Režisors Viesturs Meikšāns savu pirmo izrādi-lekciju „Partitūra ekosistēmai" veido kopā ar dabas jeb primitīvo skaņu mākslinieku un arhitektu, skaņu ekspromta kolektīva „Bērnu rīts" iniciatoru Maksimu Šenteļevu un komponistu, akadēmiskās mūzikas interpretu, Jacob Noiman Festival Band līderi Jēkabu Nīmani. „Partitūra ekosistēmai" ir izrāde–lekcija par pasaules evolūciju, kas atspoguļo šo ietilpīgo un sarežģīto procesu caur abu mākslinieku skaņu un mūzikas izjūtu. Jēkabs un Maksis izrādē skaidros, vai abu teorētiskajā un praktiskajā pieredzē ir kas kopīgs, un vai ir iespējama dabiskās skaņu vides un cilvēka sacerētās mūzikas tuvināšanās. Vienā no galvenajām lomām šinī muzikālajā iestudējumā būs 1905. gadā celtās Andrejsalas spēkstacijas tvaika turbīna, kas kalpo gan kā izrādes vide, gan kā skaņas avots. Grandiozo turbīnu iekustināt un ieskandināt palīdzēs Swedbank koris Artura Ancāna vadībā.
Viesturs Meikšāns ir apguvis režiju LKA pie Pētera Krilova un ir augsti vērtēto Valmieras teātra izrāžu „Fantomsāpes", „Marionetes", „Latviešu laiks", „Zelta zirgs", „Vīns un nezāles", „Plūdi un saulgrieži Straumēnu skaņās" režisors. Šovasar režisors ir izbraukājis vairākus teātra festivālus, noskatījies virkni izrāžu un secinājis, ka teātra māksla ir daudz bagātāka un neprognozējamāka, nekā mēs spējam iztēloties. Šobrīd viņš ir no sirds aizrāvies ar izrādes-lekcijas žanru un Gētes „Faustu", kura iestudējums top Nacionālajā teātrī. Viesturs Meikšāns ir viens no retajiem režisoriem Latvijā, kam raksturīga drosme ar pārliecību doties nezināmajā un atklāt jaunus apvāršņus teātra mākslā, ņemot līdzi visu radošo komandu un skatītājus. Strādājot pie izrādes-lekcijas, Viesturs ir sapratis, ka šinī teritorijā jūtas ļoti labi un komfortabli.
Izrādes „Partitūra ekosistēmai" pirmizrāde 26.augustā plkst. 21:00, otrā izrāde – 27.augustā plkst. 21:00 Andrejsalas Spēkstacijā.
Pagājušās sezonas spožākā debitante Latvijas teātrī režisore Inese Mičule ir ķērusies klāt ļoti sarežģītai tēmai un savā izrādē-lekcijā „Vienādojums" meklē atbildi uz jautājumu, kas cilvēkam liek nodarboties ar mākslu un kas liek cilvēkam mākslu baudīt. Izrādes pamatā ir nezināmie – X un Y – aiz kuriem šoreiz slēpjas divi ļoti pazīstami mākslinieki un divi pavisam nepazīstami skatītāji. Četru videointerviju sērija atklās četru dažādu cilvēku domas par dzīves „lielajiem" jautājumiem, bet noslēgumā neatkarīgs novērotājs dzīvajā sniegs savu diagnozi tikko kā dzirdētajam. Respektējot dažādu uzskatu esamību un līdzāspastāvēšanu, režisore šinī eksperimentā ir nolēmusi atmaskot mūsdienu sabiedrības un sociāli politisko procesu ietekmi uz jaunradi un izpratni par mākslinieka profesiju, kā arī mākslas darba uztveri.
Inese Mičule ir izrāžu „Fundamentālists", „...stāsti man par...", „Uz augšu 1-3" un „Lietu kārtība" režisore. Šobrīd top iestudējums par Jāni Pauļuku ar Kasparu Znotiņu galvenajā lomā, bet Inesi pašu aizvien vairāk uztrauc mākslinieka pasivitāte aktuālo sociālo un politisko notikumu kontekstā. Jaunā režisore nokļuva teātra publikas un profesionāļu uzmanības lokā, kad viņas diplomdarba izrāde „Fundamentālists" (2008) tika iekļauta Jaunā Rīgas teātra pamatrepertuārā. Inese Mičule ir arī lieliska aktrise - viņa ir spēlējusi galvenās lomas Ingas Tropas diplomdarba izrādē „Naži vistās", pašas iestudētajā „Fundamentālistā", piedalījusies starptautiskos projektos „Paisums un bēgums" un In the Nude. Intervijā „Dienai´ Inese atklāj, ka teātris viņai, pirmkārt, nozīmē emocijas - tās sāpes un prieku, ko izrāde var izraisīt cilvēkā.
Vienīgā „Vienādojuma" izrāde 27. augustā plkst. 21:00 Andrejsalas Peldošajā darbnīcā.
Festivāla mājas lapa www.theatre.lv
Biļetes Biļešu Servisā, Jaunā Rīgas teātra kasē un pirms izrādēm.
Abonementi – Latvijas Jaunā teātra institūtā. Skolēniem, studentiem un pensionāriem – atlaides!
Rīko Latvijas Jaunā teātra institūts, 11.novembra krastmala 35-201, t. 67228477, contact@theatre.lv