Mākslinieces Helēna Vikstrēma (Helena Wikström) un Gerda Aurela (Gerd Aurell) pārstāv Zviedrijas pilsētu Ūmeo, un Rīgā ieradīsies, lai piedalītos festivālā „Survival Kit", kas iezīmē vienu no Rīgas kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas tematiskajām līnijām – „Izdzīvošanas komplekts". Tā vērsta uz inovatīvu un radošu risinājumu esamību mūsdienu pasaulē. Mākslinieces sadarbībā ar Bolderājas grupu un Laikmetīgās mākslas centru līdz 2014. gadam plāno attīstīt mākslas projektu, kas tiektos apzināt upju deltas Rīgā un Ūmeo, kā unikālas ekosistēmas un komplicētas ģeopolitiskās teritorijas.
Par Ūmeo un Rīgas plāniem, Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu veidojot, Eiropas Savienības mājā stāstīs nodibinājuma „Rīga 2014" pārstāves Diāna Čivle un Aiva Rozenberga. Rīga un Zviedrijas pilsēta Ūmeo ir 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas, tādēļ veido kopīgus kultūras projektus.
Zviedru mākslinieces Helēna Vikstrēma un Gerda Aurela pasākumā prezentēs izstādi „Deltas sapņi" (Delta Dreams). Termins „delta" zviedru valodā saistās ne tikai ar zemieni pirms upes ietekas, bet arī ar jēdzienu „piedalīties". Mākslinieces ir pārliecinātas, ka deltas un upes ir atslēgas vārdi cilvēces, pilsētu, lauksaimniecības un pat rakstības attīstībai. Izstādē apskatāmās grāmatas „Ziemas delta" un „Vasaras delta" fokusēsies uz Ūmes upes deltu Ziemeļzviedrijā, kas ir dabas rezervāts un pazīstams migrējošu putnu dēļ. Izstādes pamatdoma ir idejiski vienot Ūmes un Daugavas deltas, kā arī tur dzīvojošos cilvēkus.
Par māksliniecēm:
Helēna Vikstrēma (1964) darbojas foto un instalāciju jomā. Viņas darbi bijuši izstādīti ne tikai Zviedrijā, bet arī Dienvidkorejā, Polijā un citur. Māksliniece ir NorrlandsOperan Ūmeo galerijas White Cube direktore.
Gerda Aurela (1965) strādā gan kā gleznotāja un instalāciju māksliniece, gan arī kino un skatuves mākslu žanros. Viņas darbi bijuši izstādīti Zviedrijā, ASV, Krievijā, Dienvidkorejā.
Par laikmetīgās mākslas festivālu „Survuval Kit":
„Survival Kit" ir laikmetīgās mākslas festivāls: izstādes, notikumi, lekcijas, diskusijas, tikšanās un impulsi pārdomām. „Survival Kit" radās 2009. gadā kā Laikmetīgās mākslas centra reakcija uz ekonomiskās krīzes radītajām pārmaiņām Latvijā. 2009. gadā mākslinieki tika aicināti piedāvāt izdzīvošanas stratēģijas vai komentēt izdzīvošanu kā tādu. 2010. gadā festivāls aicināja - "Dūša uz priekšu!" un caur "do-it-yourself" prizmu aktivizēja darbošanos un sadarbošanos. Šogad - trešajā festivālā- mākslinieki aicināti domāt par nākotni.
Pasākumi Eiropas Savienības mājā interesentiem pieejami bez maksas.
Pasākumu varēs vērot arī interneta tiešraidē www.esmaja.lv.