Edvards Grūbe ir gleznotājs, kas strādā eļļas tehnikā, radot figurālas kompozīcijas un klusās dabas. Mākslinieka darbos tiek attēlotas viņa iemīļotas tēmas – māte, lauskas, logi, klusās dabas, lelles. Tāpat kā figurālajās kompozīcijās, arī klusajās dabās mākslinieks slavina sev būtiskas lietas. Maize, māla trauki, seni latviešu darba rīki, krēsli – tie nav tikai skaisti priekšmeti, bet viņa pasaules uztveres atspoguļotāji. Darbos jūtama tā nopietnība un mīlestība, ar kādu Edvards Grūbe tos uzlūko.
„Grūbe patiesi pieder pie lielajiem latviešu māksliniekiem. Viņa gleznas ir stipras un prasa stipru pretī stāvētāju, bet tajā pat laikā tās arī uzlādē, jo pašas ir saistītas ar tām dzīves zemstrāvām, kas vairo un izceļ vitalitāti," atzīst mākslas zinātniece Laima Slava.
Savukārt māksliniece Džemma Skulme par Edvardu Grūbi stāsta: „Grūbe ir tāds mākslinieks, kurš glezniecībā nemitīgi attīstās un mainās. Visi mākslinieka darbi tiek uzskatīti par monumentāliem, tāpēc tie jāaplūko ne tikai no attāluma, bet arī tuvumā. Tikai tad būs iespējams pamanīt visas darba nianses un detaļas. Tikai tā iespējams redzēt mākslinieka nervu, viņa jūtas, viņa otas darbu uz audekla. Tas vienkārši nevar nevibrēt kopā ar skatītāju. Gleznotājam tā ir milzīga vērtība."
Edvards Grūbe ir dzimis 1935. gada 3. novembrī Rīgā, beidzis Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu (1955) un Latvijas Mākslas akadēmiju (1961). Izstādēs viņš sāka piedalīties 1961. gadā, un jau pēc diviem gadiem tika uzņemts Latvijas Mākslinieku savienībā. Lielu mūža daļu gleznotājs veltījis pedagoga darbam Rīgas lietišķās mākslas vidusskolā, Latvijas Mākslas akadēmijā un Starptautiskajā praktiskās psiholoģijas augstskolā. Kopš 1975.gada Edvards Grūbe guvis apbalvojumus izstādēs Viļņā, Rīgā un Maskavā.
Atzīmējot mākslinieka dzimšanas dienu un 50 gadus, kas veltīti glezniecībai, gada sākumā Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls tika rīkota un plaši apmeklēta Edvarda Grūbes lielākā un nozīmīgākā personālizstāde Edvards Grūbe Gleznas 1963 – 2010, kā arī izdota mākslas zinātnieces Laimas Slavas veidotā grāmata "Edvards Grūbe".
Grāmatā "Edvards Grūbe" apkopoti mākslinieka dzīves nozīmīgākie notikumi, viņa dzīvesbiedres, gleznotājas Intas Celmiņas stāsts par mākslinieka "daiļrades virtuvi", bibliogrāfija, izstāžu saraksti, dokumentāli fotoattēli, kā arī apskatāmas 143 darbu reprodukcijas, kurām izveidots arī zinātniskais katalogs.
Krista Grasberga