Pēteris Strautiņš mūsu attieksmi pret naudu pārredzamā nākotnē ieskicē sekojoši: „No naudas kā iespējas apliecināt prestižu mēs virzīsimies uz iespēju radīt sev drošību pret īslaicīgām ienākumu svārstībām un ienākumu izmaiņām starp galvenajiem dzīves posmiem.
To sekmēs vairāki faktori. Pirmkārt jau pieredze par to, ka dzīšanās pēc pārmērīga spožuma ne pie kā laba nenoved. Notiks vērtību sistēmas tuvošanās tās dabiskajam atbalsta punktam – ziemeļvalstīm. Tas, vai esmu daļa no veiksmīgas kopienas, kļūs arvien svarīgāk. Ienākumi atkal augs, tātad pacelsies virs primāro vajadzību līmeņa, līdz ar to būs lielākas iespējas uzkrāt. Savu lomu spēlēs arī demogrāfisko prognožu seku apzināšanās.
Attiecībā uz vecumdienu nodrošinājums nākotnē - arvien vairāk paļausimies pašu spēkiem. Šobrīd draud spirāle – mazāk nodokļu maksātāju – sliktāka pensiju sistēmas perspektīva – lielāka emigrācija – mazāk nodokļu maksātāju. Bet šo situāciju var koriģēt individuālā līmenī. Ja to darīs pietiekami daudz indivīdu, situācija mainīsies arī kolektīvā līmenī. Acīmredzot mēs neesam spējīgi vadīt tādu lielu, komplicētu sistēmu, kāda ir paaudžu solidaritātes pensiju sistēma, jāpāriet uz kaut ko vienkāršāku."
Pēteris Strautiņš ir DnB NORD Bankas ekonomikas eksperts, viņa pienākumi ir makroekonomisko procesu analīze, nozaru pētniecība, komunikācija ar sabiedrību. Komercbanku sistēmā P.Strautiņš strādā kopš 2007.gada marta. Pirms tam viņš vairāk nekā trīsarpus gadus bija laikraksta Diena komentētājs, analizējot ekonomiskos procesus Latvijā un pasaulē, Latvijas integrāciju Eiropas Savienībā, starptautisko politiku. No 1998. līdz 2002.gadam viņš strādāja Latvijas Bankā, atbildot par starptautisko sakaru veidošanu.
P.Strautiņam ir Uzņēmējdarbības vadības maģistra (MBA) grāds, kas iegūts Rīgas Biznesa skolā, kā arī bakalaura un maģistra grāds, kas iegūts Latvijas Universitātē.
Par SURVIVAL KIT lekciju maratonu "nākotn-ĒŠANA":
Kā pagatavot nākotni? Kas ir tās sastāvdaļas? Un kā to apēst?
SURVIVLA KIT lekciju maratons "nākotn-ĒŠANA" notiek, gatavojoties laikmetīgās mākslas festivālam Survival Kit, kas rudenī notiks Rīgā. Festivāls radās pirms trim gadiem, reaģējot uz krīzes nestajām izmaiņām, un aicināja meklēt radošus risinājumus izdzīvošanai. Šogad, spēlējoties ar jaunvārdu nākotnēšana, festivāls rosina paskatīties uz izdzīvošanas pamatvajadzībām – pārtiku, mājokli, veselības aprūpi un naudu nākotnes perspektīvā. Kā mūsu ikdienas izvēles ietekmē nākotni? Vai krīze mums iemācījusi jaunu attieksmi pret resursiem? Kādu nākotni ir iespējams pagatavot, pievienojot jaunajām vērtībām krīzes laikā attīstītās zināšanas un iztēli?
Māksla ir vide, kurā pieļaujamas vispārdrošākās fantāzijas, muļķīgākie jautājumi un nekaunīgākās atbildes. Tādēļ Laikmetīgās mākslas centrs piedāvā platformu, kur satikties nākotnei ar ēšanu.
SURVIVAL KIT lekciju maratona "nākotn-ĒŠANA" programma:
27. aprīlis Lekcija "Katram sava brīnumzālīte"? Personalizētā medicīna Maija Dambrova, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja;
2. maijs Lekcija: "Vieta tukša nepaliks: kas pēc gadiem dzīvos Latvijā? "Aija Lulle, Latvijas Zinātņu akadēmijas Zinātnes un tehnoloģiju centrs;
Lekcijas sākums: 18.00
Norises vieta: Laikmetīgās mākslas centrs Alberta ielā 13, 7.stāvā
Ieejas maksa: Ls 2
Pieteikšanās: Ieeja tikai piesakoties ne vēlāk kā dienu pirms lekcijas norises – survival.kit@inbox.lv .
Tālāka informācija: www.lcca.lv
SURVIVAL KIT lekciju maratonu "nākotn-ĒŠANA" atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Eiropas Savienības programma Kultūra.