Trešdiena, 08.Janvāris 2025. » Vārdadienas svin: Ivanda, Gatis;

Tiks atklāta Ķīnas batikas mākslas izstāde “Zilā nostaļģija”

Natālija Sujunšalijeva, 06.04.2010. 11:18

No 9. līdz 30.aprīlim Austrumu mākslas dekādes ietvaros Ārzemju mākslas muzejā (Pils laukumā 3, Rīgā) būs skatāma unikāla Ķīnas tradicionālās batikas mākslas izstāde „Zilā nostaļģija”.
Tiks atklāta Ķīnas batikas mākslas izstāde “Zilā nostaļģija”

Noslēdzot Austrumu zemju batiku izstāžu ciklu, kurās skatītājiem bija iespēja iepazīt Indijas un Indonēzijas mākslu, šogad Ārzemju mākslas muzejs pievēršas Ķīnas kultūras bagātībām, īpaši izceļot Yunnan provinces Bai etniskās grupas bandhnu veidošanas mākslu.

Bai minoritāte ir maz zināma aiz Ķīnas robežām, jo tā, salīdzinot ar visas Ķīnas iedzīvotāju daudzumu, ir neliela – tikai 1,8 miljoni cilvēku. Bai tauta apdzīvo Ķīnas dienvidrietumu reģionu, kas atrodas netālu no Tibetas, un runā valodā, kas pieder tibetiešu valodas grupai. Lielākā daļa iedzīvotāju, sekojot daudzu gadsimtu tradīcijām, ir budisti, tas nosaka viņu dzīves filozofiju.

Bandhnu indigo krāsas batikas ir viena no senākajām mākslas formām Ķīnā. Jau kopš Džou dinastijas laikiem (770 – 403 p.m.ē.) šie detalizētajiem ornamentiem bagātie mākslas darbi tiek uztverti kā izsmalcinātības zīme. Batiku veido, izmantojot tikai un vienīgi dabas materiālus – tīru kokvilnas audumu, bišu vasku un dabīgu indigo auga pigmentu krāsošanai. Pats radīšanas process ir daļa no tradīcijas, ko Bai dzimtas sievietes nodod no paaudzes paaudzē. Nelielās atšķirības, kas iezīmē katra konkrēta amatnieka fantāziju un stāstu, ko viņš caur simboliem vēlas pateikt, Bai meistaru vidū tiek dēvētas ļoti poētiski – par darba dvēseli. Tradīcija rūpīgi tiek kopta un saglabāta, tādēļ arī šodien bandhnu kā īpaša vērtība Ķīnā ir ietverta aizsargājamā kultūras mantojuma sarakstā.

Eiropas muzeju kolekcijās bandhnu tipa batikas ir ļoti retas. Baltijas reģionā, ne tikai Latvijā, tās būs eksponētas pirmo reizi. Izstāde, kura uz Rīgu ir atceļojusi no Ķīnas galvaspilsētas Pekinas, sniedz iespēju gan aplūkot oriģinālus tekstila mākslas darbus, gan arī saprast, kā bandhnu batikas tiek radītas un kādus simbolus sevī ietver.

Izstādi organizē Ķīnas Tautas Republikas vēstniecība Latvijas Republikā sadarbībā ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Ārzemju mākslas departamentu.

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2025
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV