Sēklu tirdzniecības stendos bija sastopami tādi interesanti eksemplāri kā, piemēram, "Šokolādes ķirbis", "Vīna ķirbis", "Raibais burbulis" un "Sviesta ciba".
Interese no apmeklētāju puses bija vērojama arī pie degustācijas galdiem, kur varēja iepazīt un nogaršot ne tikai ķirbjus, bet arī dzērvenes, kā arī iegādāties daudzveidīgu ķirbju produkciju - ķirbju eļļu un literatūru par ķirbju audzēšanu.
Latvijas Dabas muzeja speciāliste Līga Mūrniece norādīja, ka ķirbju izstāde katru gadu tiek organizēta rudenīgajā brīdī, kad apkārt valda pelēcīgums un cilvēkiem jau rodas nepieciešamība stiprināt savu imūnsistēmu ar vitamīniem, lai cīnītos pret rudens vīrusiem. "Labākais līdzeklis visām šīm likstām ir pasaulē lielākā oga - ķirbis, kas ne tikai spēj priecēt acis, dažnedažādās krāsās gozējoties uz palodzes, bet arī kā veselības un vitamīnu avots," minēja Mūrniece.
Ķirbju audzētāja Edīte Seipule no Dundagas izstādes atklāšanā uzsvēra, ka šajā laikā, kurā ir jāspēj no zemes paņemt tās spēks, ķirbju audzēšana spēj sagādāt prieku ikkatram, pat tad, ja ražu ir gadījies novākt kaimiņam nevis pašam, jo audzēšanas procesā ieguldītā mīlestība un sirds siltums nekur nepazūd.
Ķirbju audzētāja "savējo" vidū saukta par "Ķirbju karalieni" Sarma Zaržicka savukārt uzsvēra to, ka ķirbis ar savu unikālo sastāvu, sevī iekļaujot daudzveidīgus vitamīnus, piemēram, A, B un E vitamīnus un ķirbju eļļu, spēj stiprināt ne tikai cilvēka imunitāti, bet īpaši nozīmīgs varētu šķist daiļajam dzimumam, jo ķirbju lietošana uzturā garantē matu un nagu struktūras uzlabošanu. Tādēļ audzētāja vēlēja izstādes apmeklētājiem degustācijā spēt atrast katram savu ķirbi. Kopumā izstādē aplūkošanai bija izvietotas aptuveni 130 ķirbju šķirnes.
Izstāde "Ķirbis jūsu veselībai", kas tapusi sadarbībā ar dārzkopības entuziastu klubu "Tomāts", Latvijas Dabas muzejā būs apskatām līdz 28.oktobrim.
Izstādē apmeklētājiem būs iespēja noskaidrot gan ķirbju lietojuma, gan izskata, gan ārstniecisko un citu vērtīgo īpašību daudzveidību.
Muzejā varēs aplūkot ap 90 dažādām ķirbju šķirnēm - gan ēdamos, gan dekoratīvos ķirbjus, gan tautas selekcijas, gan arī visā pasaulē atzītas šķirnes un to krustojumus, kā arī pilnīgi jaunas šķirnes, kas pirmoreiz izaudzētas Latvijas dārzos. Ķirbjus varēs ne vien aplūkot, bet arī degustēt un saņemt konsultācijas par šo lielo ogu audzēšanu. Ķirbju bagātību papildinās kabači, kā arī dārza puķes.
Muzeja pirmā stāva izstāžu zālē risināsies izstādes praktiskā daļa - ķirbju degustācija, konsultācijas un sēklu iegāde. Būs iespējams degustēt 2006.gada ķirbju izstādes jaunumus, piemēram, "Guatemalan Blue Banana" un grubuļaino "Galeux d’Eysines".
Ķirbis ir lielākā oga pasaulē. Ķirbji bagāti ar E, A, B un C vitamīniem, satur daudz augu eļļas, ir ļoti derīgi veselībai un tiek uzskatīti par auglības simbolu. Pateicoties ķirbju biezajai mizai, sausā un vēsā vietā tos var uzglabāt pat vairākus mēnešus.
Mazākie ķirbji nogatavojušies sver tikai apmēram 50 gramus, taču lielākie var sasniegt pat pustonnu. Latvijas ķirbju audzētājiem gan tik lielus ķirbjus izaudzēt nav izdevies, lielākie Latvijas ķirbji svēruši nedaudz virs 100 kilogramiem, taču Vācijā lielākais ķirbis svēris pat 562 kilogramus.
Dabas muzeja kafejnīca "MicRecBārs" izstādes norises laikā apmeklētājiem piedāvās speciālu ķirbju ēdienkarti, kurā varēs smelties idejas šo vērtīgo ogu izmantošanai tradicionālos un netradicionālos ēdienos.
Ķirbis Latvijā ir ienācējs. Pirmsākumos tas audzis tikai Amerikā, taču līdz ar šī jaunā kontinenta atklāšanu ķirbis atceļoja uz Eiropu. Iespējams, ka ar vācu muižnieku starpniecību 17.-18.gadsimtā ķirbis nokļuva arī Latvijā. Ne velti vārds "ķirbis" latviešu valodā tik ļoti līdzīgs vācu "kürbis". Zināms, ka ķirbis jau 18.gadsimtā bija plaši pazīstama un atzīta kultūra Zviedrijā.
Kultūra un māksla » Izstādes
Izstādes "Ķirbis jūsu veselībai" apmeklētājiem liela interese par ķirbju sēklām
LETA, 24.10.2007. 14:30 | komentāri (1)
Šodien Latvijas Dabas muzejā pēc izstādes "Ķirbis jūsu veselībai" atklāšanas izveidojās lielas rindas pie ķirbju audzētāju sēklu tirdzniecības stendiem, kur cilvēki pētīja un interesējās par daudzveidīgajām ķirbju šķirnēm.