Ekskursija "Mīlas lappuses dzīves grāmatā" ļaus ielūkoties latviešu kultūras vēsturē nozīmīgu personību personiskās dzīves kolīzijās un mīlas pārdzīvojumos.
Programmā:
Plkst. 13.00 Ekskursijas sākums. Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs, Alberta iela 12-9.
Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejā apmeklētājiem būs iespēja iepazīt vienu no visneparastākajiem un romantiskākajiem mīlas stāstiem 20. gadsimta sākuma Rīgā - stāstu par somu dziedātājas Ellijas Forseles un gleznotāja Jaņa Rozentāla satikšanos.
Ellija Forsele bija skaista un talantīga, ieguvusi labu muzikālo izglītību - studējusi Helsinkos, papildinājusi dziedātprasmi arī Milānā, Romā, Parīzē, daudz koncertējusi. 31 gada vecumā viņai jau bija veiksmīga dziedātājas karjera un tālejoši nākotnes plāni. Taču viss mainījās, kad Rīgā viņa satika gleznotāju Jani Rozentālu. Jau pēc deviņām dienām mākslinieks raksta bildinājuma vēstuli Ellijas tēvam Teodoram Forselam. "Labākais un skaistākais, ko varu teikt no savas puses: esmu iemīlējis Elliju no pirmā acu uzmetiena tā, ka nebūtu ticējis, ka tā kāds cer mīlēt. (..) Mans visslēptākais un visideālākais priekšstats par sievietes tēlu, kādu esmu skatījis un vienmēr gaidījis no agras jaunības, nu dzīvs stāv manu acu priekšā, un es uzreiz jutu un jūtu aizvien vairāk un vairāk, ka no seniem laikiem esmu mīlējis tikai viņu un mīlēšu allaž, kā nekad neviens nespētu mīlēt."
Plkst. 14.00 Raiņa un Aspazijas māja, Baznīcas iela 30.
Māja Baznīcas ielā 30 glabā daudz noslēpumu divu dzejnieku savstarpējās attiecībās.
Ir 1930. gada ziema. Raiņa vairs nav... Aspazija pārcilā vēstules...
"Mana gaišā saules meita! Pie Tevis nāku ar savu tumsu, grēks gan nākt, bet ilgāk nevaru palikt. (..) Es nezinu nekur sev vietas atrast. (..) Patiesa dzīve, tie brīži, kad Tu biji pie manis - un Tu esi pate dzīve -, kad es Tevi turēju savās rokās, elpoju Tavu karsto dvašu, - tas likās sapnis, sapnis."
Šis būs Aspazijas mīlas stāsts, ko varēsit noklausīties viņas viesistabā, baudot dzejnieces slaveno kafeju.
Plkst. 15.00 Andreja Upīša memoriālais muzejs, Brīvības iela 38-4.
1911. gadā iznāk Andreja Upīša dzejoļu krājums "Mazas drāmas" - pirmais un vienīgais, kurā rakstnieks atļāvies būt romantiski sentimentāls. Šis krājums ir veltījums līgavai, bet tajā iekļauts arī dzejolis "Jaunības sapņojums", kas sākotnēji bijis veltīts gluži citai jaunkundzei...
Andreja Upīša dzīvoklī apmeklētāju gaida stāsts par veselām trim liktenīgajām sievietēm mūzām: par Olgu Tīrumnieci - viņa mūža sievieti, ar kuru rakstnieks nodzīvojis kopā 65 gadus, un par divām citām jaunām dāmām - Annu Ašmani un Martu Rinku, kuras Andreja Upīša sirdī iekritušas vēl pirms viņas...
Plkst. 16.00 Krišjāņa Barona muzejs, K. Barona iela 3-5.
Arī izcilā folklorista Krišjāņa Baronā dzīvē bijušas "trīs labas lietas".
Krišjāņa Barona muzeja darbinieki šīs ekskursijas ietvarā piedāvā nelielu pastaigu pa Vērmanes dārzu un aizkustinošu stāstu par Krišjāņa Barona mūža trim sievietēm.
Ekskursijas ilgums ~ 4 stundas.
Biļetes cena Ls 4,00.
Kultūra un māksla » Dažādi
Četri muzeji piedāvās ekskursiju mīlētājiem - "Mīlas lappuses dzīves grāmatā"
Sandra Zobena, 09.02.2010. 16:10
13.februārī, Valentīna dienas priekšvakarā, četri Daugavas labā krasta muzeji - Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs, Raiņa un Aspazijas māja, Andreja Upīša memoriālais muzejs un Krišjāņa Barona muzejs piedāvā īpašu ekskursiju mīlētājiem: tiem, kuri mīl, tiem, kuri kādreiz mīlējuši, un tiem, kuriem tas viss vēl priekšā...