"Gribētos, lai šī svētku nedēļa būtu svētki vispirms tiem cilvēkiem, kuri gadu gaitā mums palīdzējuši, bijuši kopā ar mums nesavtīgi... Tie ir bijušie kolēģi, domubiedri, Baronu dzimtas pārstāvji, folkloristi, dziedātāji, rakstnieki, dzejnieki, aktieri, skolotāji, mūsu ģimenes, mēs paši un – pats galvenais – mūsu muzeja apmeklētāji. Patiess prieks būt kopā!" atzīst Rūta Kārkliņa, Krišjāņa Barona muzeja vadītāja.
"25 gadi muzejam. Vai tas ir daudz, vai maz? Ja samēro ar muzejā glabātām pārlaicīgām vērtībām un muzeja misiju, tad, protams, tāds nieks vien ir... Taču tiem, kuri muzejā strādājuši kopš tā pirmsākumiem, 25 gadi ir nozīmīga dzīves daļa.
Muzejs ir mainījies līdz ar mūsu valsti. Šodien būtu naivi censties atjaunot 1985. gada noskaņas, kad Barona jubileja Latvijā un pasaulē lielā mērā iededza mūsu tautas sirdsuguni un ieskandināja atmodas laiku. Bet gribētos cerēt, ka muzeja paveiktie darbi šī ceturtdaļgadsimta laikā pārmetīs laipas uz nākamo, jau nākošo laiku. Ceram, ka tas būs arī muzeja laiks," saka Andris Ērglis, Krišjāņa Barona muzeja galvenais speciālists.
Pasākumu programma
Pirmdien, 25. oktobrī 18.00 Ieskats Krišjāņa Barona muzeja darbībā. Materiāli no muzeja video arhīva
Otrdien, 26. oktobrī 18.00 Priekšlasījums „Izcilas personības Baronu dzimtā". Videomateriāli par Sofiju Dravnieci u.c.
Trešdien, 27. oktobrī
17.30 Priekšlasījums „Krišjāņa Barona māsas mazmeitas Sofijas Dravnieces ieguldījums pedagoģijas attīstībā". Intervijas videoieraksts
18.00 Kurzemes puses tautasdziesmas dzied folkloras kopa „Budēļi"
19.00 Muzejā viesojas zāļu sieva, ventiņu stāstniece Līga Reitere ar savu grāmatu „Īs ventiņ gramatik un vārdnīc jeb bliņķs ventiņmēlē"
Ceturtdien, 28. oktobrī
14.00 „No Tērbatas līdz Dundagai" – Krišjāņa Barona 175. dzimšanas dienai veltīts bilingvāls sarīkojums
16.00 „Kas var zvaigznes izskaitīt..." – Krišjāņa Barona 175. dzimšanas dienai veltīts bilingvāls sarīkojums
Piektdien, 29. oktobrī
10.00 Video stāsts „Krišjānis Barons Krievijā" – 20 gadi, kopš Krišjāņa Barona muzeja atvēršanas Krievijā
12.00 „Kas var zvaigznes izskaitīt..." – Krišjāņa Barona 175. dzimšanas dienai veltīts bilingvāls sarīkojums
18.00 „Dzimtas dziesmas veļu laika noskaņās" – sadziedāšanās ar muzeja darbinieku un folkloristu Andri Ērgli
Sestdien, 30. oktobrī
11.00 un 13.00 „Klausies un uzzīmē tautasdziesmu!" – nodarbība pirmskolas un jaunāko klašu bērniem. Zīmējumu ekspresizstāde, labāko darbu apbalvošana, tēja
12.00 Priekšlasījums „Ko stāsta Krišjāņa Barona korespondence?"
13.00 Ieskats Krišjāņa Barona muzeja 25 gadu darbībā. Materiāli no video arhīva
14.00 – 15.00 „Kas IR muzejs, un – kas būtu, ja muzeja NEBŪTU..." – saruna/diskusija ar individuālajiem apmeklētājiem
Svētdien, 31. oktobrī
Visas dienas garumā – akcija „Uzraksti un atstāj muzeja Dainu skapī savu mīļāko tautasdziesmu!" un iespēja nofotografēties pie Dainu skapja
12.00 Pastaiga/ekskursija pa Vērmanes dārzu. Tikšanās pie Krišjāņa Barona pieminekļa, ekskursijas ilgums ~ 45 minūtes.
13.00 Muzejpedagoģiskā programma „Sakārto Dainu skapi!"
14.00 Piemiņas brīdis Lielajos kapos pie Krišjāņa Barona un viņa līdzgaitnieku atdusas vietām. Aicinātas piedalīties folkloras kopas!
15.00 Izstādes „5x5" atklāšana. Izstāde veltīta Krišjāņa Barona muzeja divdesmitpiecgadei
15.30
Vidvuda Medeņa dokumentālā filma „Piemineklis" (1985), kur tēlniece Lea Dāvidova-Medene stāsta par Krišjāņa Barona pieminekļa tapšanu. Unikāla iespēja noskatīties filmu 16mm formātā!
Latviešu tradicionālās kultūras spēle „Bijis, nebijis", kuras pamatā – ticējumi, teikas, spoku stāsti par dziedāšanu. Spēli vada Latvijas radio žurnāliste Iveta Medene
Kopā ar folkloras kopām dziedāsim, iesim rotaļās, atcerēsimies 25 gadus Latvijas, Rīgas, muzeja un Tavā dzīvē! Tiksimies ar Barona dzimtas pārstāvjiem, draugiem, domubiedriem, esošajiem un bijušajiem kolēģiem muzejā! 25 sveces svētku kliņģerim nesīsim kopā!
19.00 Veidosim Gaismas ceļu no muzeja līdz Krišjāņa Barona piemineklim Vērmanes dārzā
Otrdien, 2. novembrī Krišjāņa Barona muzejs viesojas Rīgas 1. speciālajā skolā
plkst. 13.30 sarīkojums „Ievērojami Latvijas vīri Latvijas vēsturē – Krišjānis Barons, Krišjānis Valdemārs, Fricis Brīvzemnieks"