Kultūras nozarei no pašvaldības budžeta atvēlētie līdzekļi 2010. gadā ir 1 miljons 377 tūkstoši 668 lati, kas ir par 22 procentiem mazāk nekā 2009. gadā, kad jau finansējuma apjoms tika krietni samazināts.
„Jau pērn lielākā daļa kultūras iestāžu bija spiestas doties mēneša bezalgas atvaļinājumos un atbrīvot daļu darbinieku, lai iekļautos atvēlētajā budžetā. Šajā gadā viskritiskākā situācija ir Liepājas bibliotēkās, kuras līdzekļu trūkuma dēļ spiestas pāriet uz četru darba dienu nedēļu, darba dienā strādājot tikai sešas stundas. Tas, protams, radīs ievērojamas neērtības lasītājiem,” stāsta Kultūras pārvaldes vadītāja Lelde Vīksna.
Arī Liepājas muzejs un filiāle „Liepāja okupāciju režīmos” šogad strādās tikai četras darba dienas nedēļā, bet vismaz pilnu darba dienu. Pārējās kultūras iestādēs samazināts darbinieku skaits, atalgojums, no budžeta līdzekļiem netiek plānoti nekādi ieguldījumi ēkās vai inventārā – finansējums paredzēts tikai pašiem nepieciešamākajiem uzturēšanas izdevumiem.
Neskatoties uz minimālo finansējumu Liepājas kultūras nozare par prioritāti izvirzījusi esošo pilsētas kultūras tradīciju saglabāšanu un noturēšanu, nodrošinot pilsētas iedzīvotājiem iespēju baudīt kvalitatīvu kultūras piedāvājumu par pieejamām cenām vai par brīvu.
Paredzēts finansējums tradicionālo pasākumu un festivālu norisei – „Starptautiskajam Pianisma zvaigžņu festivālam”, Liepājas 385. dzimšanas dienas pasākumiem, Līgo svētkiem, Līvas tirgum, ģimenes svētkiem „Lielmutis Fricis un Lielmute Marta”, kuru ietvaros notiks arī Liepājas skolēnu dziesmu un deju svētki, Jūras svētkiem, mākslas plenēram „Liepājas Marīna”, starptautiskajam ielu teātru festivālam „Zeme. Debess. Jūra.”, bērnu vasaras stundām Jūrmalas parkā, Muzeju naktij, Dzejas dienām, Starptautiskajam Ērģeļmūzikas festivālam, Lāčplēša dienai, Latvijas Republikas dzimšanas dienai, Adventa sveču iedegšanai Rožu laukumā, pilsētas egles iedegšanai un Jaunā gada sagaidīšanai.
Īpašs notikums šogad būs Liepājas teātra jaunā aktieru kursa ienākšana teātrī un šim mērķim atvēlēts arī līdzfinansējums diplomdarba izrādēm, kuras abas būs muzikālas izrādes „Vestsaidas stāsts” un „Mīla, džezs un velns”. Mūziku izrādēm raksta komponists Juris Kulakovs.
Interesantu koncertprogrammu solās piedāvāt arī Liepājas simfoniskais orķestris, kurš šogad uzsācis darbu jaunā kvalitātē – valsts orķestra statusā. Bērniem mīļas un jaukas izrādes kā allaž piedāvās Liepājas Leļļu teātris, bet vairākus valsts mēroga pasākumus – deju festivālus, Latvijas amatierteātru skati, Liepājas koru koncertus – piedāvās Tautas mākslas un kultūras centrs.
„Domāju, liepājnieki arī nevarēs sūdzēties par iespēju baudīt ļoti plašu un daudzveidīgu kultūras piedāvājumu. Šogad noslēgsies arī vairāki iepriekšējā gadā aizsākti projekti – februāra vidū atvērsim profesora Alda Kļaviņa otro grāmatu „Liepājas māksla gadsimtu vējos”, martā klajā nāks Lienes Bernātes grāmata par mūsu izcilo mākslinieci Skaidrīti Elksnīti un pavasarī dienasgaismu ieraudzīs arī Sarmītes Pujēnas un Sandras Vensko grāmata par mūsu pilsētas kultūras vienu no izcilākajām personībām – maestro Valdi Vikmani,” ieceres ieskicē Kultūras pārvaldes vadītāja.
Kultūra un māksla » Dažādi
Kultūras pakalpojumu pieejamība tiks saglabāta izdzīvošanas režīmā
Krista Kalnarāja, 27.01.2010. 14:59
Neskatoties uz ievērojamo pašvaldības budžeta līdzekļu samazinājumu, šogad kultūras nozares prioritāte paredz nodrošināt kultūras pakalpojumu pieejamību Liepājas iedzīvotājiem un saglabāt tradicionālo pasākumu un festivālu norisi vismaz minimālā apmērā.