Sestdiena, 23.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds;

Kino “Rīga” sāksies kinolektorijs “Tas, ko tu nedrīksti nezināt III”

Agnese Zeltiņa, 02.10.2009. 16:54

6. oktobrī plkst. 19:00 kinoteātrī Rīga tiks atklāts jaunais lekciju cikls “Cits jaunais vilnis”, ko rīko Rīgas Kinomuzejs un biedrība “Ekrāns” sadarbībā ar Čehijas vēstniecību un Francijas Kultūras centru. Atklāšanas ietvaros notiks Normunda Naumaņa un Ditas Rietumas lekcija par čehu kinorežisori Veru Hitīlovu, kā arī tiks demonstrēta filma “Margrietiņas”.
Kino “Rīga” sāksies kinolektorijs “Tas, ko tu nedrīksti nezināt III”

Kas ir tas jauneklīgais izaicinājums, pašpārliecinātības un absolūtas brīvības sajūta, kas laiku pa laikam rada mazu revolūciju- dzīvē, kultūras vēsturē, arī kino? Laikā, kad zīmolu Jaunais vilnis ir uzurpējis uz Austrumu tirgu orientēts estrādes izpildītāju konkurss, vērts atcerēties jauno vilni, kas pirms četriem gadu desmitiem satricināja pasauli.  Tieši četrdesmit gadu ir pagājis kopš  franču režisora Fransuā Trifo 400 sitieniem -  filmas, kas bija viena no jaunā viļņa aizsācējām. Taču līdzās šim franču kino nu jau kanonizētajam posmam, vismaz tikpat interesantus atklājumus piedāvā čehu kino, kas izlolojis arī pasaulslavenā Holivudā strādājošā Miloša Formana talantu. Kāpēc režisors Alvis Hermanis savā pasaulslavenajā izrādē Klusuma skaņas citē citas čehu režisores Veras Hitīlovas absolūti nepieradināto un izaicinošo filmu "Margrietiņas" – par šo un daudz ko citu jaunā lekciju ciklā "Tas, ko tu nedrīksti nezināt: cits jaunais vilnis".
/Dita Rietuma/
 
Vera Hitīlova

Mēdz teikt, ka Vera Hitīlova ir čehu kino Mārgareta Tečere. Studējusi filosofiju un arhitektūru, strādājusi par tehnisko mākslinieci, dizaineri, modeli un fotoretušētāju, galu galā autore pievērsās kino un iestājās FAMU kinoskolā, kur tolaik mācījās arī Milošs Formans un Ivans Passers.

Hitīlovas izkoptais mākslas stils ir vistuvāk intelektuālajam kino, kā to savulaik nodefinēja Sergejs Eizenšteins – avangarda, cinema verite, formālisma, feminisma, hepeninga un ironiska humora sajaukums, kas atmasko modernās sabiedrības ētiskās problēmas.

Hitīlovas filmas, tāpat kā viņa pati, asi iestājas par personas individuālismu un personisko brīvību, mudinot skatītāju pārkāpt robežas un ļauties interpretācijām. Autores uzskatu un  tīrās mākslas formālisma dēļ viņas filmas nereti tika aizliegtas un noliktas uz plaukta, tomēr Hitīlova, atšķirībā no saviem kolēģiem, atteicās pamest Čehoslovākiju, turpinot strādāt arī padomju cenzūras apstākļos.


Margrietiņas / Sedmikrásky,
Čehoslovākija, 1966, 74 min
Lomās: Ivana Karbanová, Jitka Cerhová

Satīriska, mežonīga un nevaldāma – tāda ir Veras Hitīlovas dadaisma stilā veidotā filma, kas satrieca Čehijas un visas Eiropas kinosabiedrību.

Marija I un Marija II ir divas jaunas sievietes, kas nolemj dumpoties pret izvirtušo, despotisko un vecišķo sabiedrību, vēršoties pret buržuāzijas simboliem – un arī tās pārstāvjiem. Meitenes izmanto savu sievišķību un uzspēlētu naivumu, lai gūtu labumu no vecākiem vīriešiem. Kā atbildi uz pastāvošo sociālo situāciju, viņas izspēlē savu pieaugšanu kā absurdu, visatļautības  un absurda pilnu rotaļu.

Feminisma manifests? Avangarda komēdija? Savulaik Bergamo festivāla galveno balvu ieguvusī filma “Margrietiņas” ir daudzslāņaina mīkla, iedvesmas un citātu avots arī mūsdienās.


Biļetes cena: Ls 2.50, studentiem ar ISIC karti Ls 2

Projektu veido biedrība Ekrāns, Rīgas Kinomuzejs un Nacionālais Kino centrs, sadarbībā ar Francijas Kultūras centru, Gētes institūtu Rīgā, Čehijas Republikas vēstniecību Rīgā, kino Rīga.
 
Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV