Programma:
5.septembris
19:30
Saruna ar Izabellu Špengleri un filmu fragmenti "Izdzīvot Holivudā"
Laika posmā no 1996 līdz 2004.gadam es apmēram 6 gadus dzīvoju Losandželosā. Es strādāju par samērā garlaicīgu reklāmas klipu redaktori Džordža Lūkasa dibinātā multimediju institūcijā un par bagāta dizainera radošo asistenti Beverlihilzā. Plaisa starp to filmu estētiku un saturu, kuras radīju savā brīvajā laikā, un tiem produktiem, ar kuriem pelnīju savu iztiku, bija visai liela. Un tomēr manu filmu un performanču utopiskie tēli radās no Holivudas ikdienas patērētājkultūras un dzima šajā vidē – reālajā, īstajā Holivudas pilsētā, ne tajā spožajā sapņu pasaulē, kuru mēs redzam filmās. Savā runā es rādīšu dažus savus attēlus un filmu fragmentus un komentēšu, kā tos radījuši gluži konkrēti objekti, vietas un ekonomiskā situācija...filmu veidošanā. (Izabella Špenglere)
6.septembris
19:30
Jauno Belgradas Hroniku atvērtā studija: Gazelas apmetne/
Open Studio of New Belgrade Chronicle: Gazela Settlement
Taņa Ostojiča/ Tanja Ostojić, Serbija 2006, 6'
TV sižeta formātā serbu māksliniece Taņa Ostojiča iepazīstina ar 90.gados stihiski radušos romu tautības iedzīvotāju apmetni Belgradas nomalē, viņu dzīves un izdzīvošanas apstākļiem. Šī ir tikai viena no vairākām īsām TV programmām, kuras tika pārraidītas arī Serbijas TV un kurās autore pēta no sabiedrības izstumtu Belgradas iedzīvotāju grupas.
Sieviete/ Naine - a woman
Eleonora de Montiskjū/ Eléonore de Montesquiou, Igaunija/ Vācija 2009, 15'
Olgai ir piecdesmit un gan Igaunijas, gan Krievijas pases. Pēc nacionalitātes viņa ir krieviete un runā tikai krieviski. Dzimusi Narvā (tagad Igaunija), bet dzīvo Ivangorodā (tagad Krievija), abas pilsētas atrodas viena otrai iepretim pie Narvas upes. Olga stāsta par sevi kā perestroikas sievieti, par to, kā ar diviem bērniem izdzīvojusi tajos laikos un kāda ir dzīve šobrīd pašā Eiropas pievārtē. Viņa runā arī par savu attieksmi pret darbu toreiz un tagad.
Mūsu slava un gods/ Our Pride and Glory
Megija Šneidere/ Meggie Schneider, Vācija 2009, 13'
Burina, mazpilsēta Ukrainā. Pilsētiņas centrā vēl arvien stāv padomju laika goda plāksnes ar bijušajiem varoņiem, lai gan pa radio skan balsis, kas aicina aizvietot padomju laika varoņu vietā godināt golodomora upurus. Sastingušais laiks un pasīvais noskaņojums šausmina. Vai tiešām kāds nepārtrauks šo riņķošanu uz vietas un neapliecinās, ka arī šai vietai ir nākotne?
Kritisks Islandes varas struktūru apskats/ Critical Review on Icelandic Power Structures
Nina Lasila/ Nina Lassila, Islande/ Vācija 2009, 15'
Reikjavikas mākslas festivālā 208.gadā Nina Lasila īstenoja performatīvu mākslas projektu, kura ietvaros vaicāja islandiešiem parādīt, kur Islandē atrodama vara un kādu viņi redz savu nākotni.
Atbildes šodien šķiet pārsteidzošas...
Pēc seansa tikšanās un diskusija ar autorēm!
7.septembris
19:30
Nekas nav tāds kā dzīve, bet dzīve pati nav nekas / Rien ne vaut que la vie, mais la vie même ne vaut rien
Brigita Kustere & Moise Merlins Mabuna/ Brigitta Kuster & Moise Merlin Mabouna, Vācija 2002/2003, 24'
Patvēruma lūdzēju nometne Cerbstā, Vācijas nomalē. Stāsti par monotono ikdienu nometnē, par ikdienas rasismu, noslēgto vidi ārpus pilsētas un šādos piespiedu apstākļos radušos draudzību un izredžu trūkumu mijas ar pārdomām par to, kā šī pieredze ieceļotājus faktiski padara par bēgļiem un ieslodzītajiem.
Bez papīriem/ Sans Papiers
Taņa Ostojiča & Deivids Ričs/ Tanja Ostojić& David Rych, Vācija 2004, 14'
Sarunas ar nelegālajiem imigrantiem vienā no lielākajiem deportācijas cietumiem Vācijā – Berlīnes Kepenikas cietumā. Intervijas atklāj atšķirības starp ieslodzītajiem, kas apzīmēti ar „Sans Papiers" (bez papīriem) un ieskicē dzīves apstākļus nonākot birokrātijas kontroles struktūru apritē.
