Minētas filmas pārraidīšanas ideja tapusi 26.oktobrī, kad pēc vēstnieka Dr. Mārtiņa Virša ierosinājuma Viļņā viesojās Latvijas Nacionālās radio un televīzijas padomes priekšsēdētājs Ābrams Kleckins, lai pārrunātu kaimiņvalstu nacionālo raidītāju sadarbības iespējas ar Lietuvas Nacionālās radio un televīzijas padomes priekšsēdētāju Daiņu Radzeviču un Lietuvas Nacionālā radio un televīzijas ģenerāldirektoru Audrju Siauruseviču.
Filmu studijas „Deviņi" dokumentālā filma „Pretrunīgā vēsture" ir filma par mums visiem – Latvijas sabiedrību, dažādu tautību un atšķirīgas vēsturiskās pieredzes cilvēkiem, kuri nu jau 20 gadus kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas dzīvo vienā valstī, taču viņu atmiņas, zināšanas un spriedumi par valsts vēsturi ir ļoti dažādi un pretrunīgi.
Dokumentālās filmas „Pretrunīgā vēsture" galvenie varoņi ir latvietis Kurts Grīnups, ebrejs Edvards Anders un krievs Vitālijs Ļeonovs. Viņu ļoti atšķirīgā kara laika pieredze un šodienas pārliecība ir savdabīgs Latvijas sabiedrības „šķērsgriezums" mūsdienās. Filmā izsekojam dažādiem vēstures notikumiem, kuri risinājušies padomju un nacistu okupāciju laikā no 1940. līdz 1945.gadam Rīgas Centrālcietumā, Šķēdes kāpās pie Liepājas, Salaspils koncentrācijas nometnē un „SMERŠ" cietumā Amatu ielā Rīgā. Daudzi no šiem faktiem ilgus pēckara gadus tika noklusēti vai pasniegti sagrozītā veidā.
Filmas veidotāji ir režisore Ināra Kolmane un vēsturnieks Uldis Neiburgs, producents Jānis Juhņēvičs. Oriģinālmūziku sarakstījis komponists Ivars Makstnieks. Operatori Andrejs Verhoustinskis, Aivars Kalniņš, Renārs Vimba. Filmas mecenāti, bez kuru līdzdalības filma nebūtu pabeigta, ir Andris Grasmanis un Kaspars Viškints.
Rīgā dokumentālo filmu „Pretrunīgā vēsture" svētku dienās demonstrē kino „RĪGA". Savukārt, no 19. novembra filmu būs iespējams noskatīties arī kino „BALLE" Liepājā.
Filma uzņemta ar Nacionālā Kino centra un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.