arī neizdoties. Ja tie neizdosies, pasaule kļūs neiespējama. Ja izdosies – tā kļūst neiedomājama. Taču praksē cilvēku panākumi būs ļoti dažādi.” (Bruce Sterling)

Tomēr „pasaules glābšanas scenārijs” var būt veiksmīgs vienīgi tad, ja cilvēki no dažādām jomām – zinātnieki un mākslinieki, politiķi un uzņēmēji, teorētiķi un praktiķi, futūristi un inženieri, ražotāji un patērētāji, u.c. kļūs atvērtāki jaunām idejām un jaunai sadarbībai.

Festivāls „Enerģija” piedāvā starpdisciplināru telpu ideju apmaiņai un diskusijām par zinātniskām un mākslinieciskām, utopiskām un kritiskām vīzijām saistībā ar Zemes enerģiju nākotnē.



* Tēmas:

I ENERĢIJA DABĀ UN SABIEDRĪBĀ: – Enerģijas koncepts un tā dažādie konteksti: Visumā un uz Zemes – Neredzamā enerģija: mītos un nostāstos, dabā un zinātnē - Enerģijas tehnoloģijas: cilvēka dzīvē un informācijas sabiedrībā

II PĀRMAIŅAS ILGTSPĒJĪBAS AINĀ: – Vides zinātnes pētījumi, klimata izmaiņas un ekoloģija – Permakultūra un biosistēmu dizains – Vēsturiskās tradīcijas un modernās alternatīvas pilsētplānošanā un arhitektūrā – Alternatīvā ekonomika un ilgtspējīga dzīvesveida vīzijas.

III INFORMĀCIJA UN ENERĢIJA: – Sinerģija un korelācija starp informāciju un enerģiju – "Gudrās" ierīces un enerģijas internets – Ilgtspējība, izmantojot atvērta koda (informācijas) pieeju mākslā, kultūrā, ekoloģijā, arhitektūrā un vides dizainā.

IV ATJAUNOJAMĀ ENERĢIJA – MĀKSLĀ UN ZINĀTNĒ: – Gaismjūtīgās solārās tehnoloģijas – Zaļā ķīmija: jaunas pieejas biotehnoloģijās – Zinātniski un mākslinieciski pētījumi par ilgtspējīgām un atjaunojamām enerģijas tehnoloģijām (sauli, vēju, ūdeni, plūdmaiņām, biomasu, u.c.).
 

* Dalībnieki:

Festivālā “Enerģija” piedalīsies mākslinieki, zinātnieki, pētnieki, inženieri, aktīvisti, sociologi, filosofi, arhitekti, dizaineri, futūristi un citi vispusīgi praktiķi un teorētiķi, kas savos teorētiskajos pētījumos un praksē risina jautājumus par ilgtspējīgu attīstību augstāk minēto tēmu kontekstā.
Tiešsaistes diskusijas dalībnieki speciālprogrammā “Elektrosmogs”: politiķi, zinātnieki un mākslinieki no Latvijas un Nīderlandes (sadarbībā ar Kultūras un politikas centru de Balie Amsterdamā).

Izstādes mākslinieki: Jeroen Holthuis (Nīderlande), Joanna Hoffmann (Polija), Joyce Hinterding / David Haines (Austrālija), Michel de Broin (Kanāda), Folke Köbberling / Martin Kaltwasser / Antje Grabenhorst (Vācija), Charles and Ray Eames (ASV), Krišs Salmanis (Latvija), Gints Gabrāns (Latvija), Myriel Milicevic / Hans Kadel (Vācija), Katharina Mischer / Thomas Traxler (Austrija) / Hans-Christian Schink (Vācija).

Konferences dalībnieki: Michel Bauwens / Peer-to-Peer Foundation (Belģija/Taizeme), Dr. Ludger Hovestadt, Dr. Vera Bühlmann / ETH Zurich / CAAD - Institute for Technology in Architecture ITA (Šveice), Julian Priest (Dānija / Jaunzēlande), Bart Vandeput / Bartaku (Beļģija), Dr. Christina Stadlbauer (Beļģija), Gert Aertsen (Beļģija), Akos Maroy (Ungārija), Anu Osva / Finnish Bioart Society (Somija), John Reshaur Enevoldsen / Wind Festival (Dānija), Terike Haapoja / doktorante, Academy of Fine Arts, Helsinki (Somija), Tina Finnas / Interactive Institute (Zviedrija), Tiina Sott (Igaunija), Dr. Juris Žagars / Ventspils augstskola / VIRAC (Latvija), Lise Skou (Dānija), Arnbjörn Ólafsson / RES | the School for Renewable Energy Science (Islande), Ingrīda Šahta / doktorante, RTU Tekstilmateriālu tehnoloģiju un dizaina institūtā (Latvija), Niamh McDonnell (Īrija), Dr. Jānis Kleperis, Dr. Līga Grīnberga, Imants Dirba / Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (Latvija), Ilze Klepere, LU Bioloģijas fakultāte (Latvija), Rasa Šmite / RIXC / Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorija / soc. doktorante, RSU (Latvija), Jon Cohrs (ASV), Erik Sjodin / Interactive Institute (Zviedrija), Solvita Krese / Laikmetīgās mākslas centrs (Latvija), Signe Pucena / SERDE (Latvija).

Radošās darbnīcas vadīs Myriel Milicevic / Hans Kadel (Vācija), Vera Bühlmann / Ludger Hovestadt (Šveice).

Performance: Telcosystems (Nīderlande). “Mortals Electric”.

Filma: Yes Men (ASV). “The Yes Men Fix the World” (2009).


* Organizē:

Festivālu organizē Jauno mediju kultūras centrs RIXC (http://rixc.lv)
Konference tiek organizēta sadarbībā ar Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratoriju MPLab (http://mplab.lv),
Izstāde tiek organizēta sadarbībā ar Laikmetīgās mākslas muzeja pilotprojektu “kim?” (http://kim.lv).

Festivāla koncepcija: Rasa Šmite, Raitis Šmits. 
Izstādes kurators: Raitis Šmits.
Izstādes scenogrāfija: Rudolf Bekic.
Festivāla vizuālā koncepcija: Mārtiņš Ratniks

Festivāla producentu grupa: RIXC: Rasa Šmite, Raitis Šmits, Daina Siliņa, Linda Vēbere, Agnese Baranova. Asistenti: LiepU MPLab un Jauno mediju mākslas programmas 3. kursa studenti.


* Atbalsta:

Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Domes Kultūras pārvalde, Ziemeļu Kultūras fonds, Nordic Culture Point, viesnīca Elizabete.
Informatīvie atbalstītāji: Terra, Studija, Rīgas Laiks, Dizaina Studija, Foto Kvartāls, portāls Diena.lv, portāls Delfi.lv, Baltic Outlook, Kultūra.lv uc.


* Kontakti un informācija:

Jauno mediju kultūras centrs RIXC
11.novembra krastmala 35-201, Rīga, LV 1050, Latvija

Rasa Šmite ,
Tel: +371-67228478 (birojs), +371-26546776 (mob.)
Linda Vēbere

RIXC E-pasts: <2009@rixc.lv>
http://rixc.lv

Festivāla “Enerģija” mājas lapa:
http://rixc.lv/09

Sekojiet RIXC Twitter lapā:
http://twitter.com/rixcriga

Foto: Jeroen Holthuis (NL) 'Bitquid', 2009

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV