Šogad vizuālās mākslas programmas galvenā uzmanība pirmo reizi pilnībā tiek fokusēta uz fotogrāfiju. Festivāla laikā Reikjavikā notiek četrdesmit foto izstādes visos muzejos, izstāžu zālēs, mākslas centros un galerijās, Projektos iesaistīti mākslinieki no daudzām pasaules valstīm. Kā nozīmīgākā tiek minēta pazīstamās ASV fotogrāfes Sindijas Šērmanes (Cindy Sherman) izstāde Untitled Film Stills Īslandes Nacionālajā galerijā. Pirmo reizi Reikjavikas publiskajā telpā tiks izstādīti foto darbi. Šī projekta nosaukums Reality Check izvēlēts arī par visa festivāla mākslas programmas devīzi, ar nodomu akcentēt fotogrāfijas nozīmi mūsdienu pasaulē kā svarīgu dzīvi, komunikācijas un kultūru reflektējošu mediju. Pilsētvides projekta kuratore Aesa Sigutjonsdottir (Æsa Sigurjónsdóttir) ir vairāk kārt viesojusies Rīgā, kur viņai bija iespēja iepazīties ar latviešu fotogrāfiem. Reality Check projektam viņa izvēlējās Ievas Epneres darbu sēriju I Would Like to Be… (Īslandes jauniešu foto portreti), kas tapuši rezidences laikā Īslandē 2006. Gadā.
Ievas Epneres darbu izvēli kuratore komentē sekojoši: “Šī Īslandes jauniešu portretu sērija mani piesaistīja ar citādāka veida skatījumu uz ziemeļvalstu jauno paaudzi nekā jau zināmo Eiropas foto meistaru darbos (Thomas Hurmery, Rob Hornstra) Ievas darbiem piemīt īpašs jūtīgums un gaišredzīgums. Šeit jaunieši atklājas kā klusējoša sociāla grupa, individualitātes, kas nolemtas mūžīgām gaidām. Darbi nekad nav bijuši izstādīti Īslandē un festivāls nu ir īstā reize. Iespējams mēs ar manu kolēģi no Latvijas Inesi Baranovsku attīstīsim šo projektu nākotnē iesaistot autorus kā no ziemeļvalstīm, tā Baltijas.”
Mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska 2010. gada 14. maijā Īslandes Nacionālajā mākslas muzejā nolasīs lekciju par fotogrāfijas attīstības tendencēm Latvijā.
Kultūra un māksla » Dažādi
Latviešu māksliniece Ieva Epnere piedalās Reikjavikas mākslas festivālā
Inese Baranovska, 11.05.2010. 12:10
No 12. maija līdz 5. jūnijam Īslandē notiek Reikjavikas mākslas festivāls (www.listahatid.is). Pēc sava formāta tas ir līdzīgs Cēsu mākslas festivālam Latvijā – mūzika un vizuālā māksla, tikai Reikjavikas festivāls svin jau savu četrdesmitgadi un tā starptautiskā pieredzes amplitūda ir daudz vērienīgāka.