Piektajā, noslēdzošajā ASV kultūras mēneša „Made in the USA” nedēļā notiks šādi pasākumi:
MODERNĀS DEJAS ŠOVS “BAD BOYS OF DANCE”
Šo deju grupu dibinājis dejotājs Rasta Tomass. Kompānijā apvienojušies vistalantīgākie un daudzpusīgākie pasaules dejotāji, kuri, pateicoties spējai dejā „izdarīt visu”, bieži tiek dēvēti par „rītdienas dejotājiem” vai „hibrīdiem”. Grupas iztēles bagātajos un izklaidējošajos šovos apvienojas baleta, kabarē, moderno deju, hiphopa, akrobātikas un pat Austrumu cīņu elementi, kurus dejotāji miksē pārsteidzoši organiski. Visiem saprotamajā, izcilajā un aizraujošajā Bad Boys of Dance dejas stilā dominē fiziska veiklība, raupja vīrišķība un tehniska perfekcija. Grupa debitēja 2007. gadā 75. Džeikoba Pilova Deju festivālā. Rīgā deju grupa uzstāsies 15. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla ietvaros.
Trešdien, 28. aprīlī, 19:00 – Rīgas Kongresu namā, Kr.Valdemāra ielā 5 – Rasta Tomass ar deju kompāniju „Bad Boys of Dance”. Biļetes: 7-25 Ls „Biļešu serviss” kasēs
Ceturtdien, 29. aprīlī, 19:00 – Preiļu novada kultūras centrā, Raiņa bulvāris 28 – Rasta Tomass ar deju kompāniju „Bad Boys of Dance”. Biļetes: 8-12 Ls Preiļi kultūras centra kasē.
LEKCIJAS PAR ARHITEKTŪRU UN MĀKSLU
Mākslinieks un vēsturnieks Terenss Govers (Terence Gower, 1965) sniegs ilustrētas lekcijas par Jozefa Hiršhorna utopiskās kultūras pilsētas Hiršhornas un Vašingtonas muzeja projektu, kā arī sniegs vispārēju savas mākslinieciskās darbības pārskatu, atklājot kā viņa darbos atspoguļojas arhitektūras vēsture. Mākslinieks un vēsturnieks Terenss Govers dzīvo un strādā Ņujorkā. Viņa interesi saista divdesmitā gadsimta arhitektūra. Govera darbi ir bijuši izstādīti dažādos prestižos laikmetīgās mākslas muzejos un galerijās ASV, Meksikā, Vācijā un Latīņamerikā. Govera video darbi ir demonstrēti dažādos festivālos un muzejos Barselonā, Madridē, Buenosairesā, Florencē, Mehiko un Ņujorkā. Govers ir strādājis par kuratoru un veidojis izstādes un video darbu un filmu programmas tādos muzejos un mākslas centros kā New Museum Ņujorkā un Hammer Museum Losandželosā (Modern Shorts), Museo de Arte Carrillo Gil Mehiko (Public Practice / Private Lives), El Museo del Barrio Ņujorkā (The Conceptual Trend) un el Museo de la Ciudad de
Mexico Mehiko (Pasaje Iturbide). Govera darbiem ir veltītas arī divas monogrāfijas: „Ciudad Moderna: Terence Gower Videos” un „Display Architecture”.
Pirmdien, 26. aprīlī, 14:00–15:30 – Rīgas Tehniskās Universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātē, 428.auditorijā, 4.stāvā, Āzenes ielā 16/20 – lekcija „Terenss Govers un Hiršhorna projekts”. Ieeja bez maksas.
Otrdien, 27. aprīlī, 19:00–20:30 – kim? Spīķeros, Maskavas ielā 12/1 – lekcija “Skarbā utopija – Hiršhorna kultūras pilsēta”. Ieeja: 1 Ls, 0.5 Ls (studentiem, skolēniem un pensionāriem).
