Projekts „Baltijas Saule – 2007” ir turpinājums svētkiem, kas tiek rīkoti kopš 1997.gada kā „Baltijas Vija”, bet no 2002. gada kā Baltiešu rudens saulstāvju godi „Baltijas Saule”. 1997.gadā Latvijā dzīvojošie līvi, igauņi un lietuvieši, klātesot, protams, arī latviešiem atdalījās no Latvijas mazākumtautību festivāla „Baltijas Vainags”, lai veidotu atsevišķus Latvijas baltiešu vienotības godus ar nosaukumu „Baltijas Vija”. Šo godu mērķis bija – parādīt, ka ir iespējams cienīt un godāt zemi un tautu, kura savulaik ir devusi patvērumu vai glābiņu nedienā, un, runājot visus mūs vienojošajā latviešu valodā, palikt uzticīgam arī savu senču zemes kultūrai un tradīcijām.
Laika ritumā šie godi ir sakuplojuši un dalībnieki uz tiem ierodas no aizvien jaunām Latvijas malām. Pēdējos gados par tiem ir sākuši izrādīt interesi arī pārstāvji no Lietuvas un Igaunijas, tādejādi, paplašinot godu mērķi un galvenos uzdevumus, pārtopot no Latvijas baltiešu vienotības godiem par Baltiešu vienotības godiem. Kopš 2002.gada, apvienojoties dažādu entuziastu grupai, tika izveidoti Baltiešu rudens saulstāvju godi „Baltijas Saule”, kuri sevī ietvēra
3 pamat motīvus:
1. Baltiešu vienotības dienu,
2. Rudens saulstāvju godus,
3. Saules kaujas atceres dienu.
Līdz 2002.gadam pasākuma norises vieta ir bijusi vai nu Latvijas Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā, vai Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pārvaldījumā esošajā kultūrvēsturiskajā kalēju-zvejnieku sētā „Vārnas”, Ķīšezera krastā, taču nu jau ceturto gadu tie notiks pašā Rīgas viducī – Zaķu salā, starp Latvijas TV ēku un dzelzceļa tiltu.
Iepriekšējos gados, par pasākuma norises datumu tika izvēlēts 21.septembris – rudens saulstāvju laiks, diena pirms vēsturiskās zemgaļu un lietuviešu uzvaras pār Zobenbrāļu ordeni kaujā pie Saules – 1236.gada 22.septembrī. Nozīmīgs šis laiks ir arī līviem, jo 1217.gada 21.septembrī, kaujā ievainots, mira līvu vanems Kaupo. Daudz gadu ir aizritējis kopš šiem notikumiem, bet tauta vēl aizvien atceras savus varoņus. Par godu šiem notikumiem „Baltijas Saules” laikā tradicionāli notiek arī seno cīņu paraugdemonstrējumi, turnīrs un Saules kaujas rekonstrukcija.
Šogad pasākums tika organizēts – 15.septembrī, lai dotu cilvēkiem iespēju izbaudīt visu burvību, ko dāvā aizejošās vasaras pieskāriens. Diemžēl šoreiz šajā "pieskārienā" ietilpa arī lietus.
Ar nolūku popularizēt tradicionālo kultūru un savas tautas vēstures izpratni, festivāla rīkotāji turpina meklēt muzikālo valodu kādā vislabāk „inficēt” mūsdienu jaunatni ar interesi par senču mantojumu, šogad šo funkciju veica jau pazīstami folkloras un postfolkloras pārstāvji – grupas „Baobabs”, „Laimas Muzykanti”, „Auļi”, „Žalvarinis” un citi.
Festivāla laikā darbojās arī amatnieku tirdziņš, kā arī bērnu rotaļu laukums.
Pasākumu organizēja „Latvijas Kultūras aģentūra”.
Kultūra un māksla » Dažādi
Mūzikas un seno cīņu festivāls „Baltijas Saule 2007”
easyget.lv, 17.09.2007. 08:30 | komentāri (11)
Sestdien, 15.septembrī, pašā Rīgas viducī - Zaķusalā, starp Latvijas Televīzijas centrālo ēku un Dzelzceļa tiltu, Latvijas Kultūras aģentūra rīkoja festivālu „Baltijas Saule 2007”. „Baltijas Saule” ir vienīgais šāda mēroga festivāls Rīgā, kas atspoguļo Latvijas aizvēsturi.
Lasi vēl...