Fotogrāfiju autori ir Rīgas Stradiņa universitātes sociālās antropoloģijas maģistrantūras studenti un pasniedzēji. Izstādē tās autori risina vairākus stāstus vienlaicīgi: no vienas puses tas ir vēstījums par cilvēkiem visdažādākajās pasaules malās, no otras puses - šis fotostāsts ir par antropoloģisko pētījumu savdabīgajām un atšķirīgajām šķautnēm – sākot ar rituālu nozīmi cilvēku ikdienā, neformālās ekonomikas tendencēm pasaulē, vientulību lielpilsētas burzmā un beidzot ar kapu kultūru Latvijā.
Izstāde netieši uzdod jautājumu – vai tas, kas vienam šķiet krīze, citam nav vienkārši dzīve? Savukārt diskusija piedāvās analizēt situāciju Latvijā no antropoloģiskā viedokļa.
Latvija un visa Austrumeiropa pēdējās simtgades mērogā nav uzskatāma par reģionu, kas piedzīvojusi radikālas pārmaiņas ik 10-15 gadus, bet ja tā – kāpēc tieši tagad mēs runājam par krīzi? Vai uz pasaules fona mēs vispār varam teikt, ka pie mums ir krīze un kāda veida krīze tā būtu? Vai tas, kas mums šķiet krīze, citiem nav vienkārši ikdiena un kāpēc mums tik ļoti gribas esošo dēvēt par krīzi? Kāpēc par krīzi nereti tiek runāts kā par ārā notiekošu parādību, kurai mēs varam tikai sekot, paši ciešot, bet neko nedarot? Vai tiešām pie visām nebūšanām vainojama mūsu valsts? Kāda ir valsts loma mūsu dzīvē un kam gan mums vajadzīga šī valsts?
Citiem vārdiem – antropologi centīsies noskaidrot, vai ir vērts krīzēt un kritizēt valsti, bet ja ir – kā to pareizāk darīt. Foto izstādes autori aicina nekrīzēt, bet paraudzīties uz sevi, skatoties uz neparasto, tālo vai vienkārši mazpazīstamo cilvēku dzīvēm – tas ir – uz mirkli iejusties antropologa ādā, jo kā teica britu antropologs Alans Barnards – mēs visi esam antropologi.
Izstāde Cēsu Vēstures un mākslas muzejā būs apskatāma līdz 4.februārim. Izstāde katram interesentam pieejama bez maksas.
Kultūra un māksla » Izstādes
Cēsīs atklās Rīgas Stradiņa universitātes fotoizstādi "(Ne)krīzē!: antropoloģijas vizualizācijas" un notiks sociālo antropologu diskusija
Agnese Anševica, 13.01.2010. 10:20
Ceturtdien, 21. janvārī, plkst. 17:00 Cēsu Vēstures un mākslas muzejā tiks atklāta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) sociālantropoloģijas maģistrantūras studiju programmas studentu un pasniedzēju veidotā fotoizstāde „(Ne) krīzē: antropoloģiskās vizualizācijas” un notiks antropologu diskusija, kurā piedalīsies Latvijā pazīstami antropologi, RSU maģistrantūras studiju programmas „Sociālā antropoloģija” pasniedzēji: Klāvs Sedlenieks, Agnese Cimdiņa un Agita Lūse.