FILMU PROGRAMMA „AMERIKĀŅU SAPŅI”
Dokumentālo filmu programmas „Amerikāņu sapņi” ietvaros visā Latvijā tiks demonstrētas amerikāņu režisoru uzņemtās filmas, tādējādi iepazīstinot Latvijas iedzīvotājus ar filmām, kuras, iespējams, nekad nesasniegs Latvijas kinoteātrus, taču spilgti atspoguļo Amerikas kultūru un cilvēkus. Festivāla ietvaros amerikāņu režisoru uzņemtās filmas tiek demonstrētas septiņās Latvijas pilsētās – Ventspilī, Valmierā, Jēkabpilī, Daugavpilī, Rēzeknē, Jelgavā un Rīgā. Starp tām būs kritiķu augsti novērtētas filmas „Vārdu varā”, „Regbijs ratiņkrēslā”, „Dzimuši bordelī” un „Septembra numurs”. Ieeja uz visiem kinoseansiem bez maksas.
Pirmdien, 26. aprīlī, 15:00 – Jelgavas Reģionālais pieaugušo izglītības centrs, Svētes iela 33 – „Vārdu varā”
Otrdien, 27. aprīlī, 12:00 – Jelgavas Reģionālais pieaugušo izglītības centrs, Svētes iela 33 – „Regbijs ratiņkrēslos”
Otrdien, 27. aprīlī, 15:00 – Jelgavas Reģionālais pieaugušo izglītības centrs, Svētes iela 33 – „Dzimuši bordeļos”
Otrdien, 27. aprīlis, 15:40 – Daugavpils Universitāte¸ Parādes iela 1 – „Septembra numurs”
Ceturtdien, 29. aprīlī, 15:00 – Jelgavas Reģionālais pieaugušo izglītības centrs, Svētes iela 33 – „Septembra numurs”
Ceturtdien, 29. aprīlis, 15:40 – Daugavpils Universitāte, Parādes iela 1 – „Regbijs ratiņkrēslos”
Ceturtdien, 29. aprīlis, 18:00 – Spīķeru koncertzāle, Maskavas iela 4/1 – „Dzimuši bordeļos”
Ceturtdien, 29. aprīlis, 19:30 – Spīķeru koncertzāle, Maskavas iela 4/1 – „Septembra numurs”
SIMFONISKĀS MŪZIKAS KONCERTS LIEPĀJĀ
Koncertā skanēs grandioza un pasaulslavena Antonīna Dvoržaka 9. simfonija “No Jaunās Pasaules”, kas tapa spēcīgā indiāņu un afroamerikāņu kultūras un mūzikas ietekmē un pēc atpazīstamības ir viena no populārākajām pasaulē. Programmā ir arī izcila amerikāņu klasiskā džeza komponista Džordža Gēršvina svīta „Porgijs un Besa”, kurā ļoti izteiksmīgi un tēlaini attēlota ASV 20. gadsimta 30. gadu dzīve. Semjuela Bārbera liriskais un vienlaikus ļoti spēcīgais „Adagio”, kas ir ieguvis ārkārtīgi lielu popularitāti pasaulē, iekaros ikviena klausītāja sirdi, bet japāņu komponista Takaši Yošimatsu saksofona koncerts „Cyber-bird”, kas tapa sarakstīts tikai 1994. gadā, viennozīmīgi spēs piecelt publiku kājās, kā tas jau noticis daudzviet pasaulē. Koncertu diriģēs Mārtiņš Ozoliņš, sitaminstrumentu solo izpildīs Andris Ērglis, bet saksofona un klavieru solo atskanēs brāļu Petrausku izpildījumā.
Piektdien, 30. aprīlī, 19:00 – Liepājas Latviešu biedrības namā, Rožu laukums 5/6 – Liepājas Simfoniskā orķestra koncerts “No jaunās pasaules”. Biļetes: 3 Ls „Biļešu paradīze” kasēs.
