"Biruta Baumane ir neatkārtojama savā aktu glezniecībā. Aktos viņa izsaka savus pārdzīvojumus, savu dvēseles stāvokli. Akti ir viņas daiļrades laboratorija, tur gūtie atradumi ienāk viņas figurālajās kompozīcijās, pat klusajās dabās. Astoņdesmit astoņus gadus vecajai māksliniecei pat šodien neviens nespēj uzspiest savu viedokli, viņa dzīvo un strādā pēc saviem noteikumiem – tā ir mīlestība pret glezniecību un savu tautu, pret Latviju. Tādēļ strādāt pie šī izdevuma bija interesanti, bet ne viegli. Man šķiet, ka šodien grāmata par lielisku mākslu, par izcilu personību ir vajadzīga vairāk kā jebkad, lai parādītu mūsu cilvēku gara lielumu, talanta spēku," stāsta galerijas „Daugava" vadītāja, grāmatas autore Anda Treija.
„Latvijas muzejos nav ekspozīcijas, kurā aplūkojami pēdējie 70 gadi latviešu mākslā, tāpēc izdevums, kas tapis ar mecenāta G. Rāvja atbalstu ir ļoti nozīmīgs pienesums," piebilst albuma autore, "Mākslinieces bagātais radošais mūžs sniedz iespēju par viņu gatavot ne vienu vien izdevumu. Biruta Baumane (1922) ir gleznojusi izcilas personības – Latvijas baleta zvaigznes, aktierus, dzejniekus, rakstniekus, mūziķus. Mākslinieces sirds piederējusi gleznainajai Ventspilij, arī Rīgai un jo īpaši Pārdaugavai, kā arī Latvijas mazpilsētām – Tukumam, Talsiem, Sabilei, Bauskai, arī Pāvilostai un Salacgrīvai. Paliekot uzticīgai Latvijai un tās cilvēkiem, Baumanes kundze ir gleznojusi arī Parīzi, Tūru, Venēciju un Norvēģiju."
B. Baumanes tēmas mākslā ir pirtis un arī cirks ar savu īpašo gaisotni un neparastajiem cilvēkiem, kuri ik dienas spēj izaicināt likteni. Lai gan studiju gadi Mākslas akadēmijā paiet mākslai nelabvēlīgākajā, kara laikā, Biruta Baumane par saviem skolotājiem var saukt tādas izcilības latviešu glezniecībā kā Valdemāru Toni, Vilhelmu Purvīti un Jāni Liepiņu. Kompozīcijā vērtīgi bija Ģederta Eliasa padomi, taču pats pirmais viņas skolotājs bijis Romans Suta, kura darbnīcu viņa apmeklējusi vēl pirms akadēmijas.
Pēc Mākslas akadēmijas beigšanas, viskonsekventākā socreālisma un Staļina kulta laikā, šī trauslā, ārkārtīgi talantīgā sieviete glezno savas franču tēmas. Baumanes kundzes mākslā jaušama liela mīlestība pret beļģu un franču glezniecību, un par spīti visam viņas darbus neaizliedz. Māksliniecei ir izstādes Maskavā, Birutas Baumanes darbus pērk muzeji, pat Tretjakova galerija Maskavā. Talantīgi kolēģi Latvijā viņu novērtē un priecājas par viņas panākumiem, bet ir arī tādi, kuriem skauž.
Darbus reproducēšanai fotografēja mākslinieks Normunds Brasliņš, kurš izdevuma sagatavošanas procesā radīja kopumā 1230 darbus, no kuriem albumā iekļauta tikai trešā daļa.
"Tik plaši apspriestās krīzes laikā top mākslas albums, kura pašizmaksa ir 24 000 LVL. Savu atbalstu mākslas albuma izdošanā sniedzis Valsts Kultūrkapitāla fonds, savukārt lielāko daļu no iespaidīgās summas ziedojis uzņēmējs Guntis Rāvis. Ar šī kultūras un mākslas mecenāta atbalstu tapis arī albums par Imanta Vecozola glezniecību," norāda A. Treija.
G. Rāvis finansē arī Borisa Bērziņa stipendiju, kuru saņēmuši trīs Mākslas akadēmijas studenti.