Izstāde ir feministiska retrospekcija par arhitektūru un arhitektūras kritiku Padomju Latvijā 20. gadsimta 50. - 60.gados.
"Aiz priekškara. Arhitekte Marta Staņa" sniegs ieskatu maz pētītās latviešu arhitektes Martas Staņas (1913 - 1972) veikumā, īpaši akcentējot eksperimentālus projektus un konkursu darbus. Dailes teātra ēka ir nozīmīgākais Staņas darbs, kura pabeigšanu 1976. gadā pati arhitekte nepiedzīvoja. Lai arī projektēšanas un būvniecības procesā teātris mainījās, ir saglabājusies galvenā ideja par funkcionāli nodalītajiem apjomiem un plašo, stikloto vestibilu skatītājiem ēkas otrajā stāvā. Tā ir emocionāli iedarbīga ēka Rīgas centrā, ko jubilejas notikumi atdzīvinās tā, kā arhitekte bija iecerējusi, zīmējot svētku tērpos ģērbtus cilvēkus stiklotajā foajē - gaišu, mirdzošu notikumu pilsētas vakara dzīvē. Izstāde pievērsīsies arī feminisma jautājumiem un arhitektūras kritikai Padomju Latvijā 20. gadsimta 50. - 60.gados.
Dailes teātra ēka (1959 - 1976) ir viens no nozīmīgākajiem pēckara modernisma arhitektūras darbiem Baltijas reģionā, tā ir arī vienīgā lielā kultūras jaunbūve, kas celta pēc Otrā pasaules kara Rīgā. Līdz tam arhitektes Martas Staņas zināmākais darbs bija zvejnieku kolhoza klubs, skola un dzīvojamās ēkas Zvejniekciemā - fascinējošs modernās arhitektūras komplekss un joprojām īsteni ilgtspējīgas domāšanas paraugs provincē.
Kuratore Ieva Zībārte, Arhitektūras veicināšanas fonds
Ekspozīcijas arhitekts Mārtiņš Pīlēns, 1PLUS1 studija
Grafikas dizainers Edgars Zvirgzdiņš, lab289.com