Trešdien, 8. decembrī, pulksten 19 kinoteātra „Rīga" Lielajā zālē notiks šīs sezonas pēdējais kinolektorijs „Tas, ko Tu nedrīksti nezināt V. Realitātes nobīdes". Ciklu noslēdz kinokritiķes Ditas Rietumas lekcija par "amerikāni Parīzē" – franču režisoru Žanu Pjēru Melvilu. Viņš fanātiski dievināja visu amerikānisko, taču strādāja Francijā, radīdams neatkārtojamas, unikālas, Eiropas šarma piepildītas filmas – virtuozas variācijas par amerikāniskā „film noir" tēmu. Pēc lekcijas sadarbībā ar Francijas kultūras centru rādīs filmu „Okšķeris" (Le Doulos, 1962) ar Žanu Polu Belmondo galvenajā lomā.
Filmas stāsts sākas ar slepkavību: zaglis Moriss, kas tikko iznācis no cietuma, nogalina Žilbēru, kas piedalījies laupīšanā, un piesavinās laupījumu. Moriss gatavo ielaušanos kādā mājā, kam viņa draugs Siliens sagādā nepieciešamos rīkus. Bet Moriss nezina, ka Siliens ir policijas informators.
Filmu demonstrēs franču valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā.
"Ciniski nelieši un privātdetektīvi, kriminālas kaislības, forsēta brutalitāte un izsmalcināta vizuāla estētika – tas viss raksturo Francijas kino klasiķa Žana Pjēra Melvila darbus. Paradoksāli, taču bez Žana Pjēra Melvila filmām nebūtu arī leģendārā franču jaunā viļņa – Žana Lika Godāra un Fransuā Trifo, kuriem Melvils un viņa filmas bija dāsns ietekmju avots," režisora devumu vērtē Dita Rietuma.
Žana Pjēra Melvila (1917-1973) kinokarjera ilga aptuveni 25 gadus, viņš uzņēma 13 filmas. Melvils franču kino vēsturē ieņem savrupu, bet nozīmīgu vietu – viņa pirmās filmas („Jūras klusēšana", „Spēlmanis Bobs") uzlūkojamas par tiešiem „Jaunā viļņa" priekšvēstnešiem, savukārt Melvila gangsterfilmas ietekmējušas ļoti daudzas kriminālžanra filmas, kas uzņemtas kopš sešdesmitajiem gadiem.
Ne velti Melvilu uzskata par franču gangsterfilmu tēvu. Viņš manipulē ar žanra mitoloģiju, pārvēršot to par sabiedrības pētījumu. Melvilam noziedznieki ir stilizētas figūras ar attiecīgu vizuālo tēlu. Režisoru neinteresē varoņu priholoģisks atainojums, darbības vietu un tērpu atbilstība laikmetam. Tā vietā liela nozīme ir aktiera personībai un žestam.
„Tas, ko tu nedrīksti nezināt" ir kinolektorijs, kurā Latvijā pazīstami kritiķi un teorētiķi iepazīstina ar pasaules kino vēstures aspektiem. Cikla „piektā sērija" piedāvāja spilgtus Eiropas režisoru darbus, kas ar dažādiem mākslinieciskajiem izteiksmes līdzekļiem ir apstrīdējuši konvencijas, tradīcijas un priekšstatus par kino kā klasiski veidotu lineāru stāstu, kura uzdevums ir atdarināt realitāti.
Biļetes cena ir 2,50 lati, studentiem ar ISIC karti divi lati.
Nākamā lektoriju sezona „Tas, ko tu nedrīksti nezināt VI. Nezināmie klasiķi" norisināsies no janvāra līdz martam.