Trīra jaunā atvainošanās parādījās uzreiz pēc tam, kad Irānas kultūras ministra vietnieks nosaucis Kannu festivāla organizatoru lēmumu izslēgt režisoru no dalības festivālā par „fašistisku izturēšanos".
„Kannu festivāls tika izveidots ar mērķi cīnīties pret fašistiem," savā vēstulē festivāla prezidentam Žilam Žakobam atgādina ministrs. „Ir skumji pēc 64 gadiem redzēt fašistiskas izturēšanās pazīmes pašu festivāla organizatoru lēmumā izraidīt vienu no atzītākajiem Eiropas režisoriem. Iespējams, ir nepieciešamība nodrošināt enciklopēdijas ar jaunu vārda „brīvība" definīciju."
Atbildot ministram, Trīrs piekrīt, ka vārda brīvība ir cilvēka pamattiesību daļa, taču atzīst, ka viņa komentāri bijuši „nekulturāli, divdomīgi un nevajadzīgi aizvainojoši".
Režisors skaidro, ka viņa izteikumu sākotnējā pamatdoma bija tāda, ka „potenciāls uz ārkārtēju cietsirdību vai varonību slēpjas ikkatrā indivīdā, neskatoties uz viņa nacionalitāti, etnisko izcelsmi, statusu vai reliģisko pārliecību." Un papildina, ka „skaidrojot vēsturiskas katastrofas ar konkrētu indivīdu nežēlību, mēs iznicinām iespēju saprast cilvēka darbības mehānismus".
Ziņa publicēta sadarbībā ar kinokino.lv.
Publicitātes foto, Larss fon Trīrs