Pārpildītajā kino „Rīga" Lielajā zālē bija pulcējušies ne mazums cilvēku, kuriem tieši šis vakars un Baltijas filmu skate kopumā ir vienreizējs notikums – pirmā pieredze vai spilgta atgriešanās, kā arī nepārtraukts pārliecinošs savas radošās darbības turpinājums, kas aizvien spēj noturēt Baltijas valstī topošo kino patiesi labā kvalitātē, nezaudējot arī dabiskā humora dzirksti un cilvēcisko dziļumu.
Pasākums tika atklāts ar vēl vienu baltiešu unikālās kino manieres apliecinājumu, igauņu režisora Oves Mustinga „Visu cieņu tev, draugs!" Ar dabisku humoru piesātinātās lauku dzīves ainiņas kaut kur Igaunijā, ne par matu neatšķiras no tepat pievārtē sastopamā. Mustinga stāsts par dvēselisku mākslinieku, draugu avantūristu un spēcīga rakstura apveltītajām lauku sievietēm, savā vienkāršībā un nesamākslotībā pierāda, ka tehnoloģisko inovāciju sprādziens ir pārdzīvots un cilvēki alkst atgriezties pie piezemētāka, toties sirdij un acij tuva kino.
Kino foruma „Arsenāls" direktore Sonora Broka norādīja, ka, neskatoties uz festivāla piedāvāto plašo kino programmu, kas iekļauj ne mazums spilgtu debiju vai leģendārus kino klasikas darbus, tieši Baltijas filmu konkurss ir tas notikums, kuram festivāla organizatori pievērš vislielāko uzmanību. Nekur citur vienkopus nav rādīts tik daudz jauna Baltijas kino kā „Arsenālā". Baltijas filmu skate ir ne vien patīkama iepazīšanās ar kaimiņvalstīs tapušajām filmām, bet arī iespēja būt klāt pašmāju filmu pirmizrādēs. „Arsenālā" ugunskristības piedzīvos vēl neizrādītā, bet jau skandalozā Andra Gaujas filma „Ģimenes lieta", un atklāšanas ceremonijā pārliecinoša debija izdevusies Roberta Rubīna dokumentālajam stāstam pār unikālo puisēnu Rūdolfu, kas, būdams vēl tikai savos kino karjeras pirmsākumos, nākotnē liks trūkties ne mazums ekrānu vērotājiem.
Baltijas konkursa skatei kopumā pieteiktas 21 filma, kas savstarpēji sacentīsies „Labākās spēlfilmas", „Labākās dokumentālās filmas" un „Labākās animācijas filmas" kategorijās. Latvijas kino tiek pārstāvēts visai plaši, līdzās jau minētajiem kino jaunumiem pulcējot jau dzirdētus vārdus. Baltijas konkursa skatei izvirzītas arī piecas filmas no Lietuvas, savukārt Igaunijas kino pārstāvēs četri darbi. No šodienas līdz pat festivāla noslēgumam tās visas iespējams vērot īpaši Baltijas kino veltītos seansos Rīgas kinoteātros.
Sveicienu baltiešu kino ļaudīm nodeva arī Latvijas Republikas Kultūras ministrs Ints Dālderis, savā uzrunā uzsverot kino nozares būtisko lomu kulturālas sabiedrības veicināšanā un izteica dziļu pateicību festivāla organizatoriem, kas Latvijas kino spēj pacelt līdzās ne vien, bet arī ne maznozīmīgi, kaimiņvalstu filmu nozarē notiekošajam, bet arī pierādīt, ka šeit var rasties un rodas patiešām labs kino, kas pelnījis tikt sadzirdēts un saredzēts arī ārvalstīs.
Pateicību par iespēju vienkopus tik plašā klāstā iepazīties ar kaimiņvalstu kino, kā arī iespēju izrādīt to jaunāko un interesantāko Igaunijas kino nozarē, „Arsenāla" organizatoriem veltīja Igaunijas Filmu fonda direktore un kādreizējā "arsenāliete" Marge Līske, kā arī aicinājumu ielūkoties Lietuvas filmu nozares piedāvājumā izteica „MEDIA Desk Lietuva" vadītāja Renāta Šukaitīte. Latvijas kino šajā radošajā trijotnē pārstāvēja Nacionālā kino centra vadītāja Ilze Gailīte-Holmberga, paužot lepnumu par iespēju šogad „Arsenālā" izrādīt tik daudz un patiešām labu latviešu filmu, tai skaitā dokumentālo kino, kas pēdējos gados ir kļuvis par nozares īpaši spilgtu pārstāvi. Netrūkst arī pārsteigumu spēlfilmas žanrā, tāpat nekur nav zudis arī latviešu animatoru ķēriens.
Uz skatuves dēļiem aicinātā vakara notikuma – filmas „Kā tev klājas, Rūdolf Ming?" – radošā komanda pavisam ātri vārdos pārskrēja filmas radošajam procesam un ļāva runāt filmas zvaigznei Rūdolfam. Simboliski, šī dokumentālā filma ar tajā tverto nepieradināto skaistumu, izrādījās tieši kā radīta kino foruma „Arsenāls" publikai.
Ar savu pārliecību un uzdrīkstēšanos radīt ko jaunu vēl nebijušu un no jauna celt augšā nepiedodami aizmirsto, „arsenālieši" turpmāk pārsteigs ik gadu. Un Baltijas filmu konkurss nenoliedzami ir un būs festivāla centrālais notikums, pierādot, ka Baltijas kino iet roku rokā ar pasaulē notiekošo. Turklāt, mērojot ne to vieglāko ceļu līdz ārvalstu kino ekrāniem, tas ir spējis saglabāt to savdabību, vienkāršību un vienlaikus emocionālo dziļumu, kāds savā unikālajā formā iespējams vien baltiešu trijotnes radošajā darbībā.
Visu cieņu, Baltijas kino!
Filmu „Kā tev klājas, Rūdolf Ming?" demonstrēs arī sestdien, 25. septembrī plkst. 13:30 kino „Rīga" mazajā zālē. Šo filmu demonstrēs vienā seansā ar lietuviešu dokumentālo filmu „Upe" (režisori Jūlija Grodiene, Rimantas Grodis).
Foto: Didzis Grodzs