Avangarda kustība CoBrA Beļģijā veikusi eksperimentālas laboratorijas lomu modernisma mākslas nozaru attīstībā Eiropā. 2010. gada 24. septembrī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, svinot Beļģijas – Eiropas Savienības prezidējošās valsts – kultūras sasniegumus, izstāžu zālē "Arsenāls" atklāj avangarda kustības izstādi „CoBrA & Co". ES māja piedāvā sarunas par mākslu šīs izstādes un Beļģijas mākslas izplatības ES dalībvalstīs kontekstā.
„Šo mākslinieku grupu, kuri atteicās no estētiskā konformisma un obskurantisma (apzinātas informācijas noklusēšanas), lai aizstāvētu pasaules redzējumu, kas balstās uz intelektuālās brīvības ideālu, vienoja tādi principi kā eksperimentēšanas kultūra, kopīgs radošs darbs, žesta atbrīvošana, sociālā atbildība, atteikšanās no valodas nosacītības, diskusijas izjūta un domas atvērtība", secina Denī Laurē, mākslas zinātnieks un šīs izstādes kurators.
Mākslas zinātnieks un šīs izstādes kurators Denī Laurē Briseles Brīvajā universitātē pasniedz mācību priekšmetus, kas ir saistīti ar moderno un mūsdienu mākslu. Viņš galvenokārt pēta attiecības starp mākslu un literatūru, kā arī beļģu abstrakcionisma mākslas virzienu. Denī Laurē ir ne tikai vairāku Beļğijā un ārzemēs rīkotu izstāžu kurators, bet arī daudzu publikāciju un grāmatu autors: Mot à main. Image et écriture dans l'art en Belgique («Vārds rokā. Attēls un rakstniecība Beļğijas mākslā», 2006), Maurice Maeterlinck et la dramaturgie de l'image («Moriss Meterlinks un attēla dramaturğija», 2008), CoBrA passages («CoBrA ceļi», 2008), L'histoire de l'art au 20e siècle. Clés pour comprendre («20.gs. mākslas vēsture. Atslēgas, lai to saprastu», 2009), Jo Delahaut («Žo Delao», 2010), L'art abstrait en Belgique («Beļğu abstraktā māksla", 2010).
Izstādē „CoBrA & Co" būs iespēja apskatīt piecdesmit trīs darbus, ko radījusi vai iedvesmojusi šī mākslinieciskā un intelektuālā apvienība. Lielākoties šo mākslas darbu autori ir Valonijas un Briseles frankofonie mākslinieki: Pjērs Alešinskis, Anrī Mišo, Pjērs Sulāžs, Žoržs Matjē, Luī Van Lints, Brams Bogarta, Brams Van Velde un daudzi citi.
Pirms vērt izstādes durvis, 22. septembrī plkst. 18.00 Eiropas Savienības mājā, Aspazijas bulvārī 28, būs iespēja noklausīties saistošu Denī Laurē stāstījumu, mākslas cienītājiem iepazīstot vēl neatklātas glezniecības šķautnes. Lekcija notiks franču valodā ar tulkojumu. To vadīs laikmetīgās mākslas kuratore Anda Kļaviņa.
Pasākumi Eiropas Savienības mājā interesentiem pieejami bez maksas.
Atgādinām, ka jau kopš janvāra Eiropas Savienības māja ir kļuvusi par Eiropas kultūras un mākslas iepazīšanas vietu. Mākslas tikšanās „Eiropas gadalaiki: pavasaris, vasara, rudens un ziema" vienojošais elements ir dialogs starp tautām un kultūrām divdesmit septiņās Eiropas Savienības dalībvalstīs.