Ar LR Kultūras ministrijas atbalstu Jauno mediju kultūras centrs RIXC ir apkopojis un atjaunojis tīkla mākslas darbus, kas dažādu latviešu autoru radīti, atrodas un tiek uzturēti uz RIXC.LV servera kopš 1997. gada. Latvijas tīkla mākslas izstādē ir apskatāma daļa no apkopotajiem un "restaurētajiem" arhīva darbiem, kas tapuši laika posmā no 90. gadu vidus līdz 2000. gadu sākumam. Restaurācija tīkla mākslas gadījumā nozīmē agrīnajā interneta periodā radīto darbu pielāgošanu jaunākām mūsdienu tehnoloģijām, saglabājot to vizuālo izskatu un atjaunojot to interaktivitātes funkcijas.
Izstādē būs aplūkojami interneta mākslas darbi, ko radījuši latviešu mākslinieki: Katrīna Neiburga, Gints Gabrāns, Rasa Šmite, Raitis Šmits, Mārtiņš Ratniks, Jānis Garančs, Kristīne Kursiša, Miks Mitrēvics, Ģirts Korps, Arvīds Alksnis, Reinis Pētersons, Jānis Avotiņš, Oskars Poikāns, Pēteris Ķimelis un citi.
Izstādes atklāšana ceturtdien, 4. novembrī, pl. 19.00
Vairāk par izstādi:
"Deviņdesmitie. Mēs esam tīklā – mēs esam tīkls."
Internets, kas strauji izplatījās 20. gs. 90. gadu vidū, ne vien nodrošināja jaunas tehniskas iespējas mākslas darbu radīšanā, bet arī veicināja jaunu pašizteiksmes formu meklējumus un radīja priekšnoteikumus konceptuāli jaunas telpas veidošanai. Elektroniskās pasaules virtualitāte un imateriālisms iedvesmoja un apvienoja tādus māksliniekus, kuriem bija būtiski radīt nevis lietas, bet gan veidot savienojumus.
Ar idejām par brīvi plūstošām koncepcijām, sadarbībā topošu saturu, "mākslu plus komunikāciju" jaunajā bezrobežu telpā 1996. gadā Rīgā darboties sāka elektroniskās mākslas laboratorija E-Lab (tagad RIXC). Ap E-Lab pulcējās tā laika aktīvākie jaunās paaudzes mākslinieki, dīdžeji un mūziķi, literāti un citi radošie prāti, kurus bija ieinteresējis jaunais medijs – internets. Kopš 1997. gada līdzās pašu projektiem uz E-Lab servera tika izvietoti un uzglabāti arī citu latviešu autoru tīkla mākslas darbi.
Savā ziņā jauno mediju mākslas darbi ir realizējuši seno avangardistu vīziju par imaterialitāti. Taču tas ir padarījis tos, iespējams, pat vēl grūtāk saglabājumus nekā laikmetīgās mākslas instalācijas vai video māksla. Viena no galvenajām problēmām ir digitālo tehnoloģiju straujā attīstība un attiecīgi tādēļ – iepriekšējo tehnoloģiju novecošana, kas apdraud elektroniskās mākslas darbu pastāvēšanu un saglabāšanu ilgākā laika posmā. Turklāt tīkla māksla bieži tiek radīta kolektīvos eksperimentos, par svarīgāko uzskatot radīšanas procesu, kurā rezultātam nav nozīmes. Tādēļ vienlīdz svarīgi ir risināt jautājumus, kā atspoguļot arhivējamo mākslas darbu radīšanas vai norises laiku un sociālo kontekstu, un kā tranformēt šos tiešsaistes (online) darbus izstādes formātā.
Izstādes kuratori – Raitis Šmits un Rasa Šmite.
Ieeja izstādē bez maksas
Izstādes darba laiks:
P.: O. – brīvs
T.: P.: 14.00 – 19.00
C.: 14.00 – 20.00
S., Sv.: 12.00 – 17.00
Organizē: Jauno mediju kultūras centrs RIXC sadarbībā ar kim?
Izstādes kuratori: Raitis Šmits, Rasa Šmite
Scenogrāfija: Rūdolfs Bekičs
Dizains: Mārtiņš Ratniks
Producenti: RIXC – Rasa Šmite, Raitis Šmits, Daina Siliņa, Agnese Baranova, Linda Vēbere
Atbalsta: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļa.
Informatīvie atbalstītāji: ir, Easyget.lv, Kultūra.lv, Another Travel Guide, Satori, Māksla Plus, Live Riga.