Pirmdiena, 25.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne;

Projektā "Teātra telpa" notiks lekcijas - prezentācijas

Latvijas Jaunā teātra institūts, 12.04.2010. 14:11

Latvijas jaunā teātra institūts aicina visus interesentus, jo īpaši, skatuves mākslas un teātra arhitektūras profesionāļus un studentus, uz ievērojamo teātra mākslinieku - vācu scenogrāfa un gaismu mākslinieka Klausa Grīnberga un dāņu mākslinieces, kompānijas Hotel Pro Forma vadītājas Kirstenas Dehlholmas lekciju - prezentāciju, kas tiek rīkota radošo darbnīcu sērijas "Teātra telpa" laikā.
Projektā "Teātra telpa" notiks lekcijas - prezentācijas

Klausa Grīnberga lekcija - prezentācija

Svētdien, 25. aprīlī plkst. 12:00 - 14:00

RIXC Jauno Mediju telpā

11.novembra krastmalā 35 (ieeja no Minsterejas ielas)

Ieeja 1 lats (samaksa skaidrā naudā pirms lekcijas), lekcija angļu valodā

Lūdzam pieteikt dalību līdz 23.aprīlim, rakstot uz e-pastu gundega@theatre.lv vai zvanot uz 67228477.

 

Kirstenas Dehlholmas lekcija - prezentācija

Trešdien, 5. maijā plkst. 14:00 - 17:00

RIXC Jauno Mediju telpā

11.novembra krastmalā 35 (ieeja no Minsterejas ielas)

Ieeja 1 lats (samaksa skaidrā naudā pirms lekcijas), lekcija angļu valodā

Lūdzam pieteikt dalību līdz 3.maijam, rakstot uz e-pastu gundega@theatre.lv vai zvanot uz 67228477.

 

Publiskās uzstāšanās reizēs Klauss Grīnbergs un Kirstena Dehlholma stāstīs par savu radošo darbu, ietverot gan refleksiju par radīšanas procesu (kā tiek izvēlēta telpa, kā top izrāde vai scenogrāfija, kā attīstās sadarbība ar režisoru, komponistu, horeogrāfu un citiem radošās komandas dalībniekiem, kas ir galvenie iedvesmas avoti, metodes un tehnika), gan iepazīstinās ar konkrētiem skatuves darbiem, demonstrējot attēlus un videoierakstus. Noslēgumā ikvienam būs iespēja māksliniekiem uzdot jautājumus vai paust savas domas par redzēto un dzirdēto. Prezentācijas tiek rīkotas saistībā ar radošajām darbnīcām LMA Scenogrāfijas nodaļas studentiem un jaunajiem profesionāļiem "Teātra telpa", ko organizējam gatavojoties dalībai Prāgas Kvadrinnālē 2011.

Klauss Grīnbergs ir scenogrāfs un gaismu mākslinieks dažādos teātros un opernamos visā pasaulē, viens no ievērojamākajiem vāciski runājošo zemju teātra māksliniekiem. Ilgus gadus Klauss Grīnbergs sadarbojas ar režisoru un komponistu Heineru Gēbelsu, veidojot scenogrāfiju, gaismu partitūru, skatuves mehānismus un video darbus viņa iestudējumiem, kuros nereti piedalās tikai mūzika un scenogrāfija (izrāde – instalācija Stifters Dinge). Klausa Grīnberga gaismu mākslinieka talants nereti tiek salīdzināts ar spožajām gaismas partitūrām, kas vērojamas Roberta Vilsona iestudējumos.