RAIDLUGAS UN RADIOLASĪJUMI LATVIJAS RADIO
Otrdien, 27. aprīlī 22:15–22:45, Latvijas Radio – Maikla Kaningema romāns “Māja pasaules malā”
Trešdien, 28. aprīlī 22:15–22:45, Latvijas Radio – Maikla Kaningema romāns “Stundas”
Ceturtdien, 29. aprīlī 22:15–22:45, Latvijas Radio – Maikla Kaningema romāns “Stundas”
Sestdien, 1.maijā 17:00, Latvijas Radio – Dziesmu spēle “Vēstule no Losas”
Svētdien, 2.maijā 17:00, Latvijas Radio – Dziesmu spēle “Vēstule no Losas”
LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS IZSTĀDES
Pols Demarinis “The Messenger”. Pols Demarinis ir atzīts amerikāņu mākslinieks, kurš veido elektronisko mediju instalācijas. Viņš strādā Stenforda universitātē. Demarinesa instalācija apskatāma Kim? Spīķeros. “The Messenger” ekspozīcijas apraksts: Uz trijiem alfabēta telegrāfa aparātiem izkārtotas e-pasta vēstules – milzīgā 26 runājošu bļodu virknē katra no tām modulē kādu no spāņu alfabēta burtiem. Tad vēl saskanīga 26 dejojošu skeletu kopa un tikpat daudz elektrolītisku burku sērija ar metāla elektrodiem alfabēta burtu formā, kas svārstās un mutuļo ik reizi, kad tos caurstrāvo elektrība.
No 16. aprīļa līdz 9. maijam Kim? Spīķeri, Maskavas iela 12/1. P, O – slēgts, T, C. P – 14:00 – 19:00, S, Sv – 12:00 – 18:00
Ārons Šūmans „Reiz Rietumos”. Ārons Šūmans ir fotogrāfs, rakstnieks un kurators, no ASV, kurš šobrīd dzīvo Lielbritānijā. Pirms savas karjeras uzsākšanas, viņš ir strādājis ar Annie Leibovitz. Fotogrāfiju sērija „Once Upon a Time in the West”, veidota pēc filmas, kas tika uzņemtas Spānijas tuksnesī uz mūsdienās izzūdošā “spageti vesternu” fona, kas savu uzplaukumu piedzīvoja 1960.gados. Ārons Šūmans savulaik rakstījis: “Vairākus gadus es nodarbojos ar Amerikas mītu popularizēšanu ārvalstīs. Pavisam nesen es biju pārsteigts atklājot, ka fundamentālāko Amerikas mītu pasaulē – mežonīgos Rietumus un ar tiem saistītās brīvības, neatkarības, dumpinieciskuma, brutalitātes, morāles un goda asociācijas – visveiksmīgāk iemiesojis itāļu režisors Franko režīma laika Spānijā. Turklāt, es biju īpaši ieinteresēts atklāt, kā šīs vairāk nekā četrdesmit gadu vecās dekorācijas sasaucas ar mūsdienu Amerikas pozīciju – tās ideāliem, reputāciju, ambīcijām, vīziju un ilūzijām”.
No 16. aprīļa līdz 9. maijam Kim? Spīķeri, Maskavas iela 12/1. P, O – slēgts, T, C. P – 14:00 – 19:00, S, Sv – 12:00 – 18:00
Vairāk informācijas par šiem un daudziem citiem ASV kultūras mēneša pasākumiem visā Latvijā skatiet sociālās saziņas vietnē: http://usculture.ning.com
Kultūra un māksla » Dažādi
ASV kultūras mēnesis tuvojas izskaņai
Kristine Spice, 23.04.2010. 15:29
ASV kultūras mēneša noslēdzošās nedēļas programma piedāvā lekcijas par arhitektūru, modernās dejas izrādes un grandiozu ASV simfoniskās mūzikas koncertu.