Piektdiena, 10.Janvāris 2025. » Vārdadienas svin: Tatjana, Dorisa;

Atklās izstādi Latvijas Nacionālā vēstures muzeja restaurācijas darbnīcām veltītu izstādi

LNVM Muzejpedagoģijas un izstāžu departaments, 01.03.2011. 10:55

Latvijas Nacionālais vēstures muzejā no 4. marta līdz 17. aprīlim būs apskatāma izstāde „ Izglābtais mantojums. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja restaurācijas darbnīcām - 80".
Atklās izstādi Latvijas Nacionālā vēstures muzeja restaurācijas darbnīcām veltītu izstādi

Izstādē atspoguļota Latvijas restaurācijas vēstures būtiska daļa, tās attīstība 80 gadu garumā. Šajā laika posmā ir mainījusies pieeja restauratora profesijai, pilnveidojusies metodika un darbā izmantotie darba rīki, materiāli un iekārtas. Tomēr izstādē, galvenokārt, akcentēts mūsdienu Latvijas Nacionālā vēstures muzeja restauratoru paveiktais. To plaši atspoguļo aptuveni 300 dažādu laika periodu, materiālu, nozīmes un lieluma priekšmeti, fotogrāfijas.

"Priekšmetu daudzveidība ļaus katram atrast savām interesēm tuvāko un iespaidīgāko. Izstādē savu mūžu dzīvo Kalnmuižas baznīcas altāra glezna ,,Golgāta" (1614.), kuru ir aprūpējuši vairāku paaudžu restauratori, te airis un laiva, ar kuru kāds tāls mūsu sencis pirms 5 gadu tūkstošiem īries Sārnates pusē, te 20.gs. kāzu kleita, kas pieredzējusi kādas latvietes laimes un skumju dienas. Izstāde liek aizdomāties, ka materiālās vērtības ir zūdošas, ja tām netiek dots zinātniski pamatots nostiprinājums. Pamatojoties uz zinātnisku materiālu izpēti, uz vēsturiskām patiesībām un uz restauratoru meistarību, tiek pagarināts senlietu un mākslas vērtību mūžs, tiek izglābts mantojums, ko esam saņēmuši no iepriekšējām paaudzēm", stāsta LNVM Restaurācijas departamenta vadītāj, ķīmiķe Sarmīte Gaismiņa.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja restauratori restaurējuši priekšmetus Cēsu, Turaidas, Jelgavas, Jēkabpils muzejiem, Fr. Trasūna , Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam, kā arī Daugavas muzejam.

"Galvenais restaurācijas noteikums mūsdienās ir, nebojājot oriģinālo priekšmetu, saglabāt to nākošajām paaudzēm tiešu tādu, kāds tas bijis, jo tas sniedz informāciju par to gatavošanu un pielietošanu. Priekšmetus restaurējot mūsdienās, tiek pielietoti atgriezeniski materiāli. Laika gaitā restaurācijā izmantojamie materiāli mainās, pilnveidojas un attīstās, mūsdienās ir iespējams iepazīties ar materiāliem, ko lieto restauratori visā pasaulē, un izvērtēt labāko", par savu pieredzi dalās ilggadējā LNVM porcelāna, stikla un keramikas restauratore Jana Lībiete.

15. aprīlī muzejā notiks zinātniska konference ,, Izglābtais mantojums. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja restaurācijas darbnīcām – 80". Tajā aicināti piedalīties restauratori no Lietuvas Nacionālā muzeja, Lietuvas Mākslas muzeja un Igaunijas Restaurācijas centra ,,Kanut", kā arī restauratori no citiem Latvijas muzejiem.

Tuvāka informācija par izstādi:

Tālr. 67221357, www.lnvm.lv., www.history-museum.lv

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2025
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV