Projekta „Pilsētas ikdiena mūsu maršrutos” ietvaros 25 cilvēki no dažādām Rīgas apkaimēm tika aicināti fiksēt vienas dienas gaitas jeb maršrutu, pierakstot un fotografējot galvenos pieturas punktus. Izstādē varēs apskatīt projekta dalībnieku dažādos maršrutus un tos raksturojošās fotogrāfijas, kā arī šo ikdienas maršrutu savīšanos Rīgas kartē.
Izstādes mērķis ir rosināt skatītāju aizdomāties, kā mūsu dzīves stils, vērtības un iespējas ietekmē mūsu ikdienas gaitas un kā vide, kurā dzīvojam un kurā konstruējam savu ikdienas maršrutu rada priekšstatu gan par pilsētu kopumā, gan par citiem. Izstādes ietvaros apskatītā tēma ir arī skatītāja iepazīstināšana ar pilsētvidei aktuālu tēmu „psiho-ģeogrāfija”, kas pēta ģeogrāfiskās vides ietekmi uz indivīda emocijām un uzvedību.
Izstādes atklāšanā, 26.martā plkst. 18:00, būs iespējams dzirdēt pilsētsociologa Viestura Celmiņa priekšlasījuma „Pilsētas situācijas. Dibinot jaunus ieradumus” par pilsētas telpu, personīgajiem maršrutiem un centieniem padarīt sadzīvi interesantāku un sociāli solidārāku, kā arī arhitekta Pētera Bajāra un ģeogrāfa un pilsētas attīstības plānotāja Guntara Ruskuļa domas par pilsētas un cilvēka savstarpējo mijiedarbību un attiecībām.
“Sākām strādāt pie šī projekta ar pārdomām par to, kā mūsu ikdienas gaitas un cilvēki, ko tajās satiekam vai nesatiekam, un vietas, ko apmeklējam, veido mūsu priekšstatus par pilsētu un sabiedrību kopumā,” komentē projekta kuratore Zīle Dāvidsone. “Esmu secinājusi, ka ikdienā, pārvietojoties ar auto, es nemaz nezinu, kādi ir cilvēki, kas brauc uz centru ar trolejbusu. Tas rada sajūta, ka, dzīvojot vienā pilsētā, tomēr atrodamies „paralēlajās pasaulēs”, kas rada daudzus mītus un nepamatotus stereotipus.”
Sociālais mākslas projekts „Pilsētas ikdiena mūsu maršrutos” ir viena no Britu padomes projekta „Radošās pilsētas” aktivitātēm. „Radošās pilsētas” ir projekts, kas ar dažādu aktivitāšu palīdzību rosina rast jaunus veidus, kā uzlabot dzīves kvalitāti pilsētās.
Projekta „Radošās pilsētas” vadītāja Ilze Saleniece norāda, ka „projekts „Radošās pilsētas” aicina iedzīvotājus aktīvi iesaistīties savas dzīves vides veidošanā un pilsētas attīstībai svarīgu lēmumu pieņemšanā. Arī sociālās mākslas projekts „Pilsētas ikdiena mūsu maršrutos” parāda pilsētas un tās iedzīvotāju savstarpējo atkarību un mijiedarbību. Ikdienas izvēle par to, vai iepirkties tirgū vai lielveikalā, ar kuru transporta līdzekli braukt uz darbu un kurā kafejnīcā iedzert tēju pauž noteikta veida attieksmi pret pilsētu, kas ļauj katram sastādīt pašam savu ikdienas maršrutu, piemērojoties vai tieši otrādi – pretojoties pilsētas ielu un transporta līniju, labvēlīgo un nelabvēlīgo rajonu novilktajām robežām”.
Projekta „Pilsētas ikdiena mūsu maršrutos” ietvaros tika izvēlēti 25 visdažādāko profesiju, interešu un sabiedrības grupu pārstāvji – bezdarbnieki un pensionāri, valsts pārvaldes iestādēs, vadošos amatos un apkalpojošā sfērā strādājošie. Tā kā Rīgā ir 713 000 iedzīvotāju, kas dzīvo 53 apkaimēs, izvēloties dalībniekus, bija svarīga viņu dzīves vieta, lai veidotos atšķirīgu maršrutu tīklojums.
Izstāde apskatei bez maksas būs pieejama no 27. marta līdz 6. aprīlim. Katrs apmeklētājs varēs meklēt atbildi uz jautājumu - kāda ir Rīga un tās iedzīvotāji, kā un kādas veidojas mūsu attiecības ar pilsētu, ko redzam savā ikdienā un vai tas ietekmē mūsu domas par citiem cilvēkiem, ar ko kopā dzīvojam šajā pilsētā.
Kultūra un māksla » Izstādes
Atklās sociālās mākslas projekta „Pilsētas ikdiena mūsu maršrutos” izstādi
Rita Alika, 25.03.2010. 09:47
26. martā plkst. 18:00 radošajā telpā „Tasty”, Martas ielā 1, tiks atklāta sociālās mākslas projekta „Pilsētas ikdiena mūsu maršrutos” izstāde, kuru organizē Britu padome Latvijā sadarbība ar radošo telpu „Tasty”.
Lasi vēl...