Paskaidrojošas detaļas/ Shedding Details
Laura Horeli & Gerhards Frīdls/ Laura Horelli & Gerhard Friedl, ASV/ Vācija 2009, 25'
Slavica, serbu izcelsmes istabene kādā Lasvegasas viesnīcā tikko zaudējusi darbu un šajā krīzes situācijā serbu-horvātu valodā stāsta par pārdzīvojumu. Angļu valodas tulka stāstā atsevišķas detaļas tiek papildinātas vai pazūd.
Pēc seansa tikšanās un diskusija par migrācijas problēmām ar filmu autorēm un pieaicinātiem Latvijas ekspertiem!
8.septembris
19:30
Aizejošā drāma/ Passing Drama
Angela Melitopulosa/ Angela Melitopoulos, Vācija 1999, 66', eksperimentāls video darbs
Mākslinieces grieķu ģimenes bēgļu pieredze, kura līdz viņai – trešās paaudzes imigrantei - nonākusi fragmentāru un leģendām līdzīgu nostāstu veidā. Hipnotizējošais video darbs ir šo nostāstu audio glezna.
Drāma ir mazs ciemats Grieķijas Ziemeļos. Virkne grieķu izcelsmes bēgļu, kur 20.gados tika padzīti no šodienas Turcijas teritorijas, tur apmetās uz dzīvi. Savukārt, viņu Grieķijā dzimušie bērni, saskaņā ar Lozannas miera līgumu, tika evakuēti un kara lakā nonāca Austrijā un Vācijā kā piespiedu darbaspēks. Šo Grieķijas Ziemeļu daļu bija okupējuši Hitlera sabiedrotie - bulgāru karspēks.
Nabadzība, rasisms, vēstures faktu slēpšana, bet galvenokārt jau iekšējā nepieciešamība aizmirst traumatisko deportācijas un darba nometnes pieredzi iezīmē šo akustisko attēlu par bēgšanu, kad atkal un atkal tika stāstīts no paaudzes paaudzē.
Skaņas, valoda un fragmentāri attēli ir kā video valodā pārtulkota atmiņa – nelineāra iespaidu mozaīka.
Pēc seansa tikšanās ar autori!
9.septembris
19:30
Es visu nokārtošu. Šī būs visu laiku labākā filma/ I Will Arrange Everything. It Will Be The Best Film Ever.
Gite Vilesena/ Gitte Villesen, Vācija, 2010, 45', dok.f.
Spēcīga ticība maģijai jeb no Rietumu kultūras viedokļa raugoties – māņticība – ir trīs paaudžu Gambijas sieviešu izdzīvošanas un grūtību pārvarēšanas līdzeklis. Džudžū (JuJu) ir gambiešu amulets un ticības sistēma, kas, lai gan saistīta ar vudū Rietumāfrikā, tomēr ,atšķirībā no „melnās maģijas", tā tiek dēvēta par „balto maģiju". Džudžū aizsargā un dziedē un sieviešu stāsti apliecina tā spēku.
Pēc seansa tikšanās ar autori!
10.septembris
19:30
Ņujorkas atmiņas/ New York Memories
Roza fon Praunheims/ Rosa von Praunheim, Vācija, dok.f., 2010, 89 min
Ne tikai imigrantiem no attīstības valstīm ir grūti iedzīvoties jaunā vidē...Rīgā dzimušais skandalozais vācu režisors 1988.gadā filmēja trīs jaunu vācu sieviešu centienus iedzīvoties metropolē Ņujorkā ("Izdzīvot Ņujorkā", 1988). Filma bija Praunheima teju veiksmīgākā filma. Pēc divdesmit gadiem 2009.gadā viņš atgriežas, lai noskaidrotu, kas pa šo laiku izmainījies viņa iepriekšējās filmas varoņu dzīvē un kā mainījusies pati pilsēta. Filmas varoņu stāsti par neparastajiem dzīves līkločiem mijas ar režisora atmiņām par trakajiem, seksuālās brīvības un ekscentrisko īpatņu pilnajiem 70.gadiem, AIDS krīzes apzīmogotajiem 80.gadiem un mūsdienu Ņujorkas vērojumiem.
Filmas pirmizrāde notika 2010.gada Berlīnes filmu festivālā.
11.septembris
19:30
Atkārtojums:
Es visu nokārtošu. Šī būs visu laiku labākā filma/ I Will Arrange Everything. It Will Be The Best Film Ever.
Gitte Villesena/ Gitte Villesen, Vācija, 2010, 45 Min, dok.f.
Cenas: 1 Ls; 0,50 Ls*
*Studentiem, pensionāriem, bezdarbniekiem