Kā stāsta viena no tradīciju kopas dalībniecēm Guna Medne, „Griezes" aktīvi darbojas no 2001. gada 21. aprīļa, savukārt nosaukums „Griezes" oficiāli ir no 2007. gada 9. augusta. Kolektīva pamatu veido Valmieras muzeja darbinieki. „Šobrīd kopš pirmās dienas kolektīvā darbojas Ilga Bērziņa – mūsu galvenais muzikālais balsts, Iveta Blūma un Guna Medne. Vēlāk pievienojās Guna Šilde, Inga Geduševa un Jānis Ziemanis. Šobrīd aktīvu darbību pārtraukusi Ilze Ķīsīte, taču domās viņa ir kopā ar mums," stāsta Guna Medne. „Mūsu pamatuzdevums ir stāstīt cilvēkiem par mūsu senču gadskārtu godiem, veicamajiem rituāliem, to nozīmi. Bieži vien cilvēki neapzinās zīmju, simbolu un rituālu patieso nozīmi ikdienā un svētku reizēs, nereti nodarot sev kaitējumu, tāpēc mūsu uzdevums ir veicināt šo izpratni un parādīt, cik vērtīgi ir apzināties savas tautas kultūru un tradīcijas, dzīvot saskaņā ar dabu un norisēm tajā."
Kolektīvs regulāri piedalās muzeja un pilsētas rīkotajos pasākumos, izstāžu atklāšanās, muzeja pedagoģiskajās programmās, organizē gadskārtu un ģimeņu godus. Kā stāsta Guna Medne, visbiežāk tās ir kāzas jeb vedības un krustabas. No savas darbības pirmsākumiem „Griezes" piedalījušās vairāk nekā 240 vedību organizēšanā, no kurām vairāk nekā 30 bijušas mičošanas jeb vainaga noņemšanas rituāli. Organizētas arī vienas dimanta kāzas, četras zelta kāzas, divas rubīna un trīs sudraba kāzas. Vairākkārt rīkotas arī krustabas un krustabu rituāli. „Interesanti, ka pēdējos gados pieaudzis tieši krustabu skaits. Tas apliecina, ka cilvēki arvien vairāk izjūt vēlmi dziļāk iepazīt savas tautas tradīcijas un vērtības, kā arī nodot tās jaunajai paaudzei. Ir svarīgi iemācīties pareizi svinēt svētkus, jo tajos tiek ielikts pamats nākamajam dzīves ciklam. Ja tiks veikti pareizie rituāli, tad arī tiks saņemta augstāko spēku svētība turpmākajam posmam līdz atkal nākamajai svētku reizei," atzīst Guna Medne. „Taču pats galvenais, kāpēc mēs ar tādu entuziasmu darbojamies, ir atpakaļ saņemtā pozitīvā enerģija ne tikai no cilvēkiem, kam esam organizējušas godus, bet arī no augstākiem spēkiem. Ir gandarījums, kad pat pārliecinātākie skeptiķi pēc dalības mūsu aktivitātēs pienāk klāt un izsaka atzinīgus vārdus un pasaka paldies, ka esam likuši aizdomāties par lietām, par kurām ikdienā netiek domāts. Šādi vārdi iedvesmo," atzīst Guna Medne.
Tradīciju kopas „Griezes" dalībnieces dziedājušas un piedalījušās dažādos pasākumos Latvijā, pārsvarā Vidzemes apkārtnē. Ar izstādi un programmu par gadskārtu godiem devušās arī uz Igauniju, Slovākiju un Krieviju.
Jubilejas koncertam sagatavota īpaša programma, kurā piedalīsies arī pirmais pāris, kuriem „Griezes" organizēja vedības, kā arī bērni, kuriem tika organizētas pirmās krustabas. Tiks izdziedātas īpašas rituālu dziesmas, kā arī apmeklētājiem būs iespēja dzirdēt īpašus stāstus par interesantākajiem atgadījumiem, kas pieredzēti savas darbības laikā. Koncertā piedalīsies arī īpašie viesi – mūziķi Liene Šomase, Santa Ziemane, Gunārs Geduševs un Armands Trambickis. Ieeja koncertā bez maksas.