Izstādes atklāšanā 26. martā uzstājās Kembridžas universitātes doktorants un pilsētsociologs Viesturs Celmiņš ar priekšlasījumu par pilsētas telpu, personīgajiem maršrutiem un centieniem padarīt sadzīvi interesantāku un sociāli solidārāku, atsaucoties uz franču domātāja Gija Debora idejām par situācijām, ko mēs redzam pilsētā. Pēc V. Celmiņa teiktā „Sociālās zinātnēs pastāv tradīcija raksturot pilsētas telpu kā abstraktu un anonīmu; pilsēta eksistē apmaiņas un dažādu plūsmu nolūkos – laika, enerģijas, preču, naudas vai kustības nolūkos. Iepretim pilsētas abstraktumam un anonimitātei, cilvēki tiecas veidot mājīgu, pazīstamu un personisku vidi savos mājokļos, darbvietās vai sadzīves pārvietošanās gaitās. Maršruti uz darbu, mājup, kafejnīcu ir veidi, kā cilvēki nostiprina un iedibina regularitāti, paredzamību un personīgumu.” V. Celmiņš arī norādīja, ka bieži vien mūsu uzskats par pilsētu aprobežojas ar 3 līdz 4 maršrutiem vai vietām, ko mēs ikdienā apmeklējam.
Ar pārdomām par pilsētas un cilvēku mijiedarbību dalījās arī Rīgas pilsētas attīstības plānotājs un ģeogrāfs Guntars Ruskuls, kurš, analizējot izveidojušos maršrutus, komentēja, ka „pilsēta ir diezgan monocentriska, jo centrā ir daudz darba vietu un aktivitāšu, kā arī centrs ir pārsēšanās punkts, no kura daudzi dodas tālāk. Tas parāda, ka ir nepieciešams stiprināt apkaimju centrus, lai iedzīvotāju mobilitāte notiktu arī Rīgas mikrorajonu ietvaros.” Studijas „India” arhitekts Pēteris Bajārs klātesošos iepazīstināja ar savu pieredzes stāstu par braucienu uz Maskavu, kas atklāja, ka prombūtne ļauj iepazīt un sajust savu pilsētu un maršrutus tajā.
Sociālais mākslas projekts „Pilsētas ikdiena mūsu maršrutos” ir viena no Britu padomes projekta „Radošās pilsētas” aktivitātēm. „Radošās pilsētas” ir projekts, kas ar dažādu aktivitāšu palīdzību rosina rast jaunus veidus, kā uzlabot dzīves kvalitāti pilsētās. Projekta „Pilsētas ikdiena mūsu maršrutos” ietvaros 25 cilvēki no dažādām Rīgas apkaimēm, visdažādāko profesiju, interešu un sabiedrības grupu pārstāvji tika aicināti fiksēt vienas dienas gaitas jeb maršrutu, pierakstot un fotografējot galvenos pieturas punktus. Izstādē var apskatīt projekta dalībnieku fotogrāfijās no maršrutu krustpunktiem un izveidoto tīklojumu, kas attēlots Rīgas kartē.
Vairāk informācijas par izstādi: http://www.britishcouncil.org/latvia-projects-creative-cities-future.htm
Video no izstādes atklāšanas:
Viestura Celmiņa runa: http://www.youtube.com/watch?v=5Mwktn1gAro
Guntara Ruskula runa: http://www.youtube.com/watch?v=UriOYcJxDio
Pētera Bajāra runa: http://www.youtube.com/watch?v=TuTtaQJCJDA
Kultūra un māksla » Izstādes
Apskatāma sociālās mākslas projekta „Pilsētas ikdiena mūsu maršrutos” izstāde
Rita Alika, 29.03.2010. 13:30
No 27. marta līdz 6. aprīlim radošajā telpā „Tasty” ir apskatāma sociālās mākslas projekta „Pilsētas ikdiena mūsu maršrutos” izstāde, ko organizēja Britu padome Latvijā sadarbībā ar radošo telpu „Tasty”. Izstādes mērķis ir rosināt skatītāju aizdomāties, kā mūsu dzīves stils, vērtības un iespējas ietekmē mūsu ikdienas gaitas un kā vide, kurā dzīvojam un kurā konstruējam savu ikdienas maršrutu rada priekšstatu gan par pilsētu, gan par cilvēkiem tajā.