Dzimis Hamburgā, studējis scenogrāfiju pie Erika Vondera (Eric Wonder) Vīnē, strādā kā brīvmākslinieks, veidojot scenogrāfiju un gaismu dizainu teātriem un operām Eiropā, Buenosairesā, Kuveitā. Sadarbojies ar režisoriem Tatjanu Gurbaču (Tatjana Gürbaca), Sebastjanu Baumgartenu (Sebastian Baumgarten), Heineru Gēbelsu (Heiner Goebbels), Tilo Reinhardu (Thilo Reinhardt) un citiem. Ar Tatjanu Gurbaču strādājis pie „Turandotas” un „Rigoleto” iestudējumiem Grācas operā, „Didona un Enejas” uzveduma Bādenbādenes festivālā, veidojies „Karmenu” Leipcigas operā, „Mazepu” Antverpenes operā un „Salomi” Vācu operā pie Reinas. Ar Borisu Koski sadarbojies „Orfeja” uzvedumā Berlīnes pilsētas operā, radījis skatuves ietērpu „Figaro”, „Skūpsti mani, Kate” Berlīnes operetē, „Loengrīnam” Vīnes valsts operā un „Klīstošajam holandietim” un „Tristanam un Izoldei” Alto teātrī Esenē. Regulāri sadarbojas ar komponistu un režisoru Heineru Gēbelsu, kopā veidojot skatuves dabus „Max Black”, „Hashirigaki”, „Landscape with Distant Relatives”, „eraritjaritjaka”, „Stifters Dinge” un „I went to the house but did not enter” kopā ar Anglijas Hiljarda ansambli. 1999.gadā Klauss Grīnbergs atvēra MOMOLMA (Museum of More or Less Modern Art) Hamburgā. Šobrīd Klauss Grīnbergs ir skatuves un gaismu mākslinieks Vāgnera cikla „Nībelungu gredzens” iestudējumam Barija Koskija (Barrie Kosky) režijā Hannoveres pilsētas operā, ko izrādīs 2009. - 2011. gadā.

Kirstena Dehlholma ir režisore, scenogrāfe, gaismu māksliniece un teātra arhitekte, kompānijas Hotel Pro Forma dibinātāja un mākslinieciskā vadītāja. “Mūsu darba pamatā ir uzskats, ka telpas tradīcijai un arhitektūrai ir jākļūst par līdzvērtīgu spēlētāju izrādes struktūrā”, uzskata Kirstena. Katrs viņas iestudējums ir eksperiments, kas pēta jaunu tēmu un māksliniecisko izteiksmes līdzekļu lietojumu, kā arī telpas un teātra attiecības. Lai sasniegtu šo jomu integritāti, kompānijas izrādes veido arhitekti, mākslinieki, mūziķi, horeogrāfi, zinātnieki, mediju mākslinieki un citi. Hotel Pro Forma veido izrādes ne tikai skatuvēm, bet arī muzejiem, publiskām celtnēm un arhitektūras pieminekļiem Eiropā, Meksikā, Japānā, Austrālijā, ASV. Latvijas Radio kora grupa piedalās mūsu operā rādītajā iestudējumā "Operācija: Orfejs", kas joprojām ar panākumiem tiek izrādīta teātros visā pasaulē.

Kirstena Dehlholma ir studējusi tekstilmākslu, jaunībā nodarbojas ar performances mākslu, bet 1985. gadā nodibina Hotel Pro Forma. Dehlholma rada vizionārus darbus, kas integrē teātri, operu, vizuālo mākslu, instalāciju un koncertu. Vairāk nekā 30 gadus viņas site-specific iestudējumi ir radījuši virkni arhitektūras un telpas dizaina pērles gan pamestu ražotņu ēkās, gan vēsturiskās celtnēs un muzejos. Telpa vienmēr ir bijusi izrādes pamats, impulss un sākumpunkts, kas apdzīvota, attīstīta un transformēta, sadarbojoties ar māksliniekiem no dažādām jomām. Dehlholmas izrādes ir viņas vibrējošās vizuālās iztēles un unikālās telpas un estētiskās izjūtas sintēze. Tieši pateicoties šīm kvalitātēm, nerimstošiem meklējumiem un inovācijām Kirstena allaž ir Dānijas un Eiropas mākslas ainas avangardā. Kirstenas Dehlholmas un Hotel Pro Forma galvenie iestudējumi: „Operācija: Orfejs” (1993), „Site Seeing Zoom” (2001), „Teremins” (2004), „Es tikai izliekos miris” (2005), „Vietas algebra” (2006), „Smilšu bērns” (2007), „Rītdien, pēc gada” (2009), kas veltīta Darvinam un veidota kopā ar zviedru grupu The Knife.

Mūs atbalsts Valsts Kultūrkapitāla fonds, Gētes Institūts Rīgā, viesnīca Albert Hotel un Jauno mediju kultūras centrs RIXC


